Άστραψε και βρόντηξε κόντρα στην ΑΕΚΠ η Αναγέννηση! (pics)

Εξαιρετική ήταν η Αναγέννηση στο πρώτο μέρος με την ΑΕΚΠ, βάζοντας τις βάσεις για μια άνετη νίκη, με τελικό σκορ 7-0.

Ασταμάτητη ήταν η Αναγέννηση κόντρα στην ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών, την οποία και συνέτριψε με 7-0. Ειδικά στο πρώτο μέρος, η "Α" έκανε ότι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο, φτάνοντας στο 6-0, κατεβάζοντας ταχύτητα στο δεύτερο μέρος. Μόλις στο 2ο λεπτό, ο Δ. Παππάς προειδοποίησε όταν πήρε την κοντινή κεφαλιά στο δεύερο δοκάρι, όμως έστειλε την μπάλα ψηλά, κάτι που δε συνέβη όμως στο 6', όταν μετά από παράλληλη πάσα, ο ίδιος παίκτης πλάσαρε στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0. Η ΑΕΚΠ έβγαλε αντίδραση και απείλησε με τους Χαϊντάρι και Τσίρο χωρίς αποτέλεσμα, για να έρθει το 2-0, στο 19ο λεπτό, όταν ο Σιδηρόπουλος σούταρε, ο Παπαχαρίσης έδιωξε σε πρώτο χρόνο, και ο Δ. Παππάς στην επαναφορά από κοντά διπλασίασε τα τέρματά του. Στο 28ο λεπτό, η Αναγέννηση τριπλασίασε τα τέρματά της όταν μετά από λάθος της άμυνας, ο Σιδηρόπουλος έφυγε απέναντι από τον Παπαχαρίση, τον οποίο και πλάσαρε σωστά για το 3-0. Η "Α" ήταν ασταμάτητη και στο 31ο λεπτό, έφτασε σε τέταρτο γκολ, όταν Παπακίτσος και Σιδηρόπουλος συνδυάστηκαν με τελικό αποδέκτη το Δ. Παππά που με σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το 4-0, κάνοντας χατ-τρικ! Στο 36ο λεπτό, νέο λάθος της άμυνας της ΑΕΚΠ έφερε το Σιδηρόπουλο ξανά σε θέση για γκολ και εκείνος δε λάθεψε, γράφοντας το 5-0. Ο υψηλόσωμος φορ της "Α" ήταν σε μεγάλα κέφια και στο 40ο λεπτό, πέτυχε με τη σειρά του χατ-τρικ, όταν έκανε ωραία προσωπική ενέργεια από δεξιά και αφού απέφυγε και τον Παπαχαρίση σκόραρε με τακουνάκι, για το 6-0.

Στο δεύτερο μισό, ο ρυθμός της Αναγέννησης έπεσε όπως ήταν αναμενόμενο, με την ΑΕΚΠ με τη σειρά της να ανεβάζει την απόδοσή της. Στο 58ο λεπτό, ο Χαϊντάρι σούταρε με το Μαλίζογλου να αντιδρά σωστά, ενώ στο 65ο λεπτό, νέο ωραίο σουτ από τον Ξυλογιάννη αυτή τη φορά, ανάγκασε το Μαλίζογλου σε νέα επέμβαση. Στο 68ο λεπτό, οι τυπικά φιλοξενούμενοι άγγιξαν το γκολ της τιμής, όμως το σουτ του Ν. Παππά σταμάτησε στο δοκάρι, με την Αναγέννηση να φαίνεται πρώτη φορά επιθετικά στην επανάληψη, στο 78ο λεπτό, όταν μετά από πάσα του Τσέτσου, ο Δ. Παππάς άγγιξε ακόμη ένα γκολ, όμως ο Παπαχαρίσης το σταμάτησε. Στο 90ο λεπτό, η Αναγέννηση βρήκε ακόμη ένα τέρμα, με τον Τσούμαλη να σεντράρει και τον Μπιθυκούκη να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 7-0 για την ομάδα του, σε ένα σημείο που οι φιλοξενούμενοι αγωνιζόντουσαν με παίχτη λιγότερο λόγω τραυματισμού του Κωνσταντίνου, με την ομάδα του να έχει ολοκληρώσει τις αλλαγές. Θα ακολουθήσει αργότερα πλούσιο φωτορεπορτάζ του παιχνιδιού, καθώς και βίντεο με τα στιγμιότυπα του παιχνιδιού, από την κάμερα του artagoal.gr by mario

Διαιτητής : Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί : Νικολάου Βαγγέλης - Αλευρή Κωνσταντίνα

Αναγέννηση Άρτας (Θόδης) : Νικολαϊδης (46' Μαλίζογλου), Γκαρτζώνης (52' Τσούμαλης), Ζήσης, Ασπροποταμίτης, Ψαλλιδάκης, Κακιώνης, Δήμος, Χρηστογιάννης (63' Καλιακάτσος), Σιδηρόπουλος (77' Τσέτσος), Παπακίτσος Δ. (63' Μπιθυκούκης), Παππάς Δ.

ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών (Παππάς) : Παπαχαρίσης, Χαϊντάρι (66' Αράπης), Κωνσταντίνου, Μανιφάβας Στ., Γεωργατσέλος (55' Σίμος), Ξυλογιάννης, Αρναουτόπουλος (77' Μπέλλος), Βασιλάκης, Παππάς Ν., Τσίρος, Παπαδόπουλος