Στον τελικό το εφηβικό της Δόξας!

Την πρόκριση στον τελικό του Πρωταθλήματος Εφήβων της ΕΣΚΑΒΔΕ πήρε η Δόξα, καθώς επικράτησε στον επί του περσινού πρωταθλητή ΑΓΣ Ιωαννίνων με 55-69, στο ουδέτερο ΔΑΚ Ηγουμενίτσας.

Η αρτινή ομάδα ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 13-14. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Δόξα αρχικά πήρε μια διαφορά 9 πόντων (17-26), αλλά ο ΑΓΣΙ με την άμυνα ζώνης που χρησιμοποίησε κατάφερε να ισοφαρίσει το παιχνίδι. Η Δόξα όμως με ένα σερί 8-0 στα τελευταία 2 λεπτά του α' ημιχρόνου πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με σκορ 26-34. Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε, με τη Δόξα να καταφέρνει να αυξήσει τη διαφορά 5 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα μέχρι και το +17! Στον τελικό που θα διεξαχθεί 24 ή 25 Νοεμβρίου, η αρτινή ομάδα θα αντιμετωπίσει τη Νικόπολη που κέρδισε στη Βόνιτσα την ΑΛΦΑ 93' με σκορ 77-55.

Δεκάλεπτα: 13-14, 26-34, 40-51, 55-69

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης): Βάσσης 5, Τσιμιχοδήμος, Τζουβάρας 10, Διβάρης 1, Σταλίκας 3(1), Κωστής, Κονταξής, Μουστακλής 4(1), Παπανικολάου 17(1), Ζέρβας, Τσίγκας 7, Κολόκας 8

Δόξα Άρτας (Μάνθας): Ζαγαλίκης 7(1), Κολώνας 9, Κωστούλας, Καραγκούνης, Λάμπρου 12, Τσιρογιάννης 2, Μάνδαλος, Κατσαούνος, Μουκάι 17(1), Χρύσης, Αναγνώστου 22(3)