«Τεσσάρα» το Κλειδί στον Σκουφά (pics)

Επιστροφή στις νίκες με εμφατικό τρόπο για τον ΑΟ Κλειδίου που επιβλήθηκε 4-0 του Σκουφά Κομποτίου.

Ένα ματς που τα προηγούμενα χρόνια ήταν ντέρμπι, φέτος εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο, καθώς η νεανική ομάδα του Σκουφά Κομποτίου παρά τις επιστροφές σήμερα των Βερλέκη και Τάσσου, δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του αγώνα να δείξει ότι μπορεί να ανταγωνιστεί τον ΑΟΚ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ήττα της ΑΕΞ και την πλησίασε στον πόντο. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και στην πρώτη τους καλή στιγμή άνοιξαν το σκορ, όταν στο 6ο λεπτό, Μπαλαδήμας και Μίγδος έπαιξαν όμορφα το ένα-δύο, με τον τελευταίο να γυρίζει τη μπάλα στον Στ. Δήμο, ο οποίος αν και δεν πλάσαρε σωστά τροφοδότησε τον Φελέκη που με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-0. Ένα λεπτό αργότερα, ο Αντωνίου εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, ο Κανταρέλης έκανε λανθασμένη έξοδο, όμως ο Στ. Μανιφάβας που πήρε την κεφαλιά είδε τους αμυντικούς να απομακρύνουν μπροστά από την εστία. Στο 10' από σέντρα του Μπαλαδήμα, ο Αντωνίου είχε μία κεφαλιά από καλή θέση που πέρασε ψηλά, ενώ δύο λεπτά αργότερα, πάσα του Φελέκη έφτασε στον Μίγδο στην περιοχή, που από πλάγια θέση σούταρε, με τον Κανταρέλη να βγάζει με τα πόδια σε κόρνερ. Οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν επιθετικά στο 17', με τον Βερλέκη να εκτελεί απευθείας φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα έσπασε στο τοίχος και ο Μπόνιας μπλόκαρε στη γωνία του. Η ομάδα του Κλειδίου είχε στη συνέχεια ένα πολύ καλό διάστημα στο 31'-37' όπου έχασε ευκαιρίες να αποκτήσει προβάδισμα ασφαλείας από το πρώτο μέρος. Αρχικά, από εκτέλεση φάουλ του Μπαλαδήμα από τα δεξιά, ο Πέτσας με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, ενώ από πανέμορφη σέντρα του Κατσαρού, ο Στ. Δήμος που έκανε την κεφαλιά, είδε τον Κανταρέλη να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια. Νέα φαρμακερή εκτέλεση φάουλ του Μπαλαδήμα από τα πλάγια πέρασε λίγο δίπλα από την εστία του Σκουφά, ενώ στο 34' ο Κανταρέλης άργησε να απομακρύνει αλλά για καλή του τύχη η κόντρα που έβαλε ο Στ. Δήμος επέστρεψε τη μπάλα πάνω του. Στο 37' Βασιλάκης - Μπαλαδήμας - Στ. Δήμος συνεργάστηκαν με τον τελευταίο απέναντι από τον Κανταρέλη να πλασάρει σχεδόν πάνω του, ενώ η τελευταία φάση για το α' ημίχρονο έγινε στο 41', με τον Στ. Δήμο με ωραία κίνηση να αποφεύγει τον αντίπαλό του και να σουτάρει δυνατά από μακριά, ο Κανταρέλης με δύσκολη επέμβαση απέκρουσε, ενώ στη συνέχεια πρόλαβε να κοντράρει τον Φελέκη που πήρε το ριμπάουντ.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και στο 47' από εκτέλεση κόρνερ του Κατσαρού, ο ξεχασμένος στο πίσω μέρος Πέτσας σημάδεψε το κάθετο δοκάρι, ενώ στο 54' και ύστερα από ωραία ανάπτυξη, ο Αντωνίου πέρασε κάθετα στον Φελέκη που σε τετ-α-τετ από πλάγια θέση έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ. Στο 56ο λεπτό, ο Μπαλαδήμας εκτέλεσε φάουλ, με τη γυριστή κεφαλιά του Κατσαρού να περνάει κόρνερ. Ο Μπαλαδήμας το εκτέλεσε απευθείας με τον Κανταρέλη να παραχωρεί νέο, το οποίο αυτή τη φορά εκτέλεσε από την άλλη πλευρά ο Αντωνίου και ο Στέφανος Δήμος με δυνατή κεφαλιά έγραψε το 2-0. Ακολούθησαν δύο σουτ από τον Κατσαρό που πέρασαν δίπλα από την εστία, για να έρθει στο 68ο λεπτό το 3-0, όταν σε μπαλιά στην περιοχή, ο Βασιλάκης έστρωσε με το στήθος στον Μίγδο που με σουτ στη γωνία έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κανταρέλη. Ο Σκουφάς έφτασε κοντά στο γκολ της τιμής τρία λεπτά αργότερα, με τον Δήμου ύστερα από ατομική προσπάθεια να βλέπει το σουτ του να κόβεται από παρέμβαση του Βασιλάκη που αγωνιζόμενος σήμερα ως αριστερό μπακ έκανε πολύ καλό ματς. Το τελικό 4-0 είχε "γεύση από το μέλλον" του ΑΟ Κλειδίου, με τον Αχ. Μανιφάβα στο 83ο λεπτό να περνά όμορφα κάθετα τη μπάλα στον Καραχρήστο, που πέρασε τον αντίπαλό του από αριστερά και γύρισε στον Γράδο που πλάσαρε εύστοχα.

Διαιτητής: Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί: Μάνος Δημήτρης - Σαρλής Χρήστος

ΑΟ Κλειδίου (Μανιφάβας Αχ.): Μπόνιας, Χάρος (66' Δήμητσας), Πέτσας, Μανιφάβας Στ., Βασιλάκης, Μπαλαδήμας, Κατσαρός, Αντωνίου (73' Μανιφάβας Αχ.), Μίγδος (78' Γράδος), Φελέκης (78' Γώγος), Δήμος Στ. (78' Καραχρήστος)

Σκουφάς Κομποτίου (Φελέκης): Κανταρέλης, Μαλτέζος (46' Τσαμπάς), Κασελούρης Π., Ευαγγέλου, Μπελής, Κλαίντι, Βερλέκης (84' Νάσο), Τάσσος (66' Κασελούρης Κ.), Καραδήμας, Δήμου, Παπαδόπουλος (61' Σακέλλιος)