Σπουδαίο "διπλό" των Φιλελλήνων στον Καλόβατο

Χάρη σε δύο ωραία γκολ του Ζιώρη στο πρώτο τέταρτο, οι Φιλέλληνες έφυγαν από τον Καλόβατο με μεγάλο "διπλό".

Πολύ σπουδαίο "διπλό" πέτυχαν οι Φιλέλληνες μέσα στον Καλόβατο, προσπερνώντας το στη βαθμολογία και ατενίζοντας με αισιοδοξία το μέλλον, καθώς απέχουν μόλις τρεις βαθμούς από τις θέσεις των μπαράζ. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να πάρουν προβάδισμα νωρίς στο παιχνίδι, αφού μόλις στο 2ο λεπτό, ο Ζιώρης αφού απέφυγε έναν αντίπαλο, σούταρε ωραία στο απέναντι "παραθυράκι" γράφοντας το 0-1. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν άμεσα, με το Νίκαρη να βρίσκεται μόνος σε θέση πλάγια όμως το γύρισμά του για τον αφύλαχτο Θεμελή να κόβεται τελευταία στιγμή. Στο 6ο λεπτό, ο Ζιώρης λίγο έλειψε να διπλασιάσει τα τέρματά του, όμως από θέση τετ α τετ νικήθηκε από το Σάλλα. Στο 15ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι πήραν σαφές προβάδισμα νίκης όταν ο Ζιώρης βρέθηκε μέσα στην περιοχή, και αφού ξέφυγε από τον αντίπαλό του σούταρε διαγώνια για το 0-2 του Πέτα. Οι Φιλέλληνες στο 27ο λεπτό, είχαν την ευκαιρία να τελειώσουν το ματς, όταν έπειτα από κόρνερ και κακή απομάκρυνση η μπάλα στρώθηκε στο Δήμο, που μόνος όμως σούταρε ψηλά.

Στο δεύτερο μέρος, ο Γιώργος Σφήκας έκλεισε καλά τους χώρους με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να σκοράρει, όμως να φτάνει μέχρι την περιοχή, όπου και δυσκολευόταν να βρει χώρο να απειλήσει το Γεροδήμο, με τον αγωνιστικό χώρο να μη βοηθάει. Στο 61ο λεπτό, οι γηπεδούχοι είχαν μια φάση με τον Καλύβα να πλασάρει όμως το Γεροδήμο να μπλοκάρει. Οι Φιλέλληνες έβρισκαν χώρους στην κόντρα με το γρήγορο Κώτση να εκμεταλλεύεται τα κενά, όμως σε δύο περιπτώσεις να μην μπορεί να τελειώσει το παιχνίδι, με την ομάδα του όμως να φεύγει τελικά με τη σπουδαία νίκη. Οι δύο ομάδες τελειώσαν το ματς με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής των Σιαπάτη για το Πέτα και Χαϊντάρι για τον Καλόβατο.

Βοηθοί : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Δημητρόπουλος Γιάννης - Αλευρή Κωνσταντίνα

Ολυμπιακός Καλοβάτου (Θεμελής Π.) : Σάλλας, Κωλέτσος Π. (46' Ράμα), Καλαμπαλίκης, Βίτσιος, Τζώρας, Χαϊντάρι, Δάρδας, Σιαπέρας, Νίκαρης, Θεμελής Π. (46' Τσώλης), Καλύβας (70' Χατζίου)

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας) : Γεροδήμος, Βάσιος (65' Δίπλας), Οικονόμου, Γούλας, Γρούμπας, Δήμος, Τσέτσος (46' Σφήκας), Κατέρος, Σιαπάτης, Ζιώρης (54' Αθανασιάδης), Κώτσης

Αναλυτικό φωτορεπορτάζ του παιχνιδιού ΕΔΩ.