Δύσκολη πρόκριση στη παράταση για την ΑΕ Καμπής

Στην διαδικασία της παράτασης πήρε τη νίκη-πρόκριση η ΑΕ Καμπής, επικρατώντας με 1-0 του μαχητικού Αχιλλέα Νεοχωρίου, ομάδα φέτος μικρότερης κατηγορίας.

Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή και την υπεροχή στο παιχνίδι, όμως παρά τον αμυντικό προσανατολισμό των φιλοξενούμενων που προσπαθούσαν να χτυπήσουν με αντεπιθέσεις, αδυνατούσαν να δημιουργήσουν αρκετές φάσεις στην αντίπαλη περιοχή.

Στο πρώτο ημίχρονο από σέντρα του Τσιγαρίδα, ο Μουστακλής μέσα στην περιοχή δεν κατάφερε να πλασάρει σε κενή εστία, ενώ στα τελευταία λεπτά της επανάληψης από ισάριθμες σέντρες των Μπεζεβέγκη και Σταμάτη, Μουστακλής και Τσιγαρίδας δεν κατάφεραν για λίγο να βρούνε τη μπάλα. Σημαντικό ρόλο που έγειρε ακόμα περισσότερο την πλάστιγγα προς τους γηπεδούχους, έπαιξε και η αποβολή του Πλακιά στο 56ο λεπτό, με δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες. Ο Αχιλλέας είχε πάντως μία καλή στιγμή με τον Κωσταδήμα να φεύγει στην κόντρα επίθεση, όμως το πλασέ του έφυγε άουτ, με τον 0-0 να παραμένει και τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο η ΑΕΚ βρήκε τη λύση από την άσπρη βούλα, από πέναλτι που κέρδισε ο Βλάρας. Ο Στέργιος από τα 11 βήματα δεν αστόχησε, κάνοντας το 1-0 και χαρίζοντας ταυτόχρονα στην ομάδα του την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου ΕΠΣ Άρτας.

Διαιτητής: Σιατής Κωνσταντίνος  Βοηθοί: Πολύζος Κωνσταντίνος - Σαρλής Χρήστος

ΑΕ Καμπής (Μπακόλας): Μπόλης, Στέργιος, Ντούπης, Μπέτσας, Παππάς, Τσιγαρίδας (115' Κωστάκος), Μπιρμπίλης, Μπεζεβέγκης (118' Αλεξίου), Παλιάτσος (85' Βλάρας), Σταμάτης Σ., Μουστακλής (75' Μπανιάς)

Αχιλλέας Νεοχωρίου (Παπαχρήστος): Σιαπέρας Ι., Αρτένις, Κολιογιάννης, Κοστρένι, Κουντουρής, Βούλγαρης, Στόγια, Δήμου (74' Αντρέας), Κωσταδήμας (106' Κολιός), Νάσο (66' Δήμος), Πλακιάς