Σημαντικό "διπλό" του Αίαντα στη Φιλοθέη

Χάρη σε ένα γκολ του Κορέλη στο 70ο λεπτό, ο Αίας Ράχης, κατάφερε να περάσει από τη δύσκολη έδρα της Φιλοθέης, με 0-1.

Πολύ σημαντική νίκη που τον κρατά σταθερά στην τρίτη θέση της βαθμολογίας πήρε ο Αίας Ράχης, που επικράτησε δύσκολα εκτός έδρας της Φιλοθέης, με 0-1. Γενικά, το παιχνίδι δεν είχε πολλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, με τον Αίαντα να καταφέρνει να βρει το γκολ, και να πάρει το ματς στις λεπτομέρειες. Στο 11ο λεπτό, ο Τσίρος πάτησε ωραία για τον Ξυλογιάννη, που από καλή θέση σούταρε άστοχα, ενώ στο 17ο λεπτό, ο ίδιος παίκτης απείλησε ξανά, όμως το δυνατό σουτ που επιχείρησε μετά από απομάκρυνση του Μπόλη, πέρασε μόλις άουτ. Στο 19ο λεπτό, οι γηπεδούχοι είχαν σημαντική ευκαιρία, με την πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Τρούλλη, που ήταν και ο κορυφαίος τους παίκτης, να φεύγει λίγο άουτ. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη τελική στο πρώτο μέρος, αφού η μόνη φάση άξια αναφοράς μέχρι την ανάπαυλα, ήρθε στο 35ο λεπτό, όταν ο Παππάς έκανε εξαιρετική ενέργεια για τον Αίαντα, και έπεσε στην περιοχή, με τους φιλοξενούμενους να φωνάζουν για πέναλτι, χωρίς αντίκρισμα.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι, όταν στο 53ο λεπτό, ο Α. Καραγιάννης έκανε ωραία προσπάθεια και γύρισμα στην περιοχή, με το σουτ του Δήμου όμως να σταματάει στα σώματα, με τη Ράχη να απαντά στις φάσεις, στο 62ο λεπτό, όταν μετά από ωραία προσπάθεια του Παππά και γύρισμα στην περιοχή, ο Ξυλογιάννης από καλή θέση δεν μπόρεσε να βρει εστία. Στο 65ο λεπτό, δυνατό μακρινό σουτ του Γιώτη, βρήκε τον Μπόλη σε ετοιμότητα, να μπλοκάρει. Στο 70ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φτάσουν στο γκολ, όταν μετά από δυνατή εκτέλεση πλαγίου άουτ από τον Καλαμπαλίκη, ο Γιώτης πήρε την πρώτη κεφαλιά, η μπάλα κατέληξε στον Κορέλη και εκείνος με πλασέ την έστειλε στα δίχτυα, γράφοντας το 0-1. Οι δύο παίκτες λίγο έλειψε να συνδυαστούν ξανά στο 82ο λεπτό, με τον Κορέλη όμως να αστοχεί, με τη Φιλοθέη να παίρνει στο τελευταίο δεκάλεπτο την πρωτοβουλία των κινήσεων, πιέζοντας για την ισοφάριση, χωρίς όμως να απειλήσει ιδιαίτερα, με το 0-1 να παραμένει μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Διαιτητής : Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί : Μαζαράκος Νίκος - Πολύζος Κώστας

ΑΟ Φιλοθέης : Μπόλης, Ζώης (88' Τολιάκης), Ευθυμίου, Τρούλλης, Γαλάνης, Τσιάπαλης (73' Κατσιγιάννης), Καραγιάννης Α., Τζούνης (51' Μπαλαδήμας Γ.), Δήμος, Καραγιάννης Δ., Βασιλάκος

Αίας Ράχης (Παππάς Αλ.) : Γκουσάιλα, Ευαγγέλου Σ. (65' Κωνσταντίνου), Καλαμπαλίκης (83' Παπακώστας), Κατέρος, Αβραμίδης, Γιώτης, Ξυλογιάννης, Τσίρος (90' Κωνσταντάκης), Χαϊντάρι, Παππάς, Κορέλης