Σκόνταψε κόντρα στην ΑΕΚΠ η Αναγέννηση!

Ισόπαλη χωρίς τέρματα αναδείχτηκε με τις Κιρκιζάτες, η Αναγέννηση με τους διώκτες της να την πλησιάζουν.

Στραβοπάτημα για την Αναγέννηση, που αναδείχτηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα, με την ΑΕΚΠ, με τους διώκτες της να μειώνουν τη διαφορά από την κορυφή. Αξίζει ιδιαίτερη μνεία στην ηρωική προσπάθεια των παικτών των Κιρκιζατών Πλησιών, ίσως της πιο άτυχης ομάδας της κατηγορίας, που έχει στερηθεί περισσότερους από 10 παίκτες της λόγω τραυματισμών, ενώ σήμερα είχε και πάλι αναγκαστικές αλλαγές. Η Αναγέννηση προσπάθησε στο πρώτο μέρος να γίνει απειλητική και η πρώτη της αξιόλογη τελική ήρθε στο 16ο λεπτό, όταν μετά από κόρνερ και απόκρουση αμυντικών, ο Δήμος σούταρε άστοχα. Στο 21ο λεπτό, από εκτέλεση κόρνερ του Χρηστογιάννη, ο Παππάς σημάδεψε ψηλά με κεφαλιά, ενώ τρία λεπτά αργότερα, ο Χρηστογιάννης βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή, όμως το διαγώνιο πλασέ του έδιωξε δύσκολα ο Παπαχαρίσης. Η ΑΕΚΠ δεν ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνη με την Αναγέννηση να έχει και την τελευταία φάση του πρώτου μέρους, όταν ο Χρηστογιάννης είδε εστία και σούταρε, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

Στην επανάληψη, η "Α" απείλησε και πάλι πρώτη, στο 55ο λεπτό, όταν μετά από βαθιά μπαλιά, ο Αλ. Παπακίτσος εκτέλεσε στην κίνηση, όμως η μπάλα έφυγε άουτ, για να φανεί πρώτη φορά επιθετικά η γηπεδούχος ομάδα, στο 58', όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Βασιλάκη, ο Τσίρος πήρε την κεφαλιά, όμως ο Νικολαΐδης μπλόκαρε σταθερά. Στο 61ο λεπτό, ο Χρηστογιάννης έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν στόοαρε με το στήθος μέσα από την περιοχή, όμως το δυνατό σουτ του έδιωξε και πάλι δύσκολα ο Παπαχαρίσης. Στο 65ο λεπτό, μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της ΑΕΚΠ, ο Παππάς πήρε την κεφαλιά, όμως αστόχησε, ενώ δύο λεπτά μετά, οι δύο ομάδες έμειναν με παίκτη λιγότερο, όταν Σίμος και Νικολαΐδης διαπληκτίστηκαν και ο κ. Φάντης απέβαλε αμφότερους με κόκκινη κάρτα. Η Αναγέννηση όσο περνούσε η ώρα γινόταν πιο πιεστική, και στο 86ο λεπτό άγγιξε το γκολ, όταν μετά από κακή έξοδο του Παπαχαρίση, ο Σιδηρόπουλος πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι και άουτ. Η τελευταία φάση του ματς ήρθε στο 91ο λεπτό, με τον Παππά να σουτάρει, τον Παπαχαρίση να μπλοκάρει σταθερά και το 0-0 να παραμένει ως τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητής : Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί : Νούσιας Οδυσσέας - Δημητρόπουλος Γιάννης

AE Kιρκιζατών Πλησιών (Παππάς) : Παπαχαρίσης, Χαϊντάρι (14' λ.τρ. Πανής), Κωνσταντίνου, Τζιανούμης, Νικοπολίδης, Σίμος, Βασιλάκης, Καλύβας, Τσίρος, Αθανασιάδης, Τζελιλάι (33' λ.τρ. Σιαφάκας - 88' Σερέτης)

Αναγέννηση Άρτας (Θόδης) : Νικολαϊδης, Παπακίτσος Δ., Δήμος (67' Μαλίζογλου), Τσιλιγιάννης, Ψαλλιδάκης, Κακιώνης (52' Παπακίτσος Αλ.), Μουσιωτίτσας (74' Μπιθυκούκης), Χρηστογιάννης, Σιδηρόπουλος, Παππάς, Αρτέμης (67' Καζέλης)