Εύκολα τον Ηρόδοτο η Φιλοθέη

Δεν είχε πρόβλημα η Φιλοθέη να περάσει από την έδρα του Ηροδότου, με 0-3.

Άνετη επικράτηση της Φιλοθέης είχαμε σήμερα το μεσημέρι, επί του μέτριου για ακόμα ένα παιχνίδι Ηροδότου, στο Καλογερικό. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι με ένα πλασέ του Κατσιγιάννη μέσα από την περιοχή, που όμως έφυγε άουτ στο 19ο λεπτό. Ακολούθησε ένα σουτ του Ηροδότου με τον Χουλιάρα από πλάγια θέση στο 26' που έδιωξε με δυσκολία ο Κατσαντούλας. Δύο λεπτά αργότερα, έγινε παράλληλο γύρισμα του Βασιλάκου από πλάγια, όμως ο Καλεύρας από το σημείο του πέναλτι, πλάσαρε λίγο πάνω από την εστία του Οικονόμου, ενώ η ομάδα της Φιλοθέης είχε ακόμα μια καλή στιγμή σε σουτ του Ζώη, λίγο αργότερα, που μπλόκαρε ο Οικονόμου.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο, και προηγήθηκαν νωρίς στο σκορ και συγκεκριμένα στο 59ο λεπτό, όταν ο Καραγιάννης από πλάγια σέντραρε, σε μια ανυποψίαστη φάση, ο Οικονόμου προσπάθησε να μπλοκάρει με μέτωπο προς την εστία του, έχασε όμως τον έλεγχο της, στέλνοντάς τη στα δίχτυα της ομάδας του. Τρία λεπτά αργότερα και έπειτα από φάση διαρκείας, ο Βασιλάκος μέσα από την περιοχή έκανε το παράλληλο γύρισμα στον Καλεύρα, που έσπρωξε αμαρκάριστος αυτή τη φορά την μπάλα στα δίχτυα, για το 0-2. Οι φιλοξενούμενοι είχαν κάποιες ακόμα καλές φάσεις με πλασέ από πλάγια του Κατσιγιάννη, αρχικά, και έπειτα του Μποχώτη που τις εξουδετέρωσε όμως ο Οικονόμου. Στο 70ο λεπτό Βασιλάκος είχε την ευκαιρία να κάνει το 0-3, ωστόσο το δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Οικονόμου. Ο Ηρόδοτος είχε μια καλή στιγμή με σουτ του Παύλου, που μπλόκαρε ο Κατσαντούλας, ενώ στο 80' ο Τασούλας που είχε περάσει ως αλλαγή έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Ηροδότου, και πλάσαρε σωστά για το 0-3. Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι είχαν μια καλή στιγμή να μειώσουν, όμως ο Ρώσσιος που έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Φιλοθέης νικήθηκε σε τετ α τετ από τον Κατσαντούλα.

Διαιτητής : Κυριακού Χρήστος  Βοηθοί : Λάμπρου Χάρης - Στούπας Παύλος

Ηρόδοτος Καλογερικού (Γεωργίου) : Οικονόμου (85' Ρώσσιος), Χουλιάρας, Ευαγγέλου, Χεμπέγια, Καραμέτσιος (63' Τσόγκας Μ.), Στεργίου, Ρώσσιος, Παναγιώτου (70' Νούτσος), Παύλου, Σιόζος (63' Τσόγκας Χ.), Γκώρος

ΑΟ Φιλοθέης (Καυκιάς) : Κατσαντούλας, Μποχώτης (83' Παπαθανασίου), Ζώης Θ., Ζώης Δ. (75' Τασούλας), Διαμάντης, Γόγαλης, Βασιλάκος, Καραγιάννης (85' Σερέτης), Κατσιγιάννης (85' Μερκούρης), Καλεύρας, Γιαννούλης