Σπουδαίο "διπλό" στο 90' για τον Απόλλωνα

Χάρη σε ένα γκολ του Γιάννενα στο 90', ο Απόλλωνας Γλυκορίζου, πέρασε από το Ξηροβούνι, με 1-2.

Σημαντική νίκη στο τέλος του πρώτου γύρου πέτυχε ο Απόλλων Γλυκορίζου, στην έδρα του Ξηροβουνίου, ξεπερνώντας το μάλιστα στη βαθμολογία και ανεβαίνοντας στην τρίτη θέση. Λυτρωτής για τους νικητές ο Γιάννενας, που με γκολ στο 90' έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Στο 25ο λεπτό, ο Γεωργάρας από πλάγια θέση σούταρε όμως η μπάλα έφυγε άουτ. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με γκολ, στο 34ο λεπτό, με το Δήμο με ωραίο τεχνικό σουτ εκτός περιοχής να νικά τον Τσάιμο και να γράφει το 0-1. Η ΑΕΞ μετά το γκολ βγήκε μπροστά ψάχνοντας την ισοφάριση, και είχε ακόμα μια καλή στιγμή με το Γεωργάρα, που βρέθηκε σε θέση τετ α τετ από πλάγια θέση, όμως πλάσαρε ψηλά.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός ανέβηκε με τις δύο ομάδες να αποδίδουν ωραίο ποδόσφαιρο, πιστοποιώντας την καλή χρονιά που διανύουν αμφότερες. Στο 51' οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα, όταν βγήκαν στην κόντρα επίθεση, ο Δόσης πάτησε για το Βίτσιο και εκείνος πλάσαρε στη γωνιά του Λάζαρου, για το 1-1. Η ΑΕΞ κυνήγησε την ολική ανατροπή, έχοντας μια πολύ καλή στιγμή από κοντινό σουτ του Παπακίτσου που έφυγε άουτ, ενώ στο 63ο λεπτό, ο Δόσης εκτέλεσε φάουλ που έδιωξε δύσκολα ο Λάζαρος. Ο Απόλλων από τη μεριά του έφτασε μια ανάσα από το γκολ, στο 74', όταν ο Κορέλης πλάσαρε, όμως η μπάλα έχασε ταχύτητα στη λάσπη και απομακρύνθηκε από αμυντικούς πριν καταλήξει στα δίχτυα. Ο Δόσης είχε μια ευκαιρία σε φάση τετ α τετ, πλασάροντας λίγο άουτ, ενώ ο Γιάννενας στο 83' προειδοποίησε με δυνατό μακρινό σουτ που έδιωξε δύσκολα ο Τσάιμος. Τελικά, φτάσαμε στο 90ο λεπτό, όταν από εκτέλεση φάουλ, ο έμπειρος φορ του Απόλλωνα με γυριστή κεφαλιά, διαμόρφωσε το τελικό 1-2, με τον Απόλλωνα να κλείνει με άλλο αέρα τον πρώτο γύρο από την τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Διαιτητής : Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί : Κυριακού Χρήστος - Στούπας Παύλος

ΑΕ Ξηροβουνίου (Καρράς) : Τσάιμος, Παπανίκου (62' Χουλιάρας), Γεωργάρας (83' Σιαμέτης), Καλιακάτσος, Βίτσιος, Ανυφαντής, Ζιώρης, Θάνος, Δόσης, Τζούκας, Παπακίτσος

Απόλλων Γλυκορίζου (Κοσμάς) : Λάζαρος, Τριαντάφυλλος (79' Χαϊντάρι), Γρύλλης (58' Κορέλης), Κατσιγιάννης, Γιώτης, Καφαλής, Γεωργάκης, Δήμος, Γιάννενας, Δήμητσας, Παππάς (58' Γρηγορίου)