Πρεμιέρα με ήττα στο τάι-μπρέικ από την Καρδίτσα για την Αναγέννηση

Η Αναγέννηση αν και βρέθηκε να χάνει με 0-1, έκανε την ανατροπή, όμως το παιχνίδι οδηγήθηκε στο τάι-μπρεικ, όπου και γνώρισε την ήττα από τον ΣΠΑ Καρδίτσας.

Η Αναγέννηση όπως σας είχαμε αναφέρει και πριν το παιχνίδι φέτος είναι μία πιο νεανική ομάδα, με μικρότερη πείρα από την περσινή και αυτό φάνηκε στο 1ο σετ, όπου μπήκε μουδιασμένα και το έχασε με 17-25. Στη συνέχεια όμως η αρτινή ομάδα έδειξε ότι μπορεί να κερδίσει αυτό το παιχνίδι, καθώς πήρε με σχετική άνεση τα δύο επόμενα σετ, με 25-15 και 25-19 αντίστοιχα. Οι φιλοξενούμενοι στο 4ο σετ, σε συνδυασμό και με την καθοριστική είσοδο στο παιχνίδι του Παπαγεωργίου, αντέδρασαν και με σκορ 21-25 οδήγησαν το παιχνίδι στο 5ο σετ και στο τάι-μπρεικ. Εκεί η ομάδα της Καρδίτσας κατάφερε με 11-15 να πάρει το σετ και τη νίκη με 2-3, κατακτώντας τους πρώτους της βαθμούς στο πρωτάθλημα, σε αντίθεση με την Αναγέννηση που θα αρκεστεί στον έναν. Παρά την ήττα οι άνθρωποι της Αναγέννησης είναι αισιόδοξοι για τη φετινή χρονιά και πιστεύουν ότι στο τέλος η αρτινή ομάδα θα καταφέρει να παραμείνει στην Α2.

Διαιτητές: Μπαλτζώης - Φλούδας

Τα σετ (2-3): 17-25, 25-15, 25-19, 21-25, 11-15

Αναγέννηση Άρτας (Λεμονίδης): Βρυώνης, Μάντζιος, Νταλίπης, Σιαμπαλής, Τσουμάνης, Χόνδρος, Λαϊνάς, Μητσόπουλος, Σερμάδι, Τασηνίκος, Χαττάρι

ΣΠΑ Καρδίτσας (Αλεξίου): Αναγνώστου, Βαϊόπουλος, Γεωργίου, Γιαννουσάς, Καρράς, Λαζινός, Μαλλιώρας, Μάντζιος, Ντόμπρα, Παπαγεωργίου, Ρεζκ, Χειμωνέττος

Αποτελέσματα 1ης αγωνιστικής Α2 Ανδρών (Β' όμιλος)
ΧΑΝΘ - ΣΦΚ Πιερικός   3-0 (25-21, 25-15, 25-18)
Άθλος Ορεστιάδας - Μακεδονικός   3-1 (21-25, 25-22, 29-27, 25-21)
ΑΟ Σερρών - ΑΣ Ελπίς Αμπελοκήπων   0-3 (18-25, 13-25, 22-25)
Νέστορας - Πήγασος Πολίχνης   1-3 (23-25, 23-25, 25-23, 22-25)
Νίκη Αιγινίου - ΑΕΝ Πανοράματος   1-3 (25-19, 18-25, 21-25, 19-25)