Πέρασε από τον Καλόβατο και προκρίθηκε ο Απόλλωνας

Με 1-3 επικράτησε του Ολυμπιακού Καλοβάτου ο Απόλλωνας και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου θα βρίσκεται ο Απόλλων Γλυκορίζου, που επικράτησε μέσα στον Καλόβατο, του τοπικού Ολυμπιακού, με 1-3. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους, όταν ο Παππάς με ωραίο σουτ στο 12' έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ. Λίγο αργότερα, ο Τσόγκας απάντησε για τον Ολυμπιακό, με τον Λάζαρο να διώχνει στη γωνιά του. Στο 21' καλό σουτ του Δήμου έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια, όμως στο 33ο λεπτό, στην τρίτη αξιόλογη στιγμή του το Γλυκόριζο σκόραρε, όταν ο Νίκος Παππάς στο δεύτερο δοκάρι πλάσαρε έπειτα από σέντρα και έγραψε το 0-1 για τον Απόλλωνα.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και έφεραν το ματς στα ίσα νωρίς νωρίς, με τον Παύλου στο 53ο λεπτό να βγαίνει απέναντι από το Λάζαρο, και να τον πλασάρει από πάνω για το 1-1, ενώ λίγο πριν είχε προειδοποιήσει ο Τσόγκας με ωραία εκτέλεση φάουλ. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και στο 55' είχαν καλό σουτ του Δήμητσα που έφυγε άουτ, ενώ δύο λεπτά μετά, ο Κατσιγιάννης πήρε την κεφαλιά, όμως οι αμυντικοί σταμάτησαν την μπάλα πάνω στη γραμμή. Τελικά, ο Απόλλωνας πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 63ο λεπτό, όταν ο Γιάννενας με κεφαλιά μέσα από την περιοχή, έπειτα από σέντρα, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-2. Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια ανέβηκε ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, και ο Απόλλωνας βρήκε τους χώρους να τελειώσει το ματς στο 85ο λεπτό, με το Γρύλλη να φεύγει στον κενό χώρο και με ωραίο πλασέ να διαμορφώνει το τελικό 1-3 για την ομάδα του.

Διαιτητής : Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί : Καραγιάννης Θοδωρής - Πετσίνης Δημήτρης

Ολυμπιακός Καλοβάτου (Θεμελής Π.) : Κατσούλας, Τζώρας, Κιούρα, Τζιανούμης, Παπακώστας, Παύλου, Κωλέτσος (65' Μπαλάφας), Τσόγκας, Καπέλος, Νίκαρης, Γεωργατσέλος

Απόλλων Γλυκορίζου (Κοσμάς) : Λάζαρος, Τριαντάφυλλος, Χαϊντάρι, Κατσιγιάννης, Τρούλλης (54' Γεωργάκης), Γιώτης, Δήμος (79' Τσιάπαλης), Δήμητσας (77' Κόνιαρης), Γιάννενας, Παππάς Ν., Γρηγορίου (65' Γρύλλης)