Έκανε το 8 στα 8 το Πέτα! (pics)

Εντυπωσιακά συνεχίζει το Πέτα, που επικράτησε και των Ρακούν με 0-2 και έκανε το 8 στα 8 παραμένοντας μόνο στην κορυφή.

Συνέχισαν το νικηφόρο τους σερί οι Φιλέλληνες Πέτα, που επικράτησαν με 0-2 των Ρακούν, και πάνε με ανεβασμένη ψυχολογία στο ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής, κόντρα στο Κλειδί. Στο 7ο λεπτό, η σέντρα σουτ του Κάτσινου έφυγε λίγο άουτ, στην πρώτη πολύ καλή στιγμή των Φιλελλήνων, ενώ τα Ρακούν απάντησαν με σημαντικότερη ευκαιρία, όταν ο Ράικος σέντραρε, όμως η κεφαλιά του Μπίτζου πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 17ο λεπτό, ο Σταμάτης δοκίμασε το πόδι του, όμως η μπάλα έφυγε άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα, το σουτ του Γούλα δεν μπόρεσε να μπλοκάρει ο Μαλαμής, με την μπάλα για καλή του τύχη να φεύγει λίγο δίπλα από την εστία του. Στο 24ο λεπτό, το Πέτα άγγιξε το γκολ, όταν ο Ζιώρης βρέθηκε σε καλή θέση και πλάσαρε με την μπάλα να αλλάζει πορεία και να σταματά στο δοκάρι του Μαλαμή. Στο 36ο λεπτό, ο Βάσιος είχε ένα καλό σουτ έξω από την περιοχή, που έφυγε λίγο δίπλα από την εστία, ενώ στο 40ο λεπτό, μετά από εκτέλεση φάουλ του Σταμάτη, η μπάλα πήγε με φάλτσα στο απέναντι δοκάρι, ενώ στη συνέχεια, ο Μήτσος σκόραρε, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ, με τον πολύπειρο επιθετικό να σβήνει την όποια φλόγα διαμαρτυριών, παραδεχόμενος την παράβαση, σε μια επίδειξη fair play, με το 0-0 να παραμένει ως την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ νωρίς, όταν στο 49ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καλύβα, ο Θεοδωρής πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας και με καρφωτή κεφαλιά από κοντά, νίκησε το Μαλαμή, γράφοντας το 0-1. Στο 50ο λεπτό, οι Φιλέλληνες άγγιξαν το δεύτερο γκολ, όταν ο Μήτσος βρέθηκε απέναντι από το Μαλαμή, όμως δεν πλάσαρε όπως θα ήθελε και ο γκολκίπερ των Ρακούν απόκρουσε, ωστόσο δύο λεπτά αργότερα, ο έμπειρος επιθετικός κατάφερε να βρει δίχτυα, όταν μετά από δυνατό σουτ του Σταμάτη και ασταθή απόκρουση του Μαλαμή, πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας, και με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα, για το 0-2. Στο 65ο λεπτό, ο Σταμάτης λίγο έλειψε να πετύχει ένα φοβερό γκολ από μακρινή απόσταση, όμως ο Μαλαμής το έβγαλε δύσκολα με πίσω βήματα, με τη βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού, ενώ στην επαναφορά, ο Αθανασιάδης σκόραρε, όμως ήταν ακάλυπτος. Στο 77ο λεπτό, το δυνατό σουτ του Αθανασιάδη έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ ο Μαλαμής, με το νεαρό τερματοφύλακα, να κάνει ακόμα πιο δύσκολη επέμβαση ένα λεπτό μετά, σε νέο δυνατό σουτ, του Σταμάτη αυτή τη φορά. Στο 86ο λεπτό, ο Μαλαμής δεν έκανε καλό διώξιμο, βρίσκοντας τον Κολοβό, με την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι για τέταρτη φορά και να φεύγει άουτ, ενώ στο επόμενο δίλεπτο, δύο σουτ του Ανυφαντή, το ένα έφυγε άουτ, και το δεύτερο μπλόκαρε ο Μαλαμής στη γωνιά του. Το σκορ στις καθυστερήσεις δεν άλλαξε, με το Πέτα να συνεχίζει το εντυπωσιακό σερί του, παραμένοντας μόνο στην κορυφή της βαθμολογίας.

Διαιτητής : Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί : Βασιλά Φωτεινή - Σαρλής Χρήστος

ΑΣ Ρακούν (Καρέζος) : Μαλαμής, Κοντογιάννης, Μπίτζος, Ψωράκης, Ράικος, Παππάς, Πανέτας (75' Σταμάτης), Θεοδωρής (83' Σκαλτσώνης), Μερκάι, Τσιρώνης, Μπούκας

Φιλέλληνες Πέτα (Ρούσσας) : Πεπώνης, Κάτσινος, Γούλας (70' Γεωργής), Ντιβέρης, Γρούμπας, Θεοδωρής, Ζιώρης (65' Αθανασιάδης), Βάσιος (38' λ.τρ. Καλύβας), Μήτσος (70' Ανυφαντής), Σταμάτης, Κολοβός