Βαριά ήττα στην Καστοριά για την Αναγέννηση (pics)

Κακή εμφάνιση πραγματοποίησε η Αναγέννηση, που γνώρισε βαριά ήττα στην Καστοριά, από την τοπική ομάδα, με 4-0.

Μια εμφάνιση, που καλό είναι να ξεχαστεί γρήγορα, πραγματοποίησε η Αναγέννηση, που ηττήθηκε με το βαρύ 4-0, στην Καστοριά, από την τοπική ομάδα, παρουσιάζοντας προβληματικό πρόσωπο, στο αμυντικό τρανζίσιον και τη λειτουργία της στα μετόπισθεν, γενικότερα. Το παιχνίδι στο πρώτο διάστημα δεν έδειχνε, σε καμία περίπτωση, πως θα έχει τέτοια εικόνα, καθώς η ομάδα μας μπήκε πολύ καλά στο γήπεδο, όμως μια άτυχη στιγμή, με ένα αυτογκόλ, έβαλε τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού. Η Αναγέννηση δεν τα παράτησε και έψαξε την ισοφάριση, όμως το χαμένο πέναλτι του Μπεκατώρου στο 28ο λεπτό, έδειξε να γέρνει την ψυχολογική πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων, που έφευγαν στην κόντρα με εξαιρετική ταχύτητα, και με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, μετέτρεψαν την επανάληψη σε τυπική διαδικασία. Πλέον, η "Α" καλείται να αφήσει πίσω της το συγκεκριμένο παιχνίδι και να ανασυνταχθεί, κυνηγώντας τη νίκη την επόμενη αγωνιστική, στην έδρα της, κόντρα στον Εορδαϊκό, μια ομάδα που βρίσκεται στην ουρά της βαθμολογίας. Καλό θα είναι εδώ, να επισημάνουμε, πως η Αναγέννηση είναι μια ομάδα καινούρια, με νέο προπονητή και παίκτες και είναι αναμενόμενο να έχει σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της, με την έως τώρα πορεία της να κρίνεται αξιόλογη.

Στο φιλμ του παιχνιδιού, η Αναγέννηση μπήκε δυναμικά στο ματς, και μετά από ένα πιεστικό τρίλεπτο, έφτασε πολύ κοντά στο γκολ, στο 4ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Παπανίκου, ο Λισγάρας νίκησε τους πάντες στον αέρα, όμως η κεφαλιά του βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε άουτ. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πατούν καλύτερα και στο 10ο λεπτό, μετά από κλέψιμο του Παππά ψηλά, η μπάλα έφτασε στον Πλαστουργό, με καλές προϋποθέσεις για σουτ από το ημικύκλιο, όμως η μπάλα έφυγε άουτ. Οι γηπεδούχοι στα επόμενα λεπτά πήραν μέτρα, κερδίζοντας κάποια στημένα, και στο 16ο λεπτό, ευτύχησαν να σκοράρουν ένα τυχερό γκολ, όταν μετά από δυνατό πλάγιο του Μανακίτσα, ο Λισγάρας πήρε την κεφαλιά προς τα πίσω, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Πατσιούρα, για το 1-0. Η "Α" προσπάθησε να απαντήσει άμεσα, με τον Παππά να σεντράρει στο 19ο λεπτό και τον Πλαστουργό να κλείνεται τελευταία στιγμή πριν εκτελέσει, ενώ στο 22ο λεπτό, μετά από ωραία εναλλαγή της μπάλας ανάμεσα σε Ζυγκερίδη και Μπεκατώρο, ο τελευταίος σούταρε ωραία, διαγώνια, λίγο πάνω από τα δοκάρια. Στο 27ο λεπτό, η Καστοριά απείλησε με δύο σουτ των Τσελεπή και Πάλλα, να φεύγουν ψηλά του πρώτου, ενώ του δεύτερου μπλόκαρε στη γωνιά του ο Πατσιούρας, για να φτάσουμε, στο 28ο λεπτό, όταν η Αναγέννηση απώλεσε τεράστια ευκαιρία, με τον Κυριάκη να σεντράρει και αμυνόμενο να αποκρούει με τα χέρια, για να δείξει την άσπρη βούλα του πέναλτι ο κ. Μαυρίδης, με τη βοήθεια του επόπτη. Την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών ανέλαβε ο Μπεκατώρος, με τον Τσαρούχα όμως, να διαλέγει τη σωστή γωνία και να αποσοβεί την παραβίαση της εστίας του. Στο 34ο λεπτό, ο Πάλλας βρήκε χώρο στην κόντρα και σούταρε, με τον Πατσιούρα να μπλοκάρει και πάλι σταθερά. Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί στο ανοιχτό γήπεδο, με την Αναγέννηση να παρουσιάζεται πολύ κακή στην μετάβαση από την επίθεση σε θέση άμυνας, και να το πληρώνει στα τελευταία λεπτά, δεχόμενη δύο γκολ, που ουσιαστικά τελείωσαν το παιχνίδι. Αρχικά, στο 45ο λεπτό, οι παίκτες της Καστοριάς άλλαξαν την μπάλα, με τελικό αποδέκτη το Σαββόπουλο, που με ωραίο τελείωμα, έγραψε το 2-0 για την ομάδα του, σε μια φάση που οι φιλοξενούμενοι φώναξαν για οφσάιντ. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, οι γηπεδούχοι φάνηκε να κλειδώνουν τη νίκη, όταν βρήκαν και πάλι ανοιχτή την άμυνα της Αναγέννησης, και αφού άλλαξαν την μπάλα, ο Τσελεπής βγήκε φάτσα με τον Πατσιούρα, και τον πλάσαρε εύκολα, για το 3-0.

Στην επανάληψη, η Αναγέννηση προσπάθησε να βρει ένα γρήγορο γκολ που θα δώσει ενδιαφέρον στο παιχνίδι, με το καλό φάουλ του Παπανίκου, στο 49ο λεπτό, να διώχνουν δύσκολα οι αμυντικοί, ενώ στην κόντρα επίθεση, λίγο έλειψε ο Τσελεπής να κάνει και πάλι τη ζημιά, με τον Παππά να επιστρέφει γρήγορα και να απομακρύνει τον κίνδυνο. Στο 52ο λεπτό, μετά από φάση διαρκείας, ο Μανιώτης σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι, με τον Κυριάκη να εκτελεί, όμως το σουτ του να σταματάει στα σώματα, ενώ στο 58ο λεπτό, στην καλύτερα δομημένη επίθεση, ίσως, της Αναγέννησης στο παιχνίδι, ο Ζυγκερίδης ήταν ο τελικός αποδέκτης στα όρια της περιοχής, το σουτ όμως που επιχείρησε, έφυγε λίγο άουτ. Στο 62ο λεπτό, η Αναγέννηση όντας και με τρία γκολ πίσω, έμεινε και με παίκτη λιγότερο, όταν ο Παππάς συγκράτησε το Σαββόπουλο που έφευγε μόνος, και αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα του διαιτητή. Οι γηπεδούχοι με την ψυχολογία στα ύψη, συνέχισαν να βγαίνουν στην επίθεση, με την κεφαλιά του Τσελεπή στο 66ο λεπτό να μπλοκάρει εύκολα ο Πατσιούρας, για να φτάσουν στο 4-0 στο 71ο λεπτό, όταν ο Παπουτζίδης πέρασε τη σέντρα στην περιοχή, και ο προωθημένος Μαγγίζης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πατσιούρα. Οι γηπεδούχοι δε σταμάτησαν να ψάχνουν το γκολ, με το Μανακίτσα στο 77ο λεπτό να σουτάρει για να αποκρούσει ο Πατσιούρας, ενώ στην εξέλιξη της φάσης, το νέο σουτ του Παπουτζίδη έφυγε άουτ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι παίζοντας με αρκετά νέα παιδιά, έβγαλαν κάποιες μικροευκαιρίες, χωρίς να αλλάξει ωστόσο το σκορ, μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του κ. Μαυρίδη, με την Αναγέννηση να επιστρέφει στην Άρτα με άδεια χέρια.

Διαιτητής : Μαυρίδης Θωμάς (Ημαθίας) Βοηθοί : Γκόγκος Αντώνιος (Ημαθίας) - Σαμαράς Αναστάσιος (Ημαθίας)

Καστοριά (Κατσαρός) : Τσαρούχας, Μαγγίζης, Παπαγεωργίου, Τσάνι, Καπλλάνι, Πάλλας (68' Σαχινίδης), Τσελεπής (68' Παπουτζίδης), Μωυσιάδης, Μανακίτσας (80' Δεληζήσης), Τσακνής (80' Αφεντουλίδης), Σαββόπουλος (68' Σβίρος)

Αναγέννηση Άρτας (Αγγέλης) : Πατσιούρας, Παπανίκου, Μπεκατώρος (46' Αρτέμης), Λισγάρας, Γιαλεδάκης, Πλαστουργός, Παππάς, Μανιώτης (84' Πάνου), Ζυγκερίδης, Πάνος (46' Μουσιωτίτσας), Κυριάκης (78' Σακκάς)