Σπουδαίο "διπλό" της Μέλισσας στη Ράχη

Την ισοπαλία με τις Σελλάδες ρέφαρε η Μέλισσα, που πήρε σημαντικό "διπλό" στην έδρα της Ράχης, με 2-3.

Σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, με διακυμάνσεις και εναλλαγές στο σκορ, η Μέλισσα πήρε σημαντικό "διπλό" στην έδρα της Ράχης, επικρατώντας με 2-3. Οι γηπεδούχοι είχαν αρκετές φάσεις για γκολ, χαμένο πέναλτι, όμως η νεανική και γεμάτη ταλέντο, ομάδα της Μέλισσας, ήταν πολύ επικίνδυνη στην κόντρα επίθεση, και ρεφάροντας την ισοπαλία της προηγούμενης αγωνιστικής με τις Σελλάδες, ανέβηκε ξανά στην τετράδα. Μόλις στο 2ο λεπτό, ο επανακάμψας από απουσία αρκετών αγώνων, Καλαμπόκης βρήκε με ωραία κάθετη μπαλιά τον Κότσιαλο, και εκείνος πλάσαρε σωστά, γράφοντας το 0-1. Στο 17ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά σε νέο γκολ, όταν μετά από παράλληλο γύρισμα, ο Κότσιαλος πλάσαρε λίγο δίπλα από το δοκάρι. Ο Αίας απάντησε στη φάση της Μέλισσας με γκολ, όταν στο 22ο λεπτό, μετά από δυνατό πλάγιο και πρώτη κεφαλιά, ο Κ. Ευαγγέλου μέσα από τη μικρή περιοχή, βρήκε δίχτυα για ακόμα ένα ματς, γράφοντας το 1-1. Στο 35ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ολική ανατροπή, όταν μετά από γύρισμα και κακή αντίδραση της άμυνας της Μέλισσας, ο Ξυλογιάννης πλάσαρε και έγραψε το 2-1. Στο 42ο λεπτό, η Ράχη έφτασε κοντά σε νέο γκολ, όταν ο Κόξιας μπήκε από δεξιά και σούταρε, αναγκάζοντας το Γεροδήμο σε δύσκολη επέμβαση με τα πόδια.

Στην επανάληψη, ο Αίας έφτασε πρώτος κοντά στο γκολ, όταν στο 54ο λεπτό, μετά από αδυναμία της άμυνας της Μέλισσας να διώξει, η μπάλα έφτασε στο Γιώτη, που από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα άουτ. Στην κόντρα επίθεση, ένα λεπτό αργότερα, η Μέλισσα έφερε το παιχνίδι στα ίσα, όταν μετά από σέντρα από τα δεξιά του Μανιώτη, ο Κούσης με το στήθος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 2-2. Στο 70ο λεπτό, ο Αίας άγγιξε εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ, όταν ο Καλαμπαλίκης εκτέλεσε φάουλ, ο Κ. Ευαγγέλου πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα κατέληξε μόλις άουτ. Στο 72ο λεπτό, ο Νούτσος είχε ένα καλό σουτ για τη Μέλισσα που έφυγε άουτ, ενώ στο 75ο λεπτό, μετά από κόρνερ του Καλαμπαλίκη, ο Ξυλογιάννης φάτσα με το τέρμα έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ, χάνοντας σημαντική ευκαιρία. Στο 78ο λεπτό, ο Κόξιας βρέθηκε σε πλάγιο τετ α τετ με το Γεροδήμο, όμως έστειλε την μπάλα άουτ, και δύο λεπτά αργότερα, η Μέλισσα τιμώρησε τις χαμένες ευκαιρίες του Αίαντα, όταν σε ακόμα μια πολύ καλά οργανωμένη κόντρα επίθεση, ο Μανιώτης βρήκε κάθετα τον Κότσιαλο, με ακόμα μια ασίστ στο φετινο Πρωτάθλημα, και εκείνος πλάσαρε τον Γκουσάιλα, γράφοντας το 2-3. Στις καθυστερήσεις, οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να πάρουν έστω το βαθμό της ισοπαλίας, όταν ο Κ. Ευαγγέλου κέρδισε πέναλτι, μετά από ατομική ενέργεια, όμως ο πολύπειρος Γεροδήμος το νίκησε, και χάρισε μια μεγάλη νίκη στην ομάδα του.

Διαιτητής : Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί : Βασιλάκης Στέργιος - Δημητρόπουλος Γιάννης

Αίας Ράχης (Παππάς) : Γκουσάιλα, Παπακώστας, Καλαμπαλίκης, Κατέρος (81' Βασιλάκης), Αβραμίδης, Γιώτης, Ξυλογιάννης, Ευαγγέλου Κ., Κόξιας, Τσίρος, Σιαπάτης (83' Θεμελής)

ΑΕΜ Μέλισσα (Σιαπέρας Γ.) : Γεροδήμος, Αγόρος (59' Πολίτης), Μαλτέζος, Νούτσος, Πολύζος (51' Δάσκαλος), Καλαμπόκης, Μανιώτης, Κακοχρήστος, Κούσης, Κότσιαλος, Σταμούλης