Σημαντικό "διπλό" για τον Αίαντα κόντρα στη Φιλοθέη

Σημαντική νίκη πέτυχε κόντρα στη Φιλοθέη ο Αίας Ράχης, ξεφεύγοντας από τα χαμηλά της βαθμολογίας.

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε κόντρα στη Φιλοθέη, ο Αίας Ράχης, με 0-3 ανεβαίνοντας σημαντικά στο βαθμολογικό πίνακα. Οι δυο ομάδες είχαν φάσεις εκατέρωθεν στο πρώτο 20λεπτο, με τον Αίαντα να είναι πιο επιθετικός και να απειλεί πιο συχνά, για να φτάσει στο γκολ, με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, όταν μετά από σέντρα του Ρώσσου από τα αριστερά, ο Δόσης πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και με πλασέ την έστειλε στα δίχτυα, για το 0-1. Η Φιλοθέη προσπάθησε να απαντήσει άμεσα έχοντας δύο καλές στιγμές, ενώ και ο Αίας έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ, στο 34', με τον Κορέλη να νικιέται σε τετ α τετ από τον Κατσαντούλα, με το 0-1 να παραμένει μέχρι την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μισό, η Φιλοθέη προσπάθησε να ισοφαρίσει άμεσα, όμως το φάουλ του Τρούλλη στο 47ο λεπτό, μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο Γεωργάκης. Στο 63ο λεπτό, ο Τομουτζόγλου, είχε ένα καλό τεχνικό σουτ που ανάγκασε τον Κατσαντούλα σε δύσκολη επέμβαση, για να χαθεί μεγάλη ευκαιρία για τη Φιλοθέη, στο 71ο λεπτό, όταν κέρδισε πέναλτι σε χέρι αμυνομένου, όμως ο Γεωργάκης με εξαιρετική επέμβαση σταμάτησε το Δ. Καραγιάννη. Ο Αίας απείλησε σε δύο περιπτώσεις, με τον Κ. Ευαγγέλου να ψάχνει το γκολ και τελικά στην τρίτη περίπτωση να βρίσκει δίχτυα, με κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή, γράφοντας το 0-2 στο 82ο λεπτό, και δίνοντας σαφές προβάδισμα στην ομάδα του. Στο τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού, ο Αίας σημείωσε και τρίτο τέρμα, με τη Φιλοθέη να έχει αφήσει χώρους στην άμυνα ψάχνοντας ένα γκολ, και τον Κορέλη να τους εκμεταλλεύεται κάνοντας την προσπάθεια και το γύρισμα από δεξιά, για να σκοράρει ο Κατέρος, για το τελικό 3-0, στιγμές μετά την είσοδό του στο παιχνίδι. Περισσότερα, στο βίντεο με τις φάσεις και τα γκολ του αγώνα, από την κάμερα του artagoal.gr by mario.

Διαιτητής : Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί : Πολύζος Κώστας - Βουρλόκας Ζάχος

ΑΟ Φιλοθέης (Σιαπέρας) : Κατσαντούλας, Ζώης (37' λ.τρ. Τσιάπαλης), Ευθυμίου, Τρούλλης, Μάρκου, Κυριαζής (60' Καραγιάννης Α.), Κύρκος (72' Κατσιγιάννης Στ.), Γιαννούλης, Κουτσούμπας, Καραγιάννης, Βασιλάκος

Αίας Ράχης (Κοσμάς) : Γεωργάκης, Στέργιος, Ρώσσος, Ευαγγέλου, Σ., Αβραμίδης, Πλακιάς, Τομουτζόγλου (77' Θεμελής Γ.), Σιαπάτης, Κορέλης, Ευαγγέλου Κ., Δόσης (88' Κατέρος)