Σπουδαία και πανάξια νίκη για την Αναγέννηση! (pics)

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Αναγέννηση, που έπαιξε με πάθος και ψυχή, και επικράτησε δίκαια με 2-1 του Τηλυκράτη Λευκάδας.

Μπορεί η Αναγέννηση να διανύει μια δύσκολη σεζόν, όμως σήμερα έπαιξε με τη δύναμη της φανέλας και της ιστορίας της, επικρατώντας δίκαια του Τηλυκράτη, με 2-1. Η αρτινή ομάδα έπαιξε με ψυχή, πήρε τις μονομαχίες, και αν ήταν πιο αποτελεσματική στην τελική προσπάθεια, θα μπορούσε να έχει καθαρίσει την υπόθεση νίκη από νωρίς. H "Α" μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, και απείλησε τόσο με τον Ντε Μόρα στο 6ο λεπτό, το σουτ του οποίου σταμάτησε στον Μπλατσιώτη, όσο και με τον Μπότσαρη ένα λεπτό αργότερα, που σούταρε λίγο άουτ. Το δυναμικό ξεκίνημα της αρτινής ομάδας, καρποφόρησε στο 9ο λεπτό, όταν μετά από μπροστινή μπαλιά του Μανιώτη, ο Μπότσαρης τσίμπησε την μπάλα προ του αμυντικού αλλά και του εξερχόμενου Μπλατσιώτη, στέλνοντας τη στα δίχτυα, για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην επίθεση, ψάχνοντας την ισοφάριση, και ευτύχησαν να σκοράρουν στην πρώτη τους επικίνδυνη επίθεση, στο 17ο λεπτό, με τον Γκέτσι σε πρώτο χρόνο να νικιέται από τον Μπακόλα, όμως το Σιμόνι στην επαναφορά να γράφει το 1-1. Ένα λεπτό μετά, ο Ντε Μόρα σούταρε λίγο άουτ, για να κερδίσει πέναλτι στο 19ο λεπτό, ο Σιμόνι από το Σχισμένο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Νικλητσιώτης, όμως ο Μπακόλας, με μεγάλη επέμβαση στη γωνία του κράτησε το σκορ ισόπαλο, αποσοβώντας μια ανατροπή του σκορ, σε σύντονο χρονικό διάστημα. Η Αναγέννηση, στο 24ο λεπτό, απείλησε ξανά, με τον Αναστασιάδη να σουτάρει λίγο έξω από την εστία του Μπλατσιώτη, ενώ ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Μπότσαρη, από το ύψος της περιοχής, στο 27', για μια Αναγέννηση, που επιθετικά στο πρώτο ημίωρο, δημιούργησε πολλές προϋποθέσεις για γκολ. Σε μία από αυτές στο 28ο λεπτό, η αρτινή ομάδα κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Παναγιωτόπουλου στην περιοχή, και ο Αναστασιάδης από την άσπρη βούλα, ένα λεπτό μετά, νίκησε τον Μπλατσιώτη, γράφοντας το 2-1, και βάζοντας και πάλι σε θέση οδηγού την "Α". Η Αναγέννηση έσφιξε την άμυνά της, με τον Τηλυκράτη να απειλεί στο 39ο λεπτό, με ένα σουτ του Πανταζή, που κόντραρε στον Γκέτσι για να μπλοκάρει ο Μπακόλας, ενώ στην τελευταία επικίνδυνη φάση του πρώτου μέρους, ο Σχισμένος πήρε την κεφαλιά μετά από κόρνερ του Ντε Μόρα, όμως ο Μπλατσιώτης καθάρισε τη φάση.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν και πάλι πολύ δυνατά, και μόλις στο 1ο λεπτό, ο πολύ καλός, σήμερα, Μπότσαρης έπιασε φοβερό σουτ εκτός περιοχής, αναγκάζοντας τον Μπλατσιώτη να διώξει με γροθιές. Στο 57ο λεπτό, νέα τελική για την Αναγέννηση, με τον Παπακίτσο να σουτάρει, όμως τον Μπλατσιώτη να μπλοκάρει σταθερά. Οι γηπεδούχοι τα έδιναν όλα, παίρνοντας τις προσωπικές μονομαχίες, και παρ' ότι βρίσκονταν μπροστά στο σκορ, ήταν πιο απειλητικοί από τον Τηλυκράτη. Οι φιλοξενούμενοι, χρειάστηκε να φτάσουμε στο 80ο λεπτό, για να καταγράψουν την πρώτη τους σημαντική στιγμή στο δεύτερο μέρος, με τον Κολοβό να πιάνει ωραίο σουτ μετά από εκτέλεση κόρνερ, και να στέλνει την μπάλα λίγο έξω από την εστία του Μπακόλα. Στο 90ο λεπτό, ο Κολοβός και πάλι σούταρε άστοχα από καλή θέση, ενώ στο τελευταίο σουτ των ηττημένων, ο Μπακόλας ήταν και πάλι εκεί. O Tηλυκράτης τελείωσε το ματς με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής με κόκκινη κάρτα, του Σιμόνι, στις καθυστερήσεις. Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε την Αναγέννηση νικήτρια σε ένα τοπικό ντέρμπι, που ειδικά για την ίδια είχε τεράστια βαθμολογική σημασία. Οι νίκες του ΠΑΟ Βάρδας και του Παναγρινιακού δημιουργούν πλέον πραγματικό συνωστισμό ομάδων στη γραμμή του υποβιβασμού και σίγουρα αναμένεται ένα ιδιαίτερα αγχωτικό υπόλοιπο στο Πρωτάθλημα του 4ου ομίλου, μέχρι να ξεκαθαρίσουν οι ομάδες που θα αποφύγουν τον υποβιβασμό. Πλέον η Αναγέννηση πηγαίνει στη Γαστούνη την Κυριακή, για ένα πολύ δύσκολο ματς, κόντρα στον πληγωμένο Αίαντα, που ηττήθηκε σήμερα από τον Παναγρινιακό, με τη σημερινή της εμφάνιση να δείχνει πως έχει κάθε δικαίωμα να ελπίζει στο καλύτερο δυνατό και στο συγκεκριμένο ματς.

Γκολ : Μπότσαρης 9', Αναστασιάδης 29' (πεν.) / Σιμόνι 17'

Διαιτητής : Τσοπλάκος (Αιτωλοακαρνανίας)  Βοηθοί : Μπάκας (Αιτωλοακαρνανίας) - Γαλανόπουλος (Αιτωλοακαρνανίας)  Παρατηρητής : Γούκος (Ηπείρου)

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας) : Μπακόλας, Τσελά, Τσιλιγιάννης, Σχισμένος, Κωστάκης, Γούλας, Μανιώτης, Αναστασιάδης (51' Σκανδάλης), Ντε Μόρα (77' Γρηγορίου), Μπότσαρης, Παπακίτσος Αλ. (63' Παπακίτσος Δ.)

Τηλυκράτης Λευκάδας (Παντζιαράς) : Μπλατσιώτης, Πανταζής, Παναγιωτόπουλος, Μπιμπισίδης, Καταγής (46' Περσίτης), Τόσκα (55' Αλωπούδης), Ταΐρης, Νικλητσιώτης, Περιστέρης (58' Κολοβός), Γκέτσι, Σιμόνι