Σπουδαίο «διπλό» για τον Καραϊσκάκη, μείωσε από την κορυφή

Η ΑΕ Καραϊσκάκης πήρε μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί του Τηλυκράτη Λευκάδας και μείωσε στο -6 τη διαφορά της από την κορυφή και τον πρωτοπόρο Απόλλων Λάρισας.

Ώρες delivery  07:00 - 22:00

Σημαντικό ρόλο στο να φτάσει η αρτινή ομάδα στην 6η σερί νίκη της, ήταν το γρήγορο γκολ που πέτυχε χθες ο Γυφτοκώστας. Στο 4ο λεπτό ο Γυφτοκώστας εκμεταλλεύτηκε το λάθος κοντρόλ του αμυντικού και μέσα από τη μεγάλη περιοχή, με πλασέ στην απέναντι γωνία, νίκησε τον Καραγκούνη σημειώνοντας το 0-1. Ο Τηλυκράτης θα μπορούσε να απαντήσει άμεσα λίγο μετά, όταν ο Καραγιαννίδης ντρίπλαρε μέσα στην περιοχή και ο αντίπαλος του τον έκοψε, γύρισε παράλληλα αλλά ο Μακρυγιάννης δεν μπόρεσε σε κενή εστία να βρει τη μπάλα και να τη στείλει στα δίχτυα. Στο υπόλοιπο του α' ημιχρόνου που συνεχίστηκε σήμερα δεν είχαμε κάποια αξιόλογη φάση.

Στο β' ημίχρονο ο Καραϊσκάκης πέτυχε και δεύτερο τέρμα στο 55'. Ο Χαρτσιάς εκτέλεσε κόρνερ, ο Γυφτοκώστας πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Μαζιώτης με νέα κεφαλιά πέτυχε το 0-2. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο της επανάληψης να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Καραϊσκάκη, ο οποίος θα μπορούσε να πετύχει και τρίτο γκολ στο 85'. Ο Χαρτσιάς με ωραία πάσα βρήκε τον Κόλλινς, ο οποίος πλάσαρε, ο Καραγκούνης απέκρουσε και στη συνέχεια η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι για να απομακρύνουν στη συνέχεια οι συμπαίκτες του

Διαιτητής: Παναγιωτόπουλος (Αιτωλοακαρνανίας)  Βοηθοί: Γαλανόπουλος (Αιτωλοακαρνανίας) - Κακατσίδης (Αιτωλοακαρνανίας)

Τηλυκράτης Λευκάδας (Παντζιαράς): Καραγκούνης, Τσελάϊ, Καταγής, Ιασωνίδης, Πολυχρονάκης, Κτενάς (55’ Μπουρδούβαλης), Παπαδόπουλος (69’ Καλογερής), Ορφανός, Κοντογιάννης (66’ Γεωργάκης), Σιδέρης, Μακρυγιάννης

ΑΕ Καραϊσκάκης (Θεοδοσιάδης): Ανδρούτσος, Παπανίκου, Καραγιαννίδης, Αβραμίδης, Λάμπρου, Μαζιώτης, Κόλλινς (90'+ Καψάλης), Βελέτης, Ντατίδης, Χαρτσιάς (88' Τσάκαλος), Γυφτοκώστας (75' Γούλας)