Ξέσπασε με «τεσσάρα» ο Αστέρας κόντρα στα Τζουμέρκα

Άφησε πίσω του τις δύο σερί ήττες ο Αστέρας Ρόκκα.

Με δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο, ο Αστέρας Ρόκκα κέρδισε με 4-0 τον ΑΟΚ Τζουμέρκων και επανήλθε στις νίκες μετά τις δύο σερί ήττες και κυρίως την εντός έδρας από τον Δία την προηγούμενη αγωνιστική, με τον οποίο συγκατοικούν στην 4η θέση. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ με το "καλησπέρα", όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Κρεμίδα, ο Καραμπούλας απέκρουσε μπροστά του και ο Ηλ. Γκανιάτσας που κινήθηκε πρώτος στη μπάλα, έκανε από το κοντά το 1-0. Ο Αστέρας έχοντας την ψυχολογία με το μέρος του, πέντε λεπτά αργότερα έφτασε κοντά σε νέο τέρμα, όταν από ωραία μπαλιά του Κρεμίδα στην πλάτη της άμυνας, ο Νεραϊδιώτης δεν κατάφερε να περάσει στο τετ-α-τετ τη μπάλα πάνω από τον Καράμπουλα που απέκρουσε, ενώ ο Νίκαρης που πίεσε αντίπαλο αμυντικό και έκλεψε τη μπάλα, πιέστηκε στο σουτ και δεν κατάφερε από πλεονεκτική θέση να βρει εστία. Στο 28' ο Μήλιος με δυνατό σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής τράνταξε το κάθετο δοκάρι του Καραμπούλα, για να διπλασιάσει τα τέρματά του ο Αστέρας στο 35ο λεπτό ξανά με τον πολύπειρο Ηλ. Γκανιάτσα, ο οποίος με πλασέ στην κίνηση σημείωσε το 2-0, έπειτα από εξαιρετική ασίστ του Κρεμίδα. Ο Αστέρας που είχε την κατοχή και την υπεροχή στο α' μέρος, είχε ακόμα μία καλή στιγμή, όταν από εκτέλεση φάουλ του Μήλιου, ο Χαϊντάρι στο δεύτερο δοκάρι πήρε την κεφαλιά, όμως ο Καραμπούλας απέκρουσε ενστικτωδώς σε κόρνερ. Από την αλλή πλευρά οι παίχτες των Τζουμέρκων προσπάθησαν να χτυπήσουν στην κόντρα και με στημένες φάσεις, με την άμυνα του Αστέρα να καταφέρνει να μην απειληθεί η εστία του Ντούκα.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης και στο 56ο λεπτό, ο κεφάτος χθες Γκανιάτσας αφού πάλεψε και κατάφερε να διατηρήσει την κατοχή για την ομάδα του, έσπασε την μπάλα στον Κρεμίδα που πλάσαρε, ο Καραμπούλας απέκρουσε και ο Νίκαρης που πήρε το ριμπάουντ δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 3-0. Οι φιλοξενούμενοι που στη συνέχεια αγωνίστηκαν με δύο παίχτες στην κορυφή της επίθεσης, θα μπορούσαν λίγο αργότερα να μειώσουν στο σκορ, όταν μετά από λάθος της άμυνας η μπάλα έφτασε στον Ζαχάρη που φάτσα με το τέρμα πλάσαρε άουτ, ενώ στο 65' από σέντρα του Συγίζη, οι αμυντικοί δεν κατάφεραν να καθαρίσουν τη φάση και ο Ηλ. Γκανιάτσας που έγινε κάτοχος της μπάλας, κοντρόλαρε και σούταρε πάνω από την εστία, χάνοντας την ευκαιρία να πετύχει χατ-τρικ. Στο 67ο λεπτό, ο Ηλ. Γκανιάτσας από σκόρερ έγινε και δημιουργός, όταν από πλάγια θέση έδωσε γκολ πάρε-βάλε στο Νεραϊδιώτη που διαμόρφωσε το τελικό 4-0. Ο Αστέρας είχε ακόμα μία καλή στιγμή στο ματς, όταν σε αντεπίθεση, ο Κρεμίδας πάσαρε στο Συγίζη που πάτησε περιοχή, όμως το σουτ μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια στη γωνία του ο Καραμπούλας. Οι φιλοξενούμενοι που μέχρι στιγμής μακριά από την έδρα τους δυσκολεύονται και λόγω απουσιών, στον εναπομείναντα χρόνο προσπάθησαν να πετύχουν το γκολ της τιμής, όμως το σουτ του Ζαχάρη στο 86' πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Γράδου, ο οποίος αντικατέστησε επάξια τον Ντούκα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Διαιτητής: Αλευρή Κωνσταντίνα  Βοηθοί: Δημητρόπουλος Γιάννης - Σιατής Κωνσταντίνος

Αστέρας Ρόκκα (Σιαπέρας Χ.): Ντούκας (81' Γράδος), Τασούλας, Συγίζης, Σιαπέρας (70' λ.τρ. Καλόγηρος), Χαϊντάρι (65' Βάντζος Ε.), Μάης, Μήλιος, Νεραϊδιώτης, Γκανιάτσας Ηλ., Κρεμίδας, Νίκαρης

ΑΟΚ Τζουμέρκων (Κατσάνος Γ.): Καράμπουλας, Δήμος, Κόφφας, Ζαχάρης, Μαρκοστάμος, Κατσάνος Α., Κατσάνος Χ., Κατσάνος Γ., Αλειφτήρας, Κουτρομάνης Κ. (60' Ζαμπέλης), Μαργώνης