Στον... 7ο ουρανό ο Αίας Ράχης! (pics)

Την πιο ευρεία νίκη του στο πρωτάθλημα πέτυχε χθες ο Αίας Ράχης.

Με την πιο ευρεία νίκη του στο πρωτάθλημα συνοδεύτηκε η απονομή του πρωταθλήματος στον Αίαντα Ράχης, ο οποίος μετέτρεψε το ματς απέναντι στον Ακράτητο Ακροποταμιάς που είχε σημαντικές απουσίες, σε παράσταση για ένα ρόλο, δίνοντας την ευκαιρία στους φιλάθλους του να "ζεσταθούν" πριν οι Κοτρότσιος και Βίτσιος σηκώσουν την κούπα στον ουρανό της Ράχης. Οι γηπεδούχοι απείλησαν αρχικά στο 5', με το σουτ του Τομουτζόγλου έξω από την περιοχή να περνά δίπλα από την αντίπαλη εστία, στο 12' το σουτ του Κοτρότσιου πέρασε άουτ, ενώ στην επόμενη φάση, ο Τατσιόπουλος απέκρουσε σε κόρνερ το σουτ του Σιαπάτη. Στο 15' ο Τατσιόπουλος κατάφερε με τη βοήθεια του δοκαριού να αποσοβήσει το γκολ σε γυριστό σουτ του Οικονόμου, ενώ άουτ κατέληξε αμέσως μετά σουτ του Κορέλη. Η πίεση του Αίαντα απέφερε καρπούς στο 18ο λεπτό, όταν σε γύρισμα του Κοτρότσιου στη μικρή περιοχή, ο Κορέλης με τακουνάκι έκανε το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα, από εκτέλεση κόρνερ, οι αμυντικοί δεν απομάκρυναν και ο Ντούπης το εκμεταλλεύτηκε κάνοντας το 2-0. Στο 33ο λεπτό, ο Τομουτζόγλου απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο και με σουτ με το αριστερό, έστειλε τη μπάλα στη γωνία για το 3-0. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Τομουτζόγλου πλησίασε κοντά και σε δεύτερο τέρμα, όμως η λόμπα του σταμάτησε στη συμβολή των δοκών. Στο 42', ο Ακράτητος φάνηκε για πρώτη φορά επιθετικά στο παιχνίδι, με τον Γ. Μπίτζο από θέση τετ-α-τετ να σουτάρει πάνω από την εστία, χάνοντας την ευκαιρία να μειώσει, με το 3-0 να είναι σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Αίας μπήκε με γκολ, όταν στο 47ο λεπτό σε σέντρα από τα πλάγια, ο Κορέλης έξω από την περιοχή, με σουτ στο παραθυράκι έκανε το 4-0. Στο 50ο λεπτό, ήταν η σειρά του Κοτρότσιου να χριστεί σκόρερ, όταν με μακρινό σουτ νίκησε τον Τασιόπουλο που δεν κατάφερε να συγκρατήσει τη μπάλα, για να γίνει με αυτό τον τρόπο το 5-0. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Κορέλης κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Γ. Θεμελής για το 6-0. Το τελικό 7-0 διαμόρφωσε ο νεαρός Ευριπίδης Σάλλας, ο οποίος αφού απέφυγε έναν αντίπαλο, πλάσαρε εύστοχα τον τερματοφύλακα, πετυχαίνοντας το 7-0. Η ομάδα της Ακροποταμιάς έφτασε στη συνέχεια κοντά στο γκολ της τιμής, όμως ο Δ. Σάλλας απέκρουσε έστω και δύσκολα το δυνατό σουτ του Μπόνιου. Πλέον, οι πρωταθλητές την τελευταία αγωνιστική έχουν να αντιμετωπίσουν τον δεύτερο της βαθμολογίας ΠΑΣ Κομμένου στο γήπεδο του Λουτροτόπου, ένα ματς που θα κρίνει εκτός από την ομάδα που θα καταφέρει να πάρει τη δεύτερη θέση, αν ο Αίας Ράχης κατακτήσει το πρωτάθλημα με το απόλυτο, αήττητος ή θα γνωρίσει την πρώτη του αλλά αναίμακτη φετινή ήττα.

Διαιτητής: Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί: Φάντης Δημήτρης - Διονύσης Πέτρος

Αίας Ράχης (Κοσμάς): Σάλλας Δ., Ρώσσος (65' Κατέρος), Καλαμπαλίκης, Θεμελής Γ., Ντούπης (52' Κατσινίκας), Αβραμίδης, Τομουτζόγλου, Σιαπάτης (60' Ευαγγέλου), Κορέλης (65' Σάλλας Ε.), Κοτρότσιος, Οικονόμου (60' Βίτσιος)

Ακράτητος Ακροποταμιάς (Μπίτζος Γ.): Τατσιόπουλος, Μπίτζος Α., Μπόνιος, Κώστας, Σμύρης, Γρίβας, Φάκος, Μηλιώνης, Σκαλτσώνης, Σκαλτσώνης Μ., Βαγγελής