Τεσσάρα της ΑΕΞ και… διπλό με τους Φιλέλληνες!

Με τους Βίτσιο και Άρη Δόση να σκοράρουν, η ΑΕ Ξηροβουνίου πέρασε από το Πέτα με νίκη 4-1 επί των Φιλελλήνων και παρένεινε σε απόσταση 5 βαθμών από την πρώτη θέση της Α' ΕΠΣ Άρτας.

Οι φιλοξενούμενοι με έναν εντυπωσιακό Κώστα Βίτσιο πήραν από νωρίς σημαντικό προβάδισμα στο σκορ. Στο 3' ο Δόσης εκτέλεσε απευθείας φάουλ που κέρδισε ο ίδιος, με τη μπάλα να περνά λίγο άουτ. Στο 4' από παράλληλο γύρισμα από τα δεξιά, ο Βίτσιος με πλασέ από τα όρια της μεγάλης περιοχής, έστειλε τη μπάλα στην απέναντι γωνία για το 0-1. Ο ίδιος παίκτης δύο λεπτά αργότερα, από τη γωνία της μεγάλης περιοχής, με παρόμοιο τρόπο με το πρώτο γκολ αλλά από την απέναντι πλευρά, σημείωσε το 0-2. Στο 30ο λεπτό από σουτ του Γεωργατσέλου από μακρινή απόσταση, η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί παραθυράκι του Γεροδήμου. Στο 31' ο Γεωργατσέλος πέρασε ωραία κάθετη πάσα για τον Γρύλλη, ο οποίος βρέθηκε απέναντι στον Γεροδήμο από πλάγια θέση, αλλά το σουτ που επιχείρησε χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε άουτ. Στο 34' και μετά από αρκετή ώρα, οι γηπεδούχοι απείλησαν με ένα φάουλ από καλή θέση του Σωτήρη Σταμάτη, το οποίο πέρασε ένα περίπου μέτρο πάνω από την εστία του Αλεξίου. Στο 41' ο Σταμάτης εκτέλεσε ξανά φάουλ, η μπάλα αυτή τη φορά χτύπησε στο τοίχος και στην επαναφορά ο Ροβίνας με ένα φαλτσαριστό σουτ έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ. Τελευταία φάση για το α' μέρος ένα πλασέ του Νίκου έξω από την περιοχή, το οποίο μπλόκαρε όμορφα ο Γεροδήμος στην αριστερή του πλευρά.

Στην επανάληψη οι Φιλέλληνες μπήκαν πιο αποφασιστικά και πίεσαν για να πετύχουν κάποιο γκολ αλλά χωρίς να καταφέρουν κάτι αξιόλογο. Αντιθέτως στο 62' από απομάκρυνση του Γιαννούλη, η μπάλα έφτασε στον ολομόναχο Άρη Δόση, ο οποίος με ένα εντυπωσιακό γυριστό σουτ έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι της αντίπαλης εστίας, κάνοντας το 0-3. Στο 64΄από εκτέλεση φάουλ του Σταμάτη, ο σέντερ φορ σήμερα Μπιρμπίλης με κοντινή κεφαλιά μείωσε προσωρινά σε 1-3. Στο 68' ο Άρης Δόσης έβγαλε σε θέση τετ-α-τετ τον Γρύλλη, ο οποίος αυτή τη φορά νικήθηκε από τον Γεροδήμο. Στη συνέχεια της φάσης ο Βίτσιος σέντραρε από τα αριστερά, ο Δόσης πρόλαβε την έξοδο του Γεροδήμου και με κεφαλιά πέτυχε και αυτός το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι, διαμορφώνοντας το τελικό 1-4. Μοναδική αξιόλογη φάση στα εναπομείναντα λεπτά, στο 85' ένα σουτ του Βάσιου που κόντραρε στα πόδια του Νταλάκα και άλλαξε πορεία, με τον Αλεξίου όμως έστω και δύσκολα να παραχωρεί κόρνερ.

Διαιτητής: Αθανασίου Μπάμπης  Βοηθοί: Παπαδημητρίου Δονάτος - Νικολάου Βαγγέλης

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας): Γεροδήμος, Βάσιος, Κολιός, Τσιγαρίδας, Σερβετάς (46' Γούλας Α.), Αθανασιάδης (46' Ζιώρης), Δήμος, Σταμάτης Ι., Ροβίνας, Σταμάτης Σ., Μπιρμπίλης

ΑΕ Ξηροβουνίου (Παππάς): Αλεξίου, Δόσης Αν., Κοσταντίνι, Νταλάκας, Γιαννούλης, Γρύλλης (83' Κάφαλης), Γεωργατσέλος, Βίτσιος (73' Γκαρτζώνης), Νίκου, Κυριαζής (57' Πλακιάς), Δόσης Αρ.