«Διπλό» με ανατροπή για τον Εθνικό Φιλιππιάδας στη Λευκάδα

Νέο «διπλό» μακριά από τη Φιλιππιάδα για τον Εθνικό.

Μετά την Καστοριά ο Εθνικός νίκησε και στην Λευκάδα τον Πανλευκάδιο, ο οποίος εκτός έδρας παραμένει αήττητος με δύο νίκες και δύο ισοπαλίες, σε ένα περίεργο στατιστικό, καθώς εντός έδρας έχει μόνο μία ισοπαλία και έχει γνωρίσει τρεις ήττες. Στην πρώτη τους καλή στιγμή οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, όταν σε απομάκρυνση του αμυντικού, ο Ντούσκας έκανε λάθος γύρισμα, ο Κοκκόλης από θέση τετ-α-τετ νικήθηκε από τον Μολώνη, όμως στη συνέχεια ο ίδιος παίκτης πάσαρε στον επερχόμενο Κατσόλι που από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια απείλησαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι με ένα φάουλ του Μανιώτη από πλάγια θέση, με τη μπάλα να πηγαίνει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Νέα φάση για τον Εθνικό μετά από εκτέλεση κόρνερ, με τον Δημουλά να παίρνει το ριμπάουντ από την απομάκρυνση των αμυντικών και με δυνατή κεφαλιά έξω από τη μεγάλη περιοχή να προσπαθεί να κρεμάσει τον Καραπιπέρη, που όμως ήταν σε ετοιμότητα και παραχώρησε νέο κόρνερ. Στις ευκαιρίες ο Πανλευκάδιος απάντησε με τον Κολοβό, που με κεφαλιά μετά από σέντρα του Τσέλα έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.

Στην επανάληψη και με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, από εκτέλεση κόρνερ και φάση διαρκείας με συνεχόμενα σουτ, ο Ντανάι με ωραία κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στο 75ο λεπτό, ο Δημουλάς τσίμπησε όμορφα τη μπάλα για τον Λάππα, ο οποίος με ωραίο σουτ στην κίνηση έκανε το 1-2. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν άμεσα λίγα λεπτά μετά, όπου ο Τριάντος με δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Κατσόλι δεν μπόρεσε να στείλει από κοντά την μπάλα στα δίχτυα, με τον Μολώνη να μπλοκάρει εύκολα κρατώντας την πολύτιμη νίκη για την ομάδα του.

Διαιτητής: Ματσούκας (Αιτωλοακαρνανίας)  Βοηθοί: Κουτρουμάνος (Αιτωλοακαρνανίας) - Γαλανόπουλος (Αιτωλοακαρνανίας)

Πανλευκάδιος (Κατηφόρης): Καραπιπέρης, Κοκόλης Χ., Βλάχος, Τριάντος, Τσέλας, Κοκόλης Μ., Φλούδας, Κουμπής, Ντιμιτρόφ, Κολοβός, Κατσόλι

Εθνικός Φιλιππιάδας (Λάππας): Μολώνης, Χρήστου, Παπαρούνης, Ντούσκας (46' Καραγκούνης/ 91' Παπακίτσος), Κορρέσι, Μανιώτης, Δημουλάς, Μαλλάτος, Μάγγος (75' Γατσέλος), Λάππας (85' Βασίλας), Ντανάϊ