Νέα ήττα για την Αναγέννηση από τον πρωτοπόρο Σβορώνο

Με άδεια χέρια γυρίζει από την Πιερία, η Αναγέννηση, όπου ηττήθηκε από τον πρωτοπόρο Σβορώνο, με 2-0.

Ζητείται αντίδραση από την Αναγέννηση, που για ακόμα ένα παιχνίδι, δεν κατάφερε να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης, και μοιραία γνώρισε νέα ήττα από τον πρωτοπόρο Σβορώνο, με 2-0. Η ομάδα μας, μόνο στο πρώτο τέταρτο μπόρεσε να γίνει απειλητική, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν σε δύο πολύ κομβικά χρονικά σημεία, στο τέλος του πρώτου μέρους και στην αρχή του δεύτερου, κάτι που έκανε πιο εύκολο το έργο τους να διαχειριστούν εν συνεχεία, το παιχνίδι. Πλέον, η Αναγέννηση, μετά από ένα, ομολογουμένως, πολύ καλό ξεκίνημα στη σεζόν, καλείται να βγάλει αντίδραση, καθώς οι συνεχόμενες ήττες, την έχουν αφήσει αρκετά πίσω από τις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Για να αποφευχθούν οι περιπέτειες, και να ξεφύγει με διαφορά ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη, πρέπει η Αναγέννηση, σε πρώτη φάση, να πάρει τον αγώνα εντός έδρας την επόμενη αγωνιστική, με το Βατανιακό, μια ομάδα που βρίσκεται στην ουρά του βαθμολογικού πίνακα, και να φτιάξει την ψυχολογία της ενόψει της συνέχειας του Πρωταθλήματος, που δεν έχει φτάσει καν στα μισά του.

Στα αγωνιστικά, η πρώτη τελική στο ματς ανήκε στην Αναγέννηση, με τον Παππά στο 4ο λεπτό να σουτάρει, για να μπλοκάρει σταθερά ο Κούζας, ενώ στο 10ο λεπτό, ο Σβορώνος απάντησε, όταν μετά από σέντρα στην περιοχή της "Α", ο Κυπαρίσσης πήρε την κεφαλιά όμως έστειλε την μπάλα άουτ. Ένα λεπτό μετά, ήρθε η πρώτη σημαντική ευκαιρία στο ματς, όταν στο ανοιχτό γήπεδο, ο Παπανίκου σέντραρε, ο Κυριάκης τσίμπησε στην μπάλα προ του Κούζα, η οποία όμως κατέληξε λίγο δίπλα από το δοκάρι του τερματοφύλακα του Σβορώνου. Στο 15ο λεπτό, μετά από νέα σέντρα από τα δεξιά, για τους γηπεδούχους, ο Λαμπόγλου σούταρε στην κίνηση, όμως έστειλε την μπάλα εκτός εστίας, ενώ στο 21ο λεπτό, ο Σβορώνος απείλησε και πάλι, με το σουτ του Δεμηρτζόγλου να βρίσκει αντίδραση από τον Μπαλαούρα, και το Γιαλεδάκη να απομακρύνει εν συνεχεία, τον κίνδυνο. Στο 33ο λεπτό, είχαμε τελική προσπάθεια μετά από ώρα, όταν ο Κοντοθανάσης δοκίμασε από μακριά το πόδι του, με την μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια, ενώ ίδια κατάληξη είχε και το σουτ που επιχείρησε και πάλι ο Κοντοθανάσης, στο 38ο λεπτό, για τους γηπεδούχους. Ο Σβορώνος ήταν πιο επικίνδυνος μετά το πρώτο τέταρτο, και κατάφερε να σκοράρει στο χειρότερο δυνατό σημείο, για την Αναγέννηση, όταν στο 44ο λεπτό, και στιγμές πριν την ανάπαυλα, ο Κοντοθανάσης βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή, ο Μπαλαούρας απόκρουσε με τη βοήθεια του δοκαριού, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε και κατέληξε στο Κυπαρίσση που με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-0.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι, μπήκαν ακριβώς όπως έκλεισαν το πρώτο μέρος, βρίσκοντας γκολ "από τα αποδυτήρια" και παίρνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης. Συγκεκριμένα, στο 47ο λεπτό, ο Σβορώνος βρήκε χώρο στο ανοιχτό γήπεδο και μετά από εναλλαγή της μπάλας, τελικός αποδέκτης από πάσα του Δεμηρτζόγλου ήταν ο Κυπαρίσσης που φάτσα με τον Μπαλαούρα, τελείωσε σωστά τη φάση, γράφοντας το 2-0. Οι γηπεδούχοι μετά το δεύτερο τέρμα τους, διαχειρίστηκαν χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα το υπέρ τους σκορ, με την Αναγέννηση να δυσκολεύεται να φτάσει με καλές προϋποθέσεις στην αντίπαλη εστία. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 80ο λεπτό για να έχουμε φάση άξια αναφοράς και ήταν μάλιστα καθαρή ευκαιρία, για να τριπλασιάσει τα τέρματά του ο Σβορώνος, όταν ο Κυπαρίσσης έφυγε σε κλασικό τετ α τετ απέναντι από τον Μπαλαούρα, ο οποίος όμως το νίκησε. Στο 81ο λεπτό, ο Μπεκατώρος είχε ένα φάουλ απευθείας που μπλόκαρε ο Κούζας, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Κυπαρίσσης άγγιξε και πάλι το χατ-τρικ, όμως το πλασέ του μετά από παράλληλη μπαλιά σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Μπαλαούρα. Στα τελευταία λεπτά, δεν άλλαξε κάτι, με τους γηπεδούχους να κρατάνε εύκολα το υπέρ του σκορ και να φτάνουν σε μια νίκη που τους διατηρεί μόνους στην κορυφή της βαθμολογίας.

Διαιτητής : Τικόζογλου Κωνσταντίνος (Μακεδονίας)  Βοηθοί : Αγγελόπουλος Κωνσταντίνος (Μακεδονίας) - Χρυσανίδης Χρήστος (Μακεδονίας)  Παρατηρητής : Καραμπούλας Θεόδωρος (Λάρισας)

Σβορώνος (Θεοδοσιάδης) : Κούζας, Βούλγαρης, Κωτσόπουλος, Φυτόπουλος, Μυστρίδης, Δεμηρτζόγλου (71' Ξυδούς), Κοντοθανάσης (88' Ίτσιος), Κυπαρίσσης, Λαμπόγλου (61' Κυρτεγος), Καραγκούνης (89' Βύρος), Μπατζώνης (71' Δημηνάς)

Αναγέννηση Άρτας (Αγγέλης) : Μπαλαούρας, Παπανίκου, Μπεκατώρος, Λισγάρας, Γιαλεδάκης, Θεοδωράκης, Παππάς (85' Πάνου), Μανιώτης, Ζυγκερίδης, Πάνος (55' Μουσιωτίτσας), Κυριάκης (55' Πλαστουργός)