«Ξύπνησε» στο β' μέρος και κέρδισε τον Αθηναϊκό η Αναγέννηση (pics)

Η Αναγέννηση ξεπέρασε το σοκ του πρώτου ημιχρόνου και κέρδισε τον μαχητικό Αθηναϊκό, παραμένοντας στην 4άδα που οδηγεί στα πλέι οφ.

Παρά το μέτριο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο η Αναγέννηση μάλιστα βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να γυρίσει το ματς με ένα ξέσπασμα στις αρχές του δευτέρου και να κερδίσει τον προτελευταίο της βαθμολογίας Αθηναϊκό με 34-27. Με τη νίκη αυτή η Αναγέννηση κρατά την τύχη στα χέρια της όσον αφορά τη μάχη της 4άδας, καθώς χρειάζεται ένα βαθμό στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την αδιάφορη βαθμολογικά Νέα Ιωνία που εξασφάλισε την πρωτιά στην κανονική περίοδο. Διαφορετικά θα ελπίζει το Πανόραμα να μην κάνει την μεγάλη έκπληξη κόντρα στον ΠΑΟΚ, καθώς σε περίπτωση νίκης του και ήττας της Αναγέννησης, υπερτερεί στην ισοβαθμία λόγω καλύτερης διαφοράς τερμάτων στα μεταξύ τους παιχνίδια.

Στο αγωνιστικό κομμάτι όπως ήδη αναφέραμε, η αναμέτρηση στο α' ημίχρονο ήταν ντέρμπι, καθώς η Αναγέννηση δεν ήταν καλή, ο Αθηναϊκός ήταν μαχητικός, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να βρει μπροστά τις φιλοξενούμενες στο σκορ με 17-18. Με την έναρξη του β' μέρους η Άρτα με σερί 3-0 πήρε το προβάδισμα και σε συνδυασμό με τη βελτίωση της αμυντικής της λειτουργίας ξέφυγε στο σκορ φτάνοντας στο τέλος σε μία άνετη νίκη. Μεγάλες πρωταγωνίστριες για την Αναγέννηση οι Ανδρίτσου και Προκοπίδου που πέτυχαν από 10 γκολ, με τη Νούλα να τις ακολουθεί με 6.

Διαιτητές: Θεοδοσίου - Παπούλιας

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-5, 7-7, 11-10, 15-14, 17-18 (ημχ), 20-18, 22-19, 25-21, 29-23, 31-25, 34-27

Δίλεπτα: 1-6  Πέναλτι: 4/4-2/2

Αναγέννηση Άρτας (Λαζαρίδης): Κολλύρη, Τσαουσίδου 1, Αμβροσιάδου 1, Ρίζου, Μόσχου, Μπουκουβάλα, Σκάρα 1, Νούλα 6, Παπακώστα, Σπυριδοπούλου, Μούρνου 2, Σαΐντοβα, Ανδρίτσου 10, Καραχαρίση 3, Προκοπίδου 10, Μάστακα

Αθηναϊκός (Τζουανόπουλος): Τζούρισιτς 5, Κοτρώτσιου 3, Μουρατίδου 4, Α. Σαββαλάκη 5, Ούνι, Καββαδία, Βέτκοβα 1, Δ. Σαββαλάκη, Γκλομπάρεβιτς 6, Μαρούλη, Παπαδημοπούλου 2, Δημοπούλου, Αμπατζή, Κραουνάκη, Παπαγιαννοπούλου