Συνέχισε με νίκη η Φιλοθέη 2-0 τις Σελλάδες

Δεύτερη σερί νίκη για τη Φιλοθέη, αυτή τη φορά στο γήπεδο, αφού μετά το 3-0 α.α. κόντρα στην Καμπή, επικράτησε σήμερα με 2-0 της ομάδας των Σελλάδων.

Νέα νίκη για τη Φιλοθέη που στα τελευταία 4 ματς έχει 2 νίκες και 2 ισοπαλίες, οι οποίες την διατήρησαν στην 7η θέση της βαθμολογίας και πλέον αναμένει τα επόμενα δύο παιχνίδια με Μέλισσα και Σκουφά που θα κρίνουν τη μάχη ανάμεσα στους τρεις τους, για την ομάδα που θα κατακτήσει την τιμητική 6η θέση του πρωταθλήματος της Α' κατηγορίας. Από την άλλη πλευρά η νεανική ομάδα των Σελλάδων που δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το σημερινό ματς, στρέφει την προσοχή της στο γειτονικό ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής με τον Σκουφά Κομποτίου.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε στα πρώτα λεπτά με ευκαιρίες εκατέρωθεν, με τους φιλοξενούμενους να απειλούν στο 6', όταν από σέντρα του Μπουζάνη, ο Πλατσούκας από το ύψος του πέναλτι σούταρε, με αμυντικό να διώχνει πριν τη γραμμή, ενώ για τους γηπεδούχους, ο Χούσος με τη βοήθεια του δοκαριού κατάφερε να αποκρούσει σουτ του Δήμου. Από πάσα στην πλάτη της άμυνας, ο Μπουζάνης δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπόλη που απέκρουσε, για να ανοίξει το σκορ η Φιλοθέη στο 32ο λεπτό, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Δ. Καραγιάννη, ο αδερφός του Α. Καραγιάννης με κεφαλιά από το δεύτερο δοκάρι έκανε το 1-0. Μετά το γκολ οι γηπεδούχοι έχοντας άλλο αέρα στα πόδια τους απείλησαν ξανά δύο λεπτά αργότερα, με τον Α. Καραγιάννη να παίζει κάθετα τον Μπαλαδήμα που στη συνέχεια σούταρε άουτ. Από νέα εκτέλεση κόρνερ του Δ. Καραγιάννη, ο Γαλάνης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα επίσης άουτ, για να βάλει τις βάσεις για το τρίποντο της νίκης ο ΑΟΦ στο 40ο λεπτό, με τον Μπαλαδήμα με ωραίο σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή να πετυχαίνει το 2-0.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι ανώτεροι και έχασαν σημαντικές ευκαιρίες να πετύχουν κάποιο ακόμη γκολ με τους Δήμο, Α. Καραγιάννη, Τζούνη και Βασιλάκο. Οι νεαροί παίχτες των Σελλάδων αντίθετα, προσπάθησαν να χτυπήσουν με αντεπιθέσεις και να πετύχουν κάποιο γκολ που θα τους έβαζε ξανά στη διεκδίκηση του ματς, όμως στην καλύτερή τους στιγμή από σέντρα του Ευαγγελή, ο Χρηστοπάνος σούταρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Διαιτητής: Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί: Βασιλάκης Στέργιος - Σκαμπαρδώνης Παναγιώτης

ΑΟ Φιλοθέης: Μπόλης, Ζώης, Ευθυμίου, Γαλάνης, Τολιάκης, Τσιάπαλης (83' Κιούρα), Καραγιάννης Α., Μπαλαδήμας (77' Κατσιγιάννης Σ.), Δήμος, Καραγιάννης Δ., Βασιλάκος (58' Τζούνης)

ΑΕ Σελλάδων (Χρήστου): Χούσος (73' Μαρκετάκης), Χρήστου (67' Χρηστοπάνος), Μπέκας, Κατσάνος, Παπαδημητρίου, Χαβέλας, Πλατσούκας (63' Μεμπλικάι), Σιαφάκας, Γκίκας, Ευαγγελής, Μπουζάνης