Λύτρωση στις καθυστερήσεις για τη Μέλισσα

Αν και απώλεσε σωρεία ευκαιριών, η Μέλισσα χρειάστηκε να φτάσει το ματς στις καθυστερήσεις για να κάμψει την αντίσταση της Φιλοθέης με 1-0.

Ματς για γερά νεύρα σήμερα στο Δημοτικό Στάδιο, με τη γηπεδούχο Μέλισσα να δημιουργεί πάρα πολλές φάσεις, μπροστά στην εστία της Φιλοθέης, και να λυτρώνεται τελικά στις καθυστερήσεις από τον Τσιάτσο. Οι γηπεδούχοι πήραν από την αρχή τα ηνία του αγώνα και απείλησαν με κεφαλιά το Σπύρου στο 11' από σέντρα του Σαγάνη, που έφυγε άουτ. Στο 16ο λεπτό, ο Σπύρου βρήκε το Μαλτέζο, που σούταρε διαγώνια με τον Μπαλαούρα να αποκρούει. Ο ίδιος παίκτης τρία λεπτά μετά έκανε παράλληλη μπαλιά, όμως ο Κότσιαλος κόπηκε τελευταία στιγμή πριν σουτάρει. Στο 26ο λεπτό, από νέα ενέργεια του Μαλτέζου και γύρισμα, ο Σπύρου άφησε έξυπνα κάτω από τα πόδια για το Δράκο, που φάτσα με τον Μπαλαούρα έχασε την ισορροπία του και δεν πλάσαρε όπως θα ήθελε. Στο 36', σουτ του Σπύρου, έβγαλε σε κόρνερ ο Μπαλαούρας, ενώ δύο μετά, κεφαλιά του ίδιου παίκτη έβγαλε πολύ δύσκολα στη γωνία του ο εξαιρετικός σήμερα κίπερ της Φιλοθέης. Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, ο Μαλτέζος σούταρε εκ νέου από δεξιά, όμως ο Μπαλαούρας έδιωξε σε κόρνερ.

Στο δεύτερο μέρος, η Μέλισσα ήταν εκείνη που προσπαθούσε περισσότερο να απειλήσει επιθετικά, και στο 52ο λεπτό, ο Πάνος έφυγε στην πλάτη της άμυνας, πλάσαρε τον Μπαλαούρα, ο οποίος όμως το νίκησε με τα πόδια στο τετ α τετ. Στο 62ο λεπτό, καρφωτή κεφαλιά του Σπύρου από κόρνερ του Σαγάνη, έβγαλε και πάλι με πολύ δύσκολη επέμβαση ο Μπαλαούρας. Στο 72' ο Πάνος έφυγε σε νέο τετ α τετ όμως ο ανίκητος σήμερα Μπαλαούρας του έκλεισε το οπτικό πεδίο και το νίκησε. Η Μέλισσα επέμεινε, κυνηγώντας το γκολ, και στο 78ο λεπτό, από κόρνερ του Σαγάνη, ο Σπύρου πήρε νέα καρφωτή κεφαλιά, όμως η μπάλα έφυγε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι. Οι γηπεδούχοι όσο περνούσε η ώρα πίεζαν όλο και πιο ασφυκτικά, δημιουργώντας συνεχώς προϋποθέσεις για γκολ, όμως αυτό χρειάστηκε να φτάσουμε στις καθυστερήσεις του αγώνα για να το πετύχουν, όταν ο Δράκος έσωσε την κατοχή της μπάλας και σέντραρε στην περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Τσιάτσο το πρώτο σουτ του οποίου κόντραρε στα σώματα, η μπάλα στρώθηκε στον ίδιο και με νέο συρτό σουτ, έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Μπαλαούρα, γράφοντας το 1-0 και χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του, μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς των γηπεδούχων. Οι φιλοξενούμενοι που δεν μπόρεσαν να φανούν επιθετικά στο παιχνίδι, τελείωσαν το παιχνίδι χωρίς τον Μπαλαούρα, που αποβλήθηκε στη φάση του γκολ.

Διαιτητής : Κούσουλας Γιώργος  Βοηθοί : Αθανασίου Άγγελος - Βαρέλης Βασίλης

ΑΕΜ Μέλισσα (Κωνσταντινίδης) : Νικολάου, Μπέκας (86' Μπασιούκας), Κακοχρήστος, Κοσταντίνι, Πάνος, Τσιάτσος, Μαλτέζος (46' Σταμούλης), Σαγάνης, Δράκος, Σπύρου, Κότσιαλος

ΑΟ Φιλοθέης (Λαζανάς) : Μπαλαούρας, Ζώης, Τασούλας, Ευθυμίου, Τσιρογιάννης, Καραχάλιος, Τσώλας (76' Λαζανάς Π.), Χατζηνικολάου (46' Γιαννούλης), Δήμος (83' Κατσιγιάννης Δ.), Καραγιάννης, Βαγγελάτος (46' Μποχώτης)