Έμειναν στην ισοπαλία ΑΕΚΠ και Δόξα (pics)

Ισόπαλο (1-1) έληξε το παιχνίδι μεταξύ της ΑΕΚΠ και της Δόξας για την 2η αγωνιστική της Α' ΕΠΣ Άρτας.

Ισόπαλοι με σκορ 1-1 αναδείχθηκαν ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών και Δόξα Άρτας σε παιχνίδι που έγινε σήμερα το απόγευμα στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Α’ Κατηγορίας. Έγινε ένα ωραίο και ανοιχτό παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν για το τρίποντο της νίκης αλλά τελικά να μένουν στην ισοπαλία. Η πρώτη μεγάλη φάση στο ματς ήρθε στο 9ο λεπτό, όταν ο Λεκάνης πέρασε ωραία κάθετη στον Ξυλογιάννη, όμως απέναντι από τον Νάση δεν τα κατάφερε, καθώς τον νίκησε με τα πόδια. Στο 13' οι γηπεδούχοι είχαν νέα μεγάλη ευκαιρία, όταν έπειτα από ωραία κυκλοφορία ο Γιώτης έκανε το γύρισμα από τα πλάγια, όμως ο επερχόμενος Τσίρος σούταρε πάνω στον Μάρκο που γλίτωσε την ομάδα του πάνω στη γραμμή. Δε συνέβη το ίδιο όμως και πέντε λεπτά αργότερα, με τον Ξυλογιάννη να κάνει κάθετη πάσα, τον Αράπη να μην καταφέρνει να κόψει τη μπάλα και τον Παππά να μπαίνει στην περιοχή και με διαγώνιο πλασέ στην απέναντι γωνία να κάνει το 1-0. Το γκολ των γηπεδούχων φάνηκε να ξυπνά τη Δόξα των πολλών απουσιών και στην επόμενη φάση μετά τη σέντρα, ο Θανάσης με ατομική προσπάθεια πάτησε περιοχή και έκανε σέντρα-σουτ που πέρασε άουτ. Στο 24ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν, με τον Μπαλάφα να ανοίγει ωραία αριστερά στον Μάρκο που σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι και ο επερχόμενος Μπιθυκούκης με ωραίο πλασέ στην κίνηση πέτυχε το 1-1. Η ΑΕΚΠ λίγο έλειψε δύο λεπτά αργότερα να πάρει ξανά το προβάδισμα, όμως ο Σακίρ Χαϊντάρι με γυριστή κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Παππά, είδε τον Νάση να μπλοκάρει τη μπάλα. Στο 32' η Δόξα με τη σειρά της απείλησε, με τον Θανάση από αριστερά να νικά στη μονομαχία τον Κωνσταντίνου και αφού έφερε τη μπάλα στο δεξί πλάσαρε άουτ, σε μία φάση που ζήτησε κόρνερ. Η τελευταία φάση στο α' μέρος άνηκε και αυτή στους φιλοξενούμενους, με τον Μάρκο να εκτελεί κόρνερ και τη μπάλα να φτάνει στη μικρή περιοχή στον Σιλιόγκα που στόπαρε και σούταρε, αλλά είδε τον Βαγγέλη Κωνσταντίνου να τον νικά και τους αμυντικούς να απομακρύνουν τον κίνδυνο.

Στην επανάληψη, η Δόξα μπήκε πιο δυνατά και αποφασισμένη να κάνει το 1-2, όμως στο 62ο λεπτό, είδε να της ακυρώνεται δεύτερο γκολ ως οφσάιντ, αυτή τη φορά του Οικονόμου, καθώς είχε προηγηθεί στο πρώτο του Τσιάτσου, κάτι που προκάλεσε νέες διαμαρτυρίες από τον πάγκο των φιλοξενούμενων και μαζί με κάποιες άλλες αποφάσεις των διαιτητών οδήγησαν δέκα λεπτά αργότερα στην αποβολή του Νίκου από τον πάγκο της ομάδας. Στο 64ο λεπτό, από φάουλ που εκτέλεσε ο Τυρολόγος, απανωτά σουτ των φιλοξενούμενων σταμάτησαν στα σώματα, όμως ο τελευταίος αποδέκτης, ο Σιλιόγκας, δεν έκανε καλό πλασέ φάτσα με το τέρμα, στέλνοντας τη μπάλα ελάχιστα άουτ. Οι γηπεδούχοι φάνηκαν ξανά επιθετικά στο 72', όταν ο Παππάς σέντραρε και ο Κωλέτσος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο 75' ο Τυρολόγος με απευθείας εκτέλεση φάουλ είδε τη μπάλα να περνά ελάχιστα δίπλα από το δεξί παραθυράκι του Κωνσταντίνου, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Τσιάτσος βγήκε κάθετα απέναντι από τον τερματοφύλακα της ΑΕΚΠ, όμως προσπάθησε να τον νικήσει από μακριά με ψηλοκρεμαστό σουτ που πέρασε δίπλα από την εστία. Στο 79' ο Παππάς είχε μία ατομική προσπάθεια και ένα σουτ που πέρασε άουτ, για να χάσουν στη συνέχεια και οι δύο ομάδες από μία μεγάλη ευκαιρία για να πάρουν τη νίκη. Συγκεκριμένα, στο 82ο λεπτό, από εκτέλεση φάουλ του Τυρολόγου, η κεφαλιά του Σιλιόγκα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, η κεφαλιά του Κωλέτσου έπειτα από μακρινή σέντρα του Παππά πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Νάση.

Διαιτητής: Διονύσης Δημήτρης  Βοηθοί: Βαρέλης Βασίλης - Δημητρόπουλος Γιάννης

ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών (Παππάς Αλ.): Κωνσταντίνου Ε., Χαϊντάρι Σ., Χαϊντάρι Ε. (71' λ.τρ. Μήτσιος), Τζιανούμης, Κωνσταντίνου Κ., Δάρδας, Γιώτης (54' λ.τρ. Κωλέτσος), Ξυλογιάννης, Τσίρος, Παππάς, Λεκάνης (54' Ρέντζιος)

Δόξα Άρτας (Νίκου): Νάσης, Τσιάτσος, Κάλλιας, Αράπης, Μάρκος, Τυρολόγος, Οικονόμου, Μπαλάφας (66' Κούρρα), Θανάσης (61' Παύλου), Μπιθυκούκης, Σιλιόγκας