Στο "μηδέν" έμειναν Καμπή και Νίκη Καλαμιάς

Σε ένα ματς με ένταση και ευκαιρίες, Νίκη Καλαμιάς και ΑΕ Καμπής κόλλησαν στο 0-0.

Στη λευκή ισοπαλία έμειναν Νίκη Καλαμιάς και ΑΕ Καμπής στο ντέρμπι της 23ης αγωνιστικής της Β' κατηγορίας. Το αποτέλεσμα αφήνει σχετικά ικανοποιημένες και τις δύο ομάδες, καθώς η Νίκη διατήρησε μια διαφορά 6 βαθμών από τη δεύτερη Ανέζα, μόλις τρεις στροφές πριν τη λήξη της κούρσας του Πρωταθλήματος, ενώ και οι γηπεδούχοι πήραν βαθμό από την πρωτοπόρο που έμοιαζε εδώ και καιρό ασταμάτητη. Το παιχνίδι διακρίθηκε από τη δύναμη και το πάθος, σε αθλητικά ωστόσο πλαίσια, με τους αμφότερες τις αντίπαλες πλευρές να επικροτούν το διαιτητή Καλιακάτσο για μια καλή διαιτησία. Τις πρώτες φάσεις στο ματς είχε η Καμπή, μόλις στο 1', με το Βλάρα όμως να αστοχεί. Η Νίκη απάντησε με κάποια στημένα του Άρη Καραχάλιου που πέρασαν ανεκμετάλλευτα, ενώ στο 35ο λεπτό ο Μπακοχρήστος ανάγκασε το Σταμούλη σε δύσκολη επέμβαση με σουτ του έξω από την περιοχή. Στην τελευταία φάση του πρώτου 45λέπτου, ο Cjapi έκανε τη σέντρα, όμως δύο παίχτες των γηπεδούχων σχεδόν μόνοι τους δεν μπόρεσαν να νικήσουν το Δημήτρη Καραχάλιο.

Στην επανάληψη, η ΑΕ Καμπής μπήκε και πάλι δυνατά, και στο 47' ο Βλάρας έσπασε στο Γόγολο που σούταρε δυνατά, ο Καραχάλιος έβγαλε δύσκολα, ενώ στην επαναφορά νέο σουτ του Γόγολου σταμάτησε στη γραμμή ο Τζώρας. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στις μεγάλες φάσεις, στο 55', όταν ο Μπακοχρήστος βρήκε στο δεύτερο δοκάρι το Νίκαρη, που έκανε την κεφαλιά με το Σταμούλη εξουδετερωμένο όμως η μπάλα έφυγε λίγο άουτ. Στο 65ο λεπτό, φάουλ του Νίκαρη έφυγε και πάλι λίγο άουτ, κι από αυτό το χρονικό σημείο, οι γηπεδούχοι πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων και πίεσαν για ένα γκολ. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα η Καμπή ενέτεινε την πίεσή της, όμως σε δυο περιπτώσεις, μία σε σουτ του Βλάρα και μία σε κεφαλιά του Πουλιάνου, ο πολύ καλός σήμερα Καραχάλιος, κράτησε το βαθμό της ισοπαλίας για την ομάδα του.

Διαιτητής : Καλιακάτσος Δημήτρης  Βοηθοί : Νικολάου Βαγγέλης - Παπαμιχαήλ Αποστόλης

ΑΕ Καμπής (Σαραντάρης) : Σταμούλης, Καρράς, Κονιτσιώτης, Ντούπης, Θεοδώρου, Παπασπύρου (81' Παππάς), Βλάρας, Λάκκας, Μουστακλής (60' Σταμάτης), Γόγολος, Cjapi

ΑΟ Νέα Νίκη Καλαμιάς (Μπακόλας) : Καραχάλιος Δ., Τζώρας, Ευθυμίου, Καραχάλιος Αρ., Κατσιγιάννης, Καραχάλιος Β., Μπακοχρήστος, Μάης, Μουζακίτης, Νίκαρης (83' Χρηστάκης), Γκυζέλης