Σκόνταψε στο Μενίδι η ΑΕΞ

Ισόπαλες με 2-2 αναδείχτηκαν στο Μενίδι η τοπική ΑΕΜ και η ΑΕ Ξηροβουνίου.

Δυνατά μπήκε στο δεύτερο γύρο η ΑΕ Μενιδίου, που κατάφερε να πάρει την ισοπαλία, απέναντι σε μία από τις καλές ομάδες του Πρωταθλήματος, την ΑΕ Ξηροβουνίου. Οι γηπεδούχοι μάλιστα, προηγήθηκαν μόλις στο 1ο λεπτό, όταν ο Κολιούλης έκανε ωραία ενέργεια στο κέντρο και άνοιξε για το Νούσια, που σέντραρε για να γράψει το 1-0 ο Μόσχος. Στο 20ο λεπτό, η ΑΕΞ πλησίασε στην ισοφάριση, με το Δόση όμως να νικιέται από τον Παπαθανασίου. Στο 35ο λεπτό, και πάλι ο Δόσης πλησίασε το γκολ, έπειτα από σέντρα του Ανυφαντή, όμως οι αμυντικοί έδιωξαν τελευταία στιγμή.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν σε διάστημα 4 λεπτών να γυρίσουν το ματς εξ ολοκλήρου. Αρχικά, στο 69ο λεπτό έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Βίτσιου, η μπάλα έφτασε στον Παπανίκου, που σούταρε για το 1-1, για να έρθει η ολική ανατροπή τρία λεπτά μετά, όταν ο Δόσης βρήκε το Γεωργάρα, που με ωραίο τελείωμα έγραψε το 1-2 για την ομάδα του. Οι γηπεδούχοι δεν εγκατέλειψαν την προσπάθεια για ένα θετικό αποτέλεσμα, και δικαιώθηκαν στο 78ο λεπτό, όταν από εκτέλεση φάουλ του Βλάχα, ο Παπανίκου προσπάθησε να διώξει, ο Τσάιμος δεν έκανε καλή εκτίμηση και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του για το 2-2 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα. Περισσότερα, στο βίντεο του Χρήστου Αλεξόπουλου που θα ακολουθήσει αργότερα.

Τέλος, για το Μενίδι, ντεμπούτο έκανε ο Τσουπράς που αποκτήθηκε προ ολίγων ημερών από τον Σκουφά Κομποτίου, ενώ θα ακολουθήσουν άλλες τρεις κινήσεις άμεσα, ώστε να είναι πιο ανταγωνιστική η ομάδα της ΑΕΜ στο δεύτερο γύρο.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Παπαμιχάηλ Αποστόλης - Κούσουλας Γιώργος

ΑΕ Μενιδίου (Παπαγεωργίου) : Παπαθανασίου, Τσουπράς (76' Καραδήμας), Δάσκαλος, Παντιώρας, Βανάκας, Κασελούρης, Μανθιός, Βλάχας, Μόσχος (90' Κασελούρης Κ.), Κολιούλης, Νούσιας

ΑΕ Ξηροβουνίου (Καρράς) : Τσάιμος, Παπανίκου, Σιαμέτης (46' Μανδουραράκης), Καλιακάτσος, Βίτσιος, Ανυφαντής, Ζιώρης, Θάνος, Δόσης, Τζούκας, Γεωργάρας