«Σώθηκε» η Δόξα, υποβιβάστηκε η Άνω Πόλη (video)

Embed video:

Στο βίντεο του thesprotiaball.gr μπορείτε να δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα αλλά και δηλώσεις του παίκτη του Πρωτέα, Κωνσταντίνου Μπέζα.

Η Άνω Πόλη αποχαιρέτησε το Σάββατο την Α' ΕΣΚΑΒΔΕ μετά και την νέα ήττα στην Ηγουμενίτσα από τον Πρωτέα, ενώ η Δόξα Πύρρου με τεράστια ανατροπή κέρδισε την παραμονή νικώντας στην Άρτα την Παραμυθιά.

Η Δόξα με εντυπωσιακή εμφάνιση ανέτρεψε την ήττα με 15 πόντους (58-43) στην Παραμυθιά, καθώς νίκησε την ομάδα του Νομού Θεσπρωτιάς στο ΔΑΚ Άρτας με σκορ 69-49. Η ομάδα της Παραμυθιάς κρατούσε την παραμονή στην κατηγορία στα χέρια της, όμως η αρτινή μας ομάδα με ένα επιμέρους 25-10 στην 4η περίοδο ήταν αυτή που πανηγύρισε στο τέλος.

Διαιτητές: Αναγνωστόπουλος - Κληματάς

Δεκάλεπτα: 22-15, 33-22, 44-39, 69-49

Η Άνω Πόλη αντιθέτως μετά και την εντός έδρας ήττα (63-70) από τον Πρωτέα Ηγουμενίτσας είχε πολύ πιο δύσκολο έργο. Ο Πρωτέας καθάρισε την υπόθεση νίκη από το α΄ ημίχρονο, με τη διαφορά να φτάνει στους 20 πόντους. Τελικό σκορ 87-67 υπέρ του Πρωτέα, με την ομάδα της Άνω Πόλης του χρόνου να αγωνίζεται στην Β' ΕΣΚΑΒΔΕ.

Διαιτητές: Ντάγκας - Αναγνωστόπουλος

Πρωτέας (Βαζούκης): Γαλάνης, Μητσιώνης, Μπέζας Β., Κατσής, Τσούπης, Μπέζας Κ., Μανδήλας, Κακομανώλης, Λάγκαρης, Αδαμίδης, Σωτηρίου, Δρίκος

Άνω Πόλη: Μερκοβίτης, Φούκας, Γάκης, Σιατής, Βαρέλης, Νούτσος, Πρέντζας, Μπράμης, Περλέγκας, Κοντός, Αναγνώστου