Σοβαρός και πυροβόλο ο Αχιλλέας νίκησε 0-8 στα Ρόκκα

Ο Αχιλλέας Νεοχωρίου φάνηκε σοβαρός απέναντι στον Αστέρα Ρόκκα επικρατώντας με 0-8, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χάρη Κωσταδήμα που πέτυχε 5 γκολ!

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Κολιού, οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν στο πρώτο δοκάρι και ο Δήμος από κοντά έκανε το 0-1. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Δήμος πέρασε τον αντίπαλο του από δεξιά, μπήκε περιοχή και έσπασε τη μπάλα, αυτή όμως σταμάτησε στο χέρι του Μάη που έκανε τάκλιν με τον διαιτητή να δείχνει πέναλτι και τους γηπεδούχους να ζητάνε ακούσιο. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο τερματοφύλακας του Αχιλλέα, Σιαπέρας, ο οποίος νίκησε τον Ντέμσια για το 0-2. Στο 15ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν και νέο πέναλτι, όταν ο Δήμου έκλεψε τη μπάλα μέσα στην περιοχή και στη συνέχεια ανατράπηκε από τον Μήλιο. Ο Κωσταδήμας που ανέλαβε την εσχάτη των ποινών έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 0-3 και καθαρίζοντας ουσιαστικά την αναμέτρηση από πολύ νωρίς. Μάλιστα, στο 22ο λεπτό από εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Αρτένις ο Κωσταδήμας βγήκε μόνος του απέναντι στον τερματοφύλακα και αφού τον απέφυγε δεν δυσκολεύτηκε να πετύχει το 0-4.

Στην επανάληψη, ο Αχιλλέας ξεκίνησε με γκολ από τα αποδυτήρια, με τον Κολιό να πασάρει στον Κωσταδήμα και αυτός να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-5, φτάνοντας σε χατ-τρικ. Στο 52' από μπαλιά του Πάνου, ο Δήμος έκανε το 0-6, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Κωσταδήμας με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή σημείωσε το 0-7. Το τελικό 0-8 διαμόρφωσε στο 74' ο λεπτό και πάλι ο Κωσταδήμας, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 5 γκολ, όταν από αδυναμία των αμυντικών να απομακρύνουν με δυνατό σουτ από κοντινή απόσταση έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας. Οι γηπεδούχοι που παρατάχθηκαν με αρκετές απουσίες και έλλειψη χημείας είχαν την καλύτερη τους στιγμή στο πρώτο μέρος, με τον Συγίζη να σουτάρει έξω από τη μεγάλη περιοχή και τον Σιαπέρα με τα ακροδάχτυλα να παραχωρεί κόρνερ.

Διαιτητής: Σιατής Κωνσταντίνος  Βοηθοί: Παπανίκος Βαγγέλης - Γκόκα Κατερίνα

Αστέρας Ρόκκα (Μπαγιώργας Ν.): Ντέμσιας, Βάντζος Ε., Ζαρκάδας, Μπαγιώργας Ν., Μπαγιώργας Π., Ντεκούλης, Μήλιος (23' Βάντζος Λ./ 61' Καλόγηρος), Μάης, Γκανιάτσας Χ., Συγίζης, Γκανιάτσας Η.

Αχιλλέας Νεοχωρίου (Παπαχρήστος): Σιαπέρας, Κολιογιάννης (65' Μαργώνης), Στόγια, Κοντούρης, Αρτένις, Πλακιάς, Πάνος (65' Νάσο), Δήμου (46' Γιαννούλης), Κωσταδήμας, Κολιός, Δήμος (60' Γκυζέλης)