Σπουδαίο "διπλό" στη Λάρισα για την Αναγέννηση!

Μεγάλη νίκη με 0-1 κόντρα στο Κιλελέρ, χάρη σε γκολ του Λισγάρα πήρε η Αναγέννηση, που πέρασε από το Αλκαζάρ!

Πολύ μεγάλη νίκη σημείωσε η Αναγέννηση, που επικράτησε του Κιλελέρ, μέσα στο Αλκαζάρ, με 0-1, και πήρε σημαντικότατη βαθμολογική ανάσα. Ο βαθμός δυσκολίας του αγώνας ήταν πολύ μεγάλος, αν αναλογιστούμε, πως το Κιλελέρ, ήταν μέχρι πριν το ματς στη δεύτερη θέση, με 4 νίκες σε 5 αγώνες, πράγμα που καταδεικνύει τις μικρές διαφορές των ομάδων, και πως η Αναγέννηση, με πολλή δουλειά, σοβαρότητα και υπομονή από όλους, μπορεί να έχει μια εξαιρετική σεζόν. Η ομάδα μας ήταν πολύ καλύτερη στο πρώτο μέρος, μπήκε καλά και στην επανάληψη, όταν και βρήκε το γκολ που έκρινε το ματς με κεφαλιά του Χρήστου Λισγάρα, με το Κιλελέρ να πιέζει στο τελευταίο 20λεπτο, την Αναγέννηση, όμως να κρατά το "μηδέν" και να φεύγει με μια πολύ σημαντική νίκη.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Αναγέννηση μπήκε καλύτερα στο γήπεδο, και στο 11ο λεπτό είχε την πρώτη της καλή στιγμή, με τον Κυριάκη να ανοίγει το κοντρόλ, και να χάνει την ευκαιρία να βγει σε θέση τετ α τετ μετά από ωραία πάσα του Παππά. Στο 28ο λεπτό, ο Κυριάκης έκανε ωραία σέντρα, όμως ο Πάνος από θέση για γκολ δε βρήκε καλά την μπάλα, με τις δύο ομάδες να έχουν από μια καλή στιγμή λίγο μετά το ημίωρο, με τον Χασομέρη για τους γηπεδούχους και με την κεφαλιά του Λισγάρα να περνά λίγο άουτ, για την Αναγέννηση. Στο 40ο λεπτό, σπουδαία διπλή ευκαιρία για την Αναγέννηση, με το Γιαλεδάκη να πιάνει φοβερό σουτ, που ανάγκασε το Μισιρλή σε εντυπωσιακή επέμβαση σε κόρνερ, από το οποίο ο Λισγάρας πήρε την κεφαλιά, με το Μισιρλή να πραγματοποιεί νέα μεγάλη επέμβαση, κρατώντας το "μηδέν" για την εστία του. Κεφαλιά είχε και το Κιλελέρ στο 45', με τον Κατσαμάγκα να στέλνει τη μπάλα δίπλα από την εστία.

Η Αναγέννηση μπήκε δυνατά και στο δεύτερο μέρος, με το Ζυγκερίδη να μπαίνει ωραία από πλάγια, στο 53ο λεπτό, να κάνει το γύρισμα, όμως να κόβεται τελευταία στιγμή, για να φτάσουμε στο 60ο λεπτό, όταν και ήρθε το γκολ που έκρινε το παιχνίδι, όταν μετά από φάουλ της Αναγέννησης, η άμυνα του Κιλελέρ απομάκρυνε, η μπάλα έφτασε στο Μουσιωτίτσα, που μόλις είχε περάσει στο ματς, εκείνος σούταρε, η μπάλα άλλαξε πορεία σε κεφάλι αμυνόμενου και κατέληξε στο Λισγάρα, που την έστειλε στα δίχτυα με κεφαλιά, γράφοντας το 0-1, με την τρίτη και φαρμακερή προσπάθειά του για γκολ. Στη συνέχεια του παιχνιδιού, το Κιλελέρ πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και έψαξε την ισοφάριση, αυξάνοντας την πίεσή του, όσο περνούσαν τα λεπτά. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι στο 68ο λεπτό είχαν άστοχο τετ α τετ, ενώ ο Μπαλαούρας σε δύο περιπτώσεις που χρειάστηκε, αποσόβησε τον κίνδυνο, συμβάλλοντας με τη σειρά του, ώστε η Αναγέννηση να φύγει από τη Λάρισα, με ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα, που ανεβάζει, σαφώς, την ψυχολογία της ομάδας και της δίνει άλλο αέρα για τη δύσκολη συνέχεια του Πρωταθλήματος.

Διαιτητής : Τασιόπουλος Γεώργιος (Θεσσαλίας)  Βοηθοί : Τασιόπουλος Κωνσταντίνος (Θεσσαλίας) - Γάκος Σεραφείμ (Φθιώτιδας)  Παρατηρητής : Χατζηνικολάου Νικόλαος (Ηπείρου)

Αναγέννηση Άρτας (Αγγέλης) : Μπαλαούρας, Παπανίκου, Μπεκατώρος, Λισγάρας, Γιαλεδάκης, Πλαστουργός (84' λ.τρ. Αρτέμης), Κυριάκης (88' Παπαδόπουλος), Θεοδωράκης, Ζυγκερίδης, Πάνος (57' Μουσιωτίτσας), Παππάς

ΑΕ Κιλελέρ (Κατσάρας) : Μισυρλής, Παπαγεωργίου Β., Μπάρδας, Φουρκιώτης, Αντωνίου, Χατηζσαββίδης (69' Κούκος), Βαγενάς (46' λ.τρ Χατζής), Σούμπασης (61' Αλτάνης), Κατσαμάγκας, Χασομέρης, Παπαγεωργίου Θ. (80' Παρασκευούδης)