Σημαντικό "διπλό" στη Φιλοθέη για το Σκουφά! (pics)

Άμεσα συνήλθε από το "σοκ" της 1ης αγωνιστικής ο Σκουφάς, φεύγοντας με σπουδαίο "διπλό" από τη Φιλοθέη με 0-1!

Την ήττα της 1ης αγωνιστικής στην έδρα του ρέφαρε ο Σκουφάς Κομποτίου, που επικράτησε στη δύσκολη έδρα της Φιλοθέης, με 0-1. Αντίθετα, η Φιλοθέη για δεύτερο σερί ματς, που είναι μοιρασμένο με τον αντίπαλό της φεύγει με άδεια χέρια, μένοντας χωρίς βαθμό στις δύο πρώτες αγωνιστικές. Το πρώτο δεκάλεπτο δεν είχε κάτι το ιδιαίτερο, με τον ΑΟΦ να απειλεί πρώτος στο 13ο λεπτό, όμως το σουτ του Καραγιάννη μέσα από την περιοχή πέρασε ψηλά. Ο Σκουφάς αντέδρασε και στο αμέσως επόμενο λεπτό, είχε μεγάλη φάση, με τον Κούση να νικιέται στο τετ α τετ από τον Μπακοχρήστο. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το γκολ που έμελλε να κρίνει το ματς στο 28ο λεπτό, όταν στην κόντρα επίθεση, ο Παπαδόπουλος αρχικά νικήθηκε από τον Μπακοχρήστο, στην επαναφορά, έγραψε το 0-1. Στο 32ο λεπτό, ο Σκουφάς έφυγε σε νέα κόντρα, με τον Κούση όμως από καλή θέση να σουτάρει άουτ. Στο 35ο λεπτό, οι γηπεδούχοι άγγιξαν την ισοφάριση, όμως ο Πουλιάνος νικήθηκε με διπλή προσπάθεια από τον Κανταρέλη, σε μια πολύ σημαντική στιγμή. Τελευταία στιγμή του πρώτου μέρους, ακόμα ένα σουτ του Κούση, που έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ ο Μπακοχρήστος.

Στην επανάληψη, το ματς πήγε στη δύναμη, με τις δυο ομάδες να μη βγάζουν τόσες ευκαιρίες. Η Φιλοθέη στην καλύτερή της στιγμή, στο 69ο λεπτό, είχε κεφαλιά του Κατσιγιάννη από φάουλ του Γιαννούλη που έφυγε λίγο άουτ, ενώ με τη σειρά του ο Σκουφάς έψαξε την κόντρα για να τελειώσει το ματς, όμως σε δύο περιπτώσεις οι Κούσης και Νάσο δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Η ένταση και το πάθος για τη νίκη, λίγο έλειψε να φέρει συρράξεις στο τέλος του παιχνιδιού, όμως οι ψυχραιμότεροι έσβησαν άμεσα τη φλόγα, και το πολύ νεανικό σύνολο του Σκουφά, έφυγε από τη Φιλοθέη, με ένα πολύ σημαντικό τρίποντο.

Διαιτητής : Σιατής Κωνσταντίνος  Βοηθοί : Νικολάου Βαγγέλης - Πολύζος Κωνσταντίνος

ΑΟ Φιλοθέης (Σιαπέρας) : Μπακοχρήστος, Ζώης, Ευθυμίου, Κατσιγιάννης, Γκαρτζονίκας, Πουλιάνος (46' Κύρκος), Τσώλης, Μπιρμπίλης (73' Βασιλείου), Γόγαλης (55' Λαζανάς), Καραγιάννης, Βασιλάκος (3' λ.τρ. Γιαννούλης Δ.)

Σκουφάς Κομποτίου (Μπαλάτσας) : Κανταρέλης, Μαλτέζος, Ευαγγέλου, Κασελούρης, Τσαμπάς, Καρδάσι, Καραδήμας (56' Μούστο), Κλάιντι, Παπαδόπουλος (84' Νάσο), Κούσης, Δήμου (78' Κασελούρης Κ.)