Τεράστια νίκη του Καραϊσκάκη επί του Ηρακλή

Συνεχίζει να γράφει ιστορία ο Καραϊσκάκης, που κέρδιζε για δεύτερη φορά φέτος τον Ηρακλή, με 1-0, μπαίνοντας στη δεκάδα.

Σπουδαία νίκη σημείωσε ο Καραϊσκάκης επί του ιστορικού Ηρακλή, με 1-0, προσπερνώντας μάλιστα το "Γηραιό" στη βαθμολογία και μπαίνοντας στη δεκάδα του Πρωταθλήματος, ενώ ακολουθεί το ματς με τον Αήττητο Σπάτων που έχει αποβληθεί από το Πρωτάθλημα. Η αρτινή ομάδα είχε καλύτερο πλάνο στο γήπεδο και βρήκε το γκολ που χρειαζόταν, με την κορυφαία μεταγραφή της χειμερινής περιόδου, το Χρήστο Τζιώρα, που έχει δώσει άλλη πνοή στην επιθετική γραμμή. Μόλις στο 2ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν όταν από εκτέλεση κόρνερ, ο Κωστούλας πήρε την πρώτη κεφαλιά, στη συνέχεια ο Ζιαμπάρης μέσα από μια ομάδα παικτών πήρε νέα κεφαλιά, αδύναμα όμως, με το Χρούσιελ να σταματά την μπάλα που είχε πορεία προς το τέρμα με το σώμα. Στο 6ο λεπτό, ο πολύ καλός για ακόμα ένα ματς, Παναγιώτου, δοκίμασε απευθείας εκτέλεση φάουλ, με το Γιαγκιόζη όμως να μπλοκάρει σταθερά. Στο 19ο λεπτό, ο Καραϊσκάκης έφτασε κοντά στο γκολ, όταν σε συνέχεια στημένης μπάλας, ο Βουκμίροβιτς, γέμισε στην περιοχή, ο Καπίας βρέθηκε εντελώς αμαρκάριστος, πλάσαρε απέναντι, όμως η μπάλα έφυγε δίπλα από το δοκάρι του Γιαγκιόζη, ενώ δύο λεπτά μετά, από φάουλ του Παναγιώτου, η κεφαλιά του Τζιώρα έφυγε ψηλά. Στο 26ο λεπτό, η αρτινή ομάδα άνοιξε το σκορ, όταν από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Παπανίκου, ο Καπίας πήρε μια πρώτη κεφαλιά που κόντραρε, η μπάλα έφτασε στον Τζιώρα, που χωρίς να βλέπει, επιχείρησε ένα πολύ δύσκολο γυριστό σουτ, με την μπάλα να καταλήγει εκεί που δεν μπορούσε να αντιδράσει ο Γιαγκιόζης, γράφοντας έτσι το 1-0. Στο 31ο λεπτό, ο Καραϊσκάκης που είχε το μομέντουμ του αγώνα είχε ένα πολύ ωραίο φάουλ του Παναγιώτου που κόντραρε τελευταία στιγμή και έφυγε κόρνερ, ενώ στην επικίνδυνη κόντρα επίθεση του Ηρακλή, ο Παναγιωτούδης τελείωσε τη φάση με μακρινό άστοχο σουτ. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν εκ νέου στο 36', όμως το σουτ του Ορφανίδη κόντραρε με αυτοθυσία ο Ροντρίγκεζ, πριν απειλήσει ουσιαστικά. Στο 41ο, ο “Γηραιός” είχε καλή τελική μετά από ώρα, όταν από εκτέλεση φάουλ του Κλέιτον, ο υψηλόσωμος Ζιαμπάρης πήρε την κεφαλιά, όμως ο Μέλκας δεν είχε πρόβλημα με διπλή προσπάθεια να μπλοκάρει, κρατώντας το σκορ στα επίπεδα του 1-0, μέχρι την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη, οι κυανόλευκοι μπήκαν και πάλι δυνατά, έχοντας κάποιες στημένες φάσεις που πέρασαν ανεκμετάλλευτες, για να γίνουν απειλητικοί στο 50ο λεπτό, όταν έπειτα από κόρνερ του Ντούνη και απομάκρυνση του Ροντρίγκεζ, ο Ορφανίδης σούταρε με μία, με την μπάλα να περνά από τα σώματα και να φεύγει λίγο άουτ. Στο 53', από ωραίο φάουλ του Κλέιτον, ο Ζιαμπάρης πήρε ακόμα μια κεφαλιά, όμως η μπάλα έσκασε στο έδαφος χάνοντας δύναμη και επιτρέποντας στο Μέλκα να μπλοκάρει. Στο 59ο λεπτό, ο Καραϊσκάκης την πρώτη του φάση στο δεύτερο μέρος, άγγιξε το 2-0, όταν έπειτα από γύρισμα του Βουκμίροβιτς, η μπάλα στρώθηκε στον Παναγιώτου, που έπιασε εξαιρετικό σουτ από τα όρια της περιοχής, με την μπάλα να μην του κάνει τη χάρη και να σταματά στο δεξί δοκάρι του Γιαγκιόζη. Ο Ηρακλής με τη σειρά του απείλησε δύο λεπτά αργότερα, όταν μετά από ωραία ανάπτυξη, ο Παναγιωτούδης από τα όρια της περιοχής, σούταρε με τη σειρά του όμως σημάδεψε ψηλά πάνω από τα δοκάρια. Στο 80ο λεπτό, ο Καραϊσκάκης πλησίασε και πάλι στο δεύτερο γκολ, όταν σε κόντρα επίθεση, ο Κάκκο βρήκε το Μπαντέ, που δεν τσίμπησε καλά την μπάλα από τον εξερχόμενο Γιαγκιόζη, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να βγει σε κενή εστία και να κλειδώσει το ματς. Στο 88ο λεπτό, ο Ηρακλής που γύριζε στην περιοχή του Καραϊσκάκη, είχε μια κεφαλιά με το Ρόβα, που έφυγε αρκετά άουτ. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν και στις καθυστερήσεις, ο Παπαδόπουλος δοκίμασε ωραίο σουτ έξω από την περιοχή, με το Μέλκα όμως να διώχνει στη γωνιά του, το σουτ του πρώην παίκτη του Ολυμπιακού. Τα εναπομείναντα λεπτά κύλησαν, με τον Καραϊσκάκη να κρατά το "μηδέν" χωρίς πρόβλημα, με άξια αναφοράς την εξαιρετική παρουσία για ακόμα ένα ματς των Καπία και Παντίδου, που από τη στιγμή που ανέβασαν την απόδοσή τους, καθώς η ποιότητά τους δεν αμφισβητείται, η αρτινή ομάδα έχει σφίξει στα μετόπισθεν, χωρίς αυτό να σημαίνει πως οι υπόλοιποι υστέρησαν.

Γκολ : Τζιώρας 26'

Κίτρινες : Παναγιώτου, Ροντρίγκεζ, Καψάλης, Μέλκας, Παπανίκου / Καζναφέρης, Βιτλής

Διαιτητής : Μαλούτας Δημήτριος (Ημαθίας)  Βοηθοί : Παρασίου Στέφανος (Ημαθίας) – Τίκας Δημήτριος (Θεσπρωτίας)  4ος : Καραντώνης Δημήτριος (Ημαθίας)

Καραϊσκάκης (Χαραλαμπίδης) : Μέλκας, Παπανίκου, Παναγιώτου, Καπίας, Παντίδος, Χρούσιελ, Ροντρίγκεζ, Χούσος (84' Καραγιαννίδης), Τζιώρας (78' Μπαντέ), Βουκμίροβιτς (64' Κάκκο), Ψιάνος

Ηρακλής (Ρόκα) : Γιαγκιόζης, Κωστούλας (56' Παυλίδης), Βίτλης, Ζιαμπάρης, Μουνιόζ, Παναγιωτούδης, Καζναφέρης, Νιαμπούγιου (46' Ρόβας), Ορφανίδης (80' Μπαντέ), Κλέιτον, Ντούνης