Σπουδαίο "διπλό" για την Ανέζα

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Ανέζα, μέσα στη Γραμμενίτσα, αυξάνοντας τη διαφορά της στους 4 πόντους και ξεφεύγοντας από την επικίνδυνη ζώνη.

Μορφή τελικού είχε το σημερινό παιχνίδι ανάμεσα στην Ανέζα και την Προοδευτική, στη Γραμμενίτσα, με τους γηπεδούχους να θέλουν μόνο νίκη για να ξεπεράσουν βαθμολογικά τον ΠΑΣ, κάτι όμως που δεν κατάφεραν, με τους φιλοξενούμενους να αυξάνουν μάλιστα τη διαφορά τους, όντας πλέον πιο ασφαλείς. Η ένταση ήταν δεδομένη, και δείγμα αυτής το γεγονός πως είχαμε τρεις αποβολές στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι απείλησαν σε 2-3 περιπτώσεις να ανοίξουν το σκορ με τους Δημητρίου, Τσιγαρίδα και Φώτη ,όμως στο 19ο λεπτό, η Ανέζα ήταν εκείνη που άνοιξε το σκορ, όταν ο Λευτέρης Ρώσσιος κέρδισε πέναλτι από το Νάτσιο, με το Ζώη που ανέλαβε την εκτέλεση να μη λαθεύει και να γράφει το 0-1.

Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ στο 54ο λεπτό, παίρνοντας προβάδισμα ασφαλείας, όταν έπειτα από κάθετη πάσα του Παπανδρέου, ο Χουλιάρας με πλασέ νίκησε το Νάκο, γράφοντας το 0-2 για την ομάδα του. Στο 70ο λεπτό, ο Τσαμπάς έχασε την ευκαιρία να κλειδώσει τη νίκη της ομάδας του, όμως από καλή θέση πλάσαρε άστοχα. Στο 80ο λεπτό, η Προοδευτική ξαναμπήκε στο παιχνίδι, όταν σε στημένη φάση, ο Νάτσιος πήρε την κεφαλιά και μείωσε σε 1-2 για την ομάδα του, με το σκορ αυτό όμως να μην αλλάζει μέχρι τη συμπλήρωση των 90'. Η Προοδευτική τελείωσε το παιχνίδι με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Σκορίλα που αποχώρησε λόγω διαπληκτισμού μαζί με το Μιχάλη Τσαμπά στη φάση του γκολ, ενώ για αντίστοιχο λόγο, η Ανέζα τελείωσε το ματς με 9 παίκτες, καθώς εκτός του Τσαμπά και ο Ναπολέων Σιώζος αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο.

Διαιτητής : Καλιακάτσος Δημήτρης  Βοηθοί : Σαρλής Χρήστος - Βάτος Παναγιώτης

Προοδευτική Γραμμενίτσας (Σιαπέρας Χ.) : Νάκος, Σκορίλας, Παππάς, Βούλγαρης (50' Πανέτας Α.), Νάτσιος, Δάρδας, Φώτης, Μπασιάκος Κ. (78' Μπασιάκος Δ.), Δημητρίου, Τσιγαρίδας (55' Αθανασιάδης), Παπαευθυμίου

ΠΑΣ Ανέζα (Παππάς) : Τσαμπάς Μ., Χουλιάρας, Ρώσσος, Στεργίου, Μυτικιώτης, Ρώσσιος Γ. (46' Ρούμπος), Ρώσσιος Ε., Παναγιώτου, Παπανδρέου (79' Παπαγεωργίου-90' Ντούλας), Σιώζος, Ζώης (61' Τσαμπάς Π.)