Ξεκίνημα με νίκη για την ΑΕ Σελλάδων (pics)

Με το δεξί μπήκε στο Πρωτάθλημα η ΑΕ Σελλάδων, που επικράτησε των Ρακούν με 1-3.

Αποφασισμένη για μια καλύτερη σεζόν από την περσινή, με τους νεαρούς παίκτες της να είναι ένα χρόνο μεγαλύτεροι και πιο έμπειροι, είναι η ΑΕ Σελλάδων, που επικράτησε για την πρεμιέρα του Πρωταθλήματος της επίσης νεανικής ομάδας των Ρακούν, με 1-3. Οι Σελλάδες έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ, στο 8ο λεπτό, όταν ο Γκίκας σούταρε, όμως η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Μαλαμή, κάτι που δε συνέβη όμως και τρία λεπτά αργότερα, στο 11', όταν ο Λάκκας με σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έγραψε το 0-1. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο επικίνδυνοι και στο πρώτο μέρος, είχαν μεγάλη φάση να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων, όμως το σουτ του Κολοβού, στο 34ο λεπτό, σταμάτησε στο δοκάρι για δεύτερη φορά στο ματς, αυτή τη φορά στο οριζόντιο.

Στην επανάληψη, οι Σελλάδες μπήκαν αποφασιστικά να πετύχουν ένα γκολ που θα απλοποιήσει το παιχνίδι και το πέτυχαν στο 51ο λεπτό, όταν ο Λάκκας διπλασίασε τα τέρματά του με νέο σουτ μέσα από την περιοχή, γράφοντας το 0-2. Τα Ρακούν προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο ματς στο 78ο λεπτό, όταν ο Τσαμπούλας εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας, και έφυγε απέναντι από το Μακρή, τον οποίο και απέφυγε για να γράψει το 1-2. Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν αμέσως στην επίθεση και κατάφεραν να ανακτήσουν το προβάδισμα δύο τερμάτων και να κλειδώσουν τη νίκη στο 83ο λεπτό, όταν ο Βίτσιος με ωραία προσπάθεια και σουτ στη γωνία από το ύψος της περιοχής, διαμόρφωσε το τελικό 1-3, με την ΑΕ Σελλάδων να φεύγει με το τρίποντο από το γήπεδο.

Διαιτητής : Αθανασίου Άγγελος  Βοηθοί : Αλευρή Κωνσταντίνα - Βασιλάκης

ΑΣ Ρακούν (Καρέζος) : Μαλαμής, Ράικος, Μπαλτζώης, Λαυδαριάς (80' Κοσσυβάκης), Θανάσης, Μερκάι (59' Τσιρώνης), Τσαμπούλας, Καρέζος, Μπάκολης, Μαρκοστάμος (71' Βασιλάκης), Πολίτης

ΑΕ Σελλάδων (Χρήστου) : Μακρής, Κατσάνος, Μπουζάνης (84' Πεταλάς), Παπαδημητρίου (84' Ντούλας), Ντάλας, Ντούλας, Παπαγεωργίου (71' Σιαφάκας), Λάκκας (84' Χαβέλας), Γκίκας, Κολοβός (59' Λαχανάς), Βίτσιος