Ασταμάτητοι με 7/7 οι Φιλέλληνες Πέτα

Οι πρωτοπόροι Φιλέλληνες Πέτα επικράτησαν και της ΑΕΞ με 2-0 και έκαναν το 7 στα 7.

Ακάθεκτοι οι Φιλέλληνες συνεχίζουν να παίρνουν τη μία νίκη πίσω από την άλλη, κάνοντας το 7/7 μετά το χθεσινό 2-0 επί της ΑΕ Ξηροβουνίου και συνεχίζουν μόνοι πρώτοι στην κορυφή, διατηρώντας την απόσταση από τους διώκτες τους. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο α' ημίχρονο και απείλησαν πρώτοι με ένα σουτ του Ζιώρη που απέκρουσε ο Αλέξης, για να ανοίξουν το σκορ στο 13ο λεπτό, με τον Σ. Σταμάτη να βγάζει τον Μήτσο σε τετ-α-τετ, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα στη συνέχεια για το 1-0, και τους φιλοξενούμενους να έχουν σταματήσει ζητώντας οφσάιντ. Στο ημίωρο της αναμέτρησης, η ομάδα του Πέτα μετά από φάση διαρκείας στα αντίπαλα καρέ δεν κατάφερε να σκοράρει, για να πετύχει το 2-0 ο Ζιώρης στο 37ο λεπτό με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής, αφού πρώτα κατέβασε τη μπάλα μετά από σέντρα του Σ. Σταμάτη. Οι φιλοξενούμενοι στο α' μέρος αρκέστηκαν σε παθητικό ρόλο και δεν κατάφεραν να απειλήσουν τον Πεπώνη.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο γήπεδο, ήταν σαφώς πιο βελτιωμένοι και έφταναν πιο εύκολα στην αντίπαλη περιοχή. Όμως οι γηπεδούχοι είχαν και πάλι πολύ καλές στιγμές, με τον Γούλα να σουτάρει στο 50' και τον Αλέξη να αποκρούει, ενώ δέκα λεπτά αργότερα, το σουτ του Κολοβού πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι. Στο 65' ο Μήτσος βγήκε σε νέο τετ-α-τετ, όμως αυτή τη φορά ο Αλέξης το νίκησε, για να χάσουν μεγάλη ευκαιρία να μειώσουν και να ξαναμπούνε στο ματς οι φιλοξενούμενοι τρία λεπτά αργότερα, με τον Τσόλη μετά από ατομική ενέργεια να βγαίνει απέναντι από τον Πεπώνη και να πλασάρει λίγο πάνω από την εστία. Στο 71' ο Τσόλης βρέθηκε ξανά σε θέση τετ-α-τετ, όμως το τελείωμά του ήταν αδύναμο και ο Πεπώνης δεν δυσκολεύτηκε αν αποκρούσει τη μπάλα. Στο 84' ο Κυριαζής είχε μία κοντινή κεφαλιά που κατάφερε να εξουδετερώσει η άμυνα, ένα στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Κάτσινος γύρισε παράλληλα για τον Μήτσο, ο οποίος από κοντά πλάσαρε πάνω από την εστία, χάνοντας ακόμη μία ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του στην αναμέτρηση.

Διαιτητής: Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί: Σκαμπαρδώνης Παναγιώτης - Σαρλής Χρήστος

Φιλέλληνες Πέτα (Ρούσσας): Πεπώνης, Κάτσινος, Γούλας, Ντιβέρης, Γρούμπας, Κώτσης Α. (70' Μουσαβερές), Ζιώρης (60' Ευθυμίου), Καλύβας, Μήτσιος, Σταμάτης (80' Αναγνωστάκης), Ανυφαντής (46' Κολοβός)

ΑΕ Ξηροβουνίου (Λαϊνάς): Αλέξης, Κωστανίκος, Κλεισούρης Ε., Τζουβάνος (86' Χριστογιάννης), Παππάς, Τσόλης, Γκόκας (86' Βλάρας), Γεωργίου, Κλεισούρης Θ. (78' Ζιώγος), Καραμούτσος (46' Κυριαζής), Κόρδας