Βαριά ήττα του Σκουφά από τον Θεσπρωτό στην Ηγουμενίτσα (vid)

Embed video:

Το βίντεο είναι από το theball.gr.

Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και αφού απείλησαν στο πρώτο εικοσάλεπτο με τους Πάνο, Πέντσα και Καρβούνη από ισάριθμα στημένα του Μπίκα, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 19ο λεπτό. Συγκεκριμένα ο Πέντσας με προβολή σε κενή εστία μετά από παράλληλη πάσα του Βασίλη Κωνσταντίνου έκανε το 1-0. Πέντε λεπτά αργότερα από εκτέλεση κόρνερ του Μπίκα, ο Πάνος με μία εύκολη κεφαλιά πέτυχε το 2-0, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Σκουφάς κέρδισε πέναλτι με τον νεοεισελθών Σταμούλη μετά από μαρκάρισμα του Γώγου. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος, ο οποίος δεν αστόχησε από τα 11 βήματα μειώνοντας σε 2-1. Οι ελπίδες του Σκουφά όμως εξανεμίστηκαν στο 64ο λεπτό, όταν ο Φούντζουλας πήρε το ριμπάουντ από απόκρουση του Παπαχρήστου, και παρά την προσπάθεια του Πέτσα να αποσοβήσει το γκολ, έκανε το 3-1. Ο Πέντσας στο 90' μετά από λάθος του Θεοδωρή στην άμυνα πέτυχε το 4-1, ενώ το κερασάκι στην τούρτα για τον Θεσπρωτό έβαλε ο Φούντζουλας στις καθυστερήσεις, ο οποίος αφού απέφυγε και τον Παπαχρήστο σε άδεια εστία διαμόρφωσε το τελικό 5-1. Ο Σκουφάς στο β' ημίχρονο εκτός του γκολ που πέτυχε είχε δύο καλές εκτελέσεις φάουλ του Χρηστογιάννη, τις οποίες όμως εξουδετέρωσε ο Παππάς.

Έπειτα από την ήττα αυτή ο Σκουφάς έμεινε αρκετά πίσω στο βαθμολογικό πίνακα και αν δεν αλλάξει κάτι σύντομα, και συγκεκριμένα αν η ομάδα δεν βρει τρόπο να κερδίζει, τότε το τρένο της παραμονής θα χαθεί από πολύ νωρίς για την ιστορική ομάδα του Κομποτίου.

Διαιτητής: Μάντζιος (Ηπείρου)  Βοηθοί: Καραλής (Ηπείρου) - Τσάντας (Ηπείρου)

Θεσπρωτός: Παππάς, Σταυρίδης, Βαγγ. Κωνσταντίνου Ε. (90′ Κατσέλης Γ.Μ.), Καρβούνης, Πάνος, Κωνσταντίνου Β. (88 Νικολάου), Ευθυμίου, Γώγος (62′  Φούντζουλας), Πέντσας, Μπίκας, Κατσέλης Γ.Α. (71΄Μπλέτσας)

Σκουφάς Κομποτίου (Μαγκάκης): Παπαχρήστος, Καλπακούλας (46′ Παρράς), Παπαγιάννης, Σχισμένος (46΄ Σταμούλης), Πέτσας, Θεοδωρής, Παππάς, Μαγκάκης, Μπαλάφας, Χρηστογιάννης, Ασπροποταμίτης (71΄Κακιώνης)

Photo credit: theball.gr