Σημαντικός βαθμός στα Τρίκαλα για την Αναγέννηση!

Χωρίς σκορ έληξε το παιχνίδι της Αναγέννησης, στα Τρίκαλα, με την ομάδα μας να παρουσιάζεται βελτιωμένη και να παίρνει έναν πολύτιμο βαθμό.

Ένα σημαντικό βαθμό πήρε στα Τρίκαλα, η Αναγέννηση, που αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα με την τοπική ομάδα. Αυτό που, ωστόσο, είναι πιο σημαντικό από το βαθμό, είναι η πολύ μεγάλη βελτίωση που παρουσίασε η ομάδα στο σημερινό παιχνίδι, με τους παίχτες να βγάζουν μεγάλη διάθεση και τους Κυριάκη και Μανιώτη να κάνουν ίσως το καλύτερο τους φετινό παιχνίδι, ειδικά στο πρώτο μέρος. Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, με την Αναγέννηση μετά το πρώτο δεκάλεπτο, να κυριαρχεί, δημιουργώντας πολλές προϋποθέσεις για γκολ, με τα Τρίκαλα να είναι σαφώς πιο επικίνδυνα στην επανάληψη, χωρίς όμως με τη σειρά τους, να μπορέσουν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα. Πλέον, η Αναγέννηση, έχει ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι στην έδρα της, την προσεχή Τετάρτη, κόντρα στον Αστέρα Σταυρού, το οποίο με βάση και τη σημερινή της εικόνα, οφείλει να παλέψει να το πάρει, ώστε η διακοπή των εορτών, να λειτουργήσει ευεργετικά, τόσο για το νέο προπονητή, που θα μπορέσει να δουλέψει την ομάδα με ηρεμία, όσο και για τους ιθύνοντες στα μεταγραφικά, που θα μπορέσουν να σχεδιάσουν, σε συνεργασία με τον κ. Τζιάρρα, το πλάνο για την απαραίτητη ενίσχυση της ομάδας, για να παρουσιαστεί αυτή ακόμα καλύτερη το νέο έτος και να εξασφαλίσει τους στόχους της. Αξίζει να σημειωθεί, πως η ομάδα μας διαμαρτύρεται, και πιθανότατα ορθώς, για τη φάση του 13ου λεπτού, όταν ο Λισγάρας σκόραρε με κεφαλιά, όμως το γκολ δε μέτρησε, καθώς θεωρήθηκε πως είναι εκτεθειμένος.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν πρώτοι κοντά στο γκολ, στο 6ο λεπτό, όταν ο Ν. Σκόνδρας βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, όμως πριν προλάβει να εκτελέσει, ο Παπανίκου τον ανέκοψε σωτήρια, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης βρήκε χώρο και σούταρε, με τον Μπαλαούρα, όμως, να μπλοκάρει σταθερά. Η Αναγέννηση ισορρόπησε το ματς και στο 13ο λεπτό έφτασε στο γκολ, όταν ο Λισγάρας μετά από φάουλ του Παπανίκου έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, μέσα σε διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων, καθώς ο Λισγάρας φάνηκε να καλύπτεται. Στο 17ο λεπτό, ο Κυριάκης μπήκε μόνος στην περιοχή, όμως δε γύρισε την μπάλα όπως θα ήθελε με τους γηπεδούχους να διώχνουν σε κόρνερ, ενώ στο 23ο λεπτό, και πάλι από πάσα του Κυριάκη, ο Ζυγκερίδης γύρισε το σώμα του και σούταρε, όμως πριν η μπάλα καταλήξει στην εστία άλλαξε πορεία και έφυγε κόρνερ. Στο 30ο λεπτό, ήταν σειρά του Πάνου να ελιχθεί ωραία στην αντίπαλη περιοχή και να σουτάρει για να κοντράρει η μπάλα, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο Κυριάκης έκανε ωραία προσπάθεια και σέντρα, ο Παπαδόπουλος έδιωξε προς τα έξω, με την μπάλα να στρώνεται στον Πλαστουργό που σούταρε πάνω από τα δοκάρια. Στο 34ο λεπτό, ο Μπεκατώρος εκτέλεσε απευθείας φάουλ από καλή θέση, με τον Παπαδόπουλο να διώχνει σε κόρνερ, ενώ στον υπολειπόμενο χρόνο, η ομάδα μας συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας, με τη μόνη υποψίας φάσης για τα Τρίκαλα, να είναι μια μπροστινή μπαλιά, που βγήκε από την εστία και αποσόβησε εγκαίρως ο Μπαλαούρας.

Όπως και στο πρώτο μέρος, έτσι και στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς, και στο 49ο λεπτό είχαν καλή στιγμή, με το νεοεισελθόντα Σαμαντά να πιάνει δυνατό σουτ εκτός περιοχής, που έδιωξε με γροθιές ο Μπαλαούρας, με το Ν. Σκόνδρα στην επαναφορά να υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ. Στο 52ο λεπτό, τα Τρίκαλα άγγιξαν το γκολ, όταν ο Μπραντίστας έκανε ωραία σέντρα για το κεφάλι του Ν. Σκόνδρα η κεφαλιά του οποίου όμως σταμάτησε στο δοκάρι του Μπαλαούρα, ενώ στο 57ο λεπτό, οι γηπεδούχοι είχαν νέα πολύ καλή στιγμή, όταν μετά από ωραία ανάπτυξη, η μπάλα έφτασε στο Σαμαντά, που από το ύψος του πέναλτι σούταρε πάνω από τα δοκάρια. Η Αναγέννηση προσπάθησε στο πρώτο τέταρτο να φύγει σε κάποιες κόντρα επιθέσεις, με το δραστήριο Κυριάκη να προσπαθεί χωρίς αποτέλεσμα να δημιουργήσει κάποια καλή στιγμή. Οι γηπεδούχοι ήταν επικίνδυνοι και στο 70ο λεπτό, ο πολύ δραστήριος Σαμαντάς σούταρε, με τον Μπαλαούρα να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ, ενώ ένα λεπτό αργότερα, από εκτέλεση κόρνερ, ο Γ. Σκόνδρας έκανε την προβολή στο δεύτερο δοκάρι, ψηλά άουτ. Στο 73ο λεπτό, η Αναγέννηση απείλησε ουσιαστικά, πρώτη φορά, στο δεύτερο μέρος, με το Μανιώτη να πιάνει πολύ καλό σουτ εκτός περιοχής, όμως τον Παπαδόπουλο να πέφτει στη γωνία του και να μπλοκάρει σταθερά. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 87ο λεπτό για να έρθει κάποια φάση άξια αναφορά, με το Σαμαντά για ακόμα μια φάση να γίνεται επικίνδυνος, κάνοντας το παράλληλο γύρισμα, χωρίς όμως κάποιος συμπαίκτης του να μπορέσει να μπει στη φάση για να σκοράρει. Στα τελευταία λεπτά, οι δύο ομάδες είχαν κάποιες προσπάθειες να απειλήσουν, χωρίς όμως αποτέλεσμα, και έμειναν στο τελικό 0-0.

Διαιτητής : Τασιόπολος Γιώργος (Θεσσαλίας)  Βοηθοί : Σφυρής Σταμάτης (Θεσσαλίας) - Νικολαής Νίκος (Θεσσαλίας)  Παρατηρητής : Μπαλατσούκας Κωσνταντίνος (Θεσπρωτίας)

Τρίκαλα (Θεοδοσιάδης) ; Παπαδόπουλος, Μπουκουβάλας, Μαλακασιώτης (46' Σαμαντάς), Σκόνδρας Ι., Πατρώνης, Ζαίμι, Μπέκας, Σκόνδρας Ν., Μαρούδας (63' Αλεξίου), Μπραντίστας, Κοντογεώργος (74' Μαγκούτης)

Αναγέννηση Άρτας (Τζιάρρας) : Μπαλαούρας, Παπανίκου, Μπεκατώρος, Λισγάρας, Πλαστουργός (74' Πάνου), Παππάς (67' Γιαλεδάκης), Μανιώτης, Ζυγκερίδης, Πάνος, Κυριάκης (90'+ Αρτέμης), Θεοδωράκης