Σπουδαίο "διπλό" στο Θινάλιο για την Αναγέννηση!

Μεγάλη νίκη σημείωσε στο Θινάλιο κόντρα στην τοπική ομάδα, η Αναγέννηση, με 0-2.

Η περιγραφή του παιχνιδιού, είναι μια προσφορά :

Το πρώτο της σπουδαίο "διπλό" στο φετινό Πρωτάθλημα σημείωσε η Αναγέννηση, κόντρα στο Θιναλιακό, στην Κέρκυρα, ξεφεύγοντας στη βαθμολογία από τους γηπεδούχους και παραμένοντας κοντά στις πρώτες δύο θέσεις. Ο Θιναλιακός μπήκε πολύ επιθετικά στο ματς, και μόλις στο 2ο λεπτό είχε πολύ μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όμως ο Αγοράς από θέση τετ α τετ πλάσαρε άουτ. Οι φιλοξενούμενοι ανέκαμψαν και απείλησαν στο 5ο και στο 7ο λεπτό, με ισάριθμα σουτ των Σιδηρόπουλου και Μπότσαρη που έφυγαν άουτ. Στο 21ο λεπτό, οι γηπεδούχοι είχαν νέα μεγάλη ευκαιρία, με το Λούβρο όμως από καλή θέση να σημαδεύει στο δοκάρι και άουτ. Στο 24ο λεπτό, πολύ ωραία ατομική προσπάθεια του Μανιώτη κατέληξε σε σουτ που έφυγε λίγο άουτ, ενώ στο 29ο λεπτό, ο Αγοράς βρέθηκε όπως και στην αρχή του ματς σε θέση τετ α τετ, όμως ο πολύ καλός Μήτσιος, το νίκησε. Στο 34ο λεπτό, ο Θιναλιακός που έδειξε στοιχεία πολύ καλής ομάδας στάθηκε για δεύτερη φορά άτυχος, αφού η προσπάθεια του Στεργίου βρήκε στο δοκάρι και έφυγε έξω. Στο 38ο λεπτό, η Αναγέννηση προειδοποίησε με τον Παπακίτσο να αναγκάζει το Βορύλλα σε δύσκολη επέμβαση, για να ανοίξει το σκορ ένα λεπτό αργότερα, όταν ο προωθημένος Σχισμένος, εκμεταλλεύτηκε σύγχυση στην άμυνα και με γυριστό σουτ σημείωσε το πρώτο του γκολ με την ομάδα, για το 0-1.

Στο δεύτερο μέρος, η Αναγέννηση περιόρισε τις φάσεις των γηπεδούχων, οι οποίοι έφτασαν ωστόσο κοντά στην ισοφάριση στο 55ο λεπτό, με το Λούβρο να σουτάρει, όμως το Μήτσιο να λέει και πάλι "όχι". Νωρίτερα, ο Μαργαρίτης είχε μια καλή εκτέλεση φάουλ που πέρασε άουτ, για να φτάσουμε στο 74ο λεπτό, όταν οι Κερκυραίοι είχαν ωραία επιθετική προσπάθεια που σταμάτησε και πάλι στο Μήτσιο, για να φύγει ο Μπότσαρης στην κόντρα, και να πλασάρει υποδειγματικά το Βορύλλα, διαμορφώνοντας το τελικό 0-2 για την αρτινή ομάδα. Η "Α" κράτησε με την εμπειρία των παικτών της χωρίς πρόβλημα το υπέρ της σκορ, και έφυγε νικήτρια, απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα, που δύσκολα θα έχει ήττες στην έδρα της. Πλέον, οι νικητές θα τα δώσουν όλα για όλα στο ματς με την ΑΕ Ποντίων, στο προτελευταίο ματς του πρώτου γύρου, την επόμενη εβδομάδα, στο Δημοτικό Στάδιο, θέλοντας μόνο νίκη, για να πλησιάσουν στην κορυφή, όπου βρίσκονται μόνοι πρώτοι οι Κοζανίτες, μετά τη σπουδαία σημερινή τους νίκη μέσα στο Καναλάκι, με 1-2. Αξίζει να σημειωθεί, πως στο γήπεδο παραβρέθηκε ο πρώην πρόεδρος της Αναγέννησης Σ. Καπερώνης, που διαμένει μόνιμα πλέον στην Κέρκυρα.

Διαιτητής : Μπούμπας Κωνσταντίνος (Ηπείρου)  Βοηθοί : Σπυρογιώτης Δημήτρης (Ηπείρου) - Μπόσιας Δημήτρης (Ηπείρου)  Παρατηρητής : Τσιάκος Σπύρος (Θεσπρωτίας)

Θιναλιακός (Κορομπόκης) : Βορύλλας, Αρμένης, Κροκίδης, Μουζακίτης, Πουλημένος, Κούδας (20' λ.τρ. Στεργίου - 72' Γραμμένος), Μπάρντι Κ., Μπάρντι Ε., Αγοράς (65' Λυκόκας), Λούβρος, Χατζηδημητρίου

Αναγέννηση (Νταλάκας) : Μήτσιος, Τσελά, Παππάς (46' Χεμπέγια), Κραμπής, Σχισμένος, Μανιώτης, Παπακίτσος Αλ. (69' Βασιλάκος), Χούσος, Σιδηρόπουλος, Μαργαρίτης (77' Κατσαρός), Μπότσαρης (85' Παπακίτσος Δ.)