Στα οκτώ γκολ (8-0) σταμάτησε η Δόξα απέναντι στον ΠΑΣ Ανέζα

Χόρευε στη λάσπη σήμερα η Δόξα Άρτας... Μετά την ήττα της στην Καμπή και την ισοπαλία με τη Μέλισσα, η ομάδα του Πάνου Νίκου έβγαλε αντίδραση και αυτό το έκανε με τον πλέον εμφατικό τρόπο.

Πιο συγκεκριμένα η Κυπελλούχος Άρτας σε έναν αγώνα που διεξήχθη σε έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο, σάρωσε με 8-0(!) την ομάδα της Ανέζας, για την 11η αγωνιστική της Α' ΕΠΣΑ. Η Δόξα αφού απείλησε στο 10' με ένα πλασέ του Σιλιόγκα από πολύ καλή θέση που μπλόκαρε ο Τσαμπάς και στο 14' με το πλασέ του Βασιλάκη έξω από τη μεγάλη περιοχή που πέρασε άουτ, άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό, όταν ο Πατσαβούρας έφυγε στην κόντρα, έσπασε στον Σιλιόγκα και αυτός αφού κοντρόλαρε, σούταρε, με τον Τσαμπά παρά την προσπάθεια του να μην καταφέρνει να αποσοβήσει το 1-0. Στο επόμενο λεπτό ο Σιλιόγκας από θέση τετ-α-τετ πλάσαρε ελάχιστα άουτ, για να έρθει το 2-0 στο 25ο λεπτό, όταν ο Βασιλάκης με θαυμάσια προσωπική ενέργεια απέφυγε δύο παίκτες και σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι, με τον επερχόμενο Καλόγηρο με το αριστερό να στέλνει με δύναμη τη μπάλα στα δίχτυα. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο καλά σουτ με τους Λάζαρο και Μπάφα που δεν βρήκαν όμως στόχο. Στο 36ο λεπτό, ο Βασιλάκης σέντραρε αυτή τη φορά για το κεφάλι του ξεχασμένου Θανάση που σχεδόν σε κενή εστία έκανε το 3-0 και πέντε λεπτά αργότερα ο Βασιλάκης με νέα ατομική ενέργεια και σουτ με το αριστερό από τα όρια της μεγάλης περιοχής, πέτυχε το 4-0. Στο 44' η Δόξα θα μπορούσε να πετύχει και άλλο γκολ, όταν έπειτα από εξαιρετική κυκλοφορία στο βαρύ "Γ. Γιολδάσης", ο Τσιγαρίδας έγινε αποδέκτης της μπάλας και γύρισε για τον επερχόμενο Καλόγηρο, που όμως φάτσα με το τέρμα πλάσαρε άουτ.

Στην επανάληψη και με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, ο Σιλιόγκας με ωραίο συρτό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Τσαμπά για το 5-0. Στο 74' ο Θανάσης από θέση τετ-α-τετ πέρασε τη μπάλα κάτω από τα πόδια του Τσαμπά, όμως η μπάλα βρήκε σε αυτά όσο έπρεπε ώστε να περάσει κόρνερ, ενώ λίγα δευτερόλεπτα μετά και έπειτα από σέντρα του Ασπροποταμίτη, ο Θανάσης με καταπληκτικό μονοκόμματο σουτ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Στο 78ο λεπτό, ο Ασπροποταμίτης δοκίμασε το πόδι του έξω από τη μεγάλη περιοχή, ο Τσαμπάς απέκρουσε και στην επαναφορά ο Σιλιόγκας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 6-0, ολοκληρώνοντας το χατ-τρικ του. Το τελικό 8-0 διαμορφώθηκε από δύο γκολ του Ασπροποταμίτη, στο 84' έπειτα από ασίστ του Θανάση και ένα λεπτό μετά, όταν από θέση τετ-α-τετ έσκαψε τη μπάλα επιτυχώς πάνω από τον Τσαμπά, στέλνωντάς τη στα δίχτυα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν στο 72' μία ευκαιρία για το γκολ της τιμής, όμως το σουτ του Λευτέρη Ρώσσιου από πλάγια θέση κατάφερε να το αποκρούσει σε κόρνερ στην κλειστή του γωνία ο Νάσης.

Διαιτητής: Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί: Βατός Παναγιώτης - Βασίλα Φωτεινή

Δόξα Άρτας (Νίκου): Νάσης, Πατσαβούρας, Στέργιος (64' Δήμος), Αράπης (57' Χριστοφόρου), Τσιγαρίδας, Τυρολόγος, Καλόγηρος (46' Παχής), Ασπροποταμίτης, Βασιλάκης (64' Πατσόγας), Θανάσης, Σιλιόγκας

ΠΑΣ Ανέζα (Φώτου): Τσαμπάς, Ρώσσιος Γ. (82' Χουλιάρας Κ.), Ιωάννου (46' Θεμελής), Νίκου Χ., Αβραμίδης, Μυτικιώτης, Μπάφας (46' Κοτρότσιος), Ρώσσιος Ε., Λάζαρος (80' Αδαμίδης), Γεροκώστας, Παπανδρέου