Σημαντικό διπλό για την ΑΕΞ στο Νεοχώρι

Σπουδαίο διπλό πέτυχε η ΑΕ Ξηροβουνίου, η οποία κέρδισε με 1-2 τον Αχιλλέα και μείωσε στους 5 βαθμούς την απόσταση από την θέση που οδηγεί στην παραμονή στην κατηγορία.

Οι φιλοξενούμενοι στο ντεμπούτο του Μιχάλη Λαϊνά στον πάγκο της ομάδας, ο οποίος αντικατέστησε τον Κώστα Καρρά, ήταν καλύτεροι στην αναμέτρηση και φάνηκαν να θέλουν πιο πολύ τη νίκη από τους νεαρούς του Αχιλλέα. Η ΑΕΞ απείλησε με δύο σουτ Τρούλλη, από το οποίο το πρώτο κατέληξε άουτ, ενώ το δεύτερο βρήκε σε ετοιμότητα τον Οικονόμου. Οι γηπεδούχοι από την άλλη είχαν τετ-α-τετ στο ημίωρο με τον Κατσούλη, με τον Στέφου να αποκρούει τη μπάλα με τα πόδια.

Στην επανάληψη, η ΑΕΞ σκόραρε νωρίς, καθώς στο 51ο λεπτό, ο Μπατίλας σούταρε, ο Οικονόμου απέκρουσε και ο Τρούλλης που πήρε το ριμπάουντ με πλασέ πέτυχε το 0-1. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 61ο λεπτό, όταν από μακρινή εκτέλεση φάουλ του Δήμου, ο Κωσταδήμας πρόλαβε την έξοδο του τερματοφύλακα και με κεφαλιά έκανε το 1-1. Η ΑΕΞ όμως που ήθελε τη νίκη και την πήρε, αντέδρασε και πήρε ξανά το προβάδισμα στο σκορ στο 67ο λεπτό, όταν από εκτέλεση φάουλ του Τρούλλη και αναμπουμπούλα στην αντίπαλη περιοχή, ο Σιαμέτης με σουτ πέτυχε 1-2. Στο 75' οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Μανθιού με δεύτερη κίτρινη κάρτα, κάτι το οποίο όμως δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν οι γηπεδούχοι, καθώς στο 87΄ο Γιαννούλης με απευθείας εκτέλεση φάουλ είδε τη μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι. Στην τελευταία αξιόλογη φάση του ματς στο 90', ο Οικονόμου απέκρουσε με δυσκολία σουτ του Τρούλλη από το ύψος του πέναλτι και το 1-2 παρέμεινε μέχρι το σφύριγμα της λήξης από τον Αθανασίου.

Διαιτητής: Αθανασίου Μπάμπης  Βοηθοί: Καραγιάννης Θοδωρής - Αλευρή Κωνσταντίνα

Αχιλλέας Νεοχωρίου (Παπαχρήστος): Οικονόμου, Κοσμάς, Πάνος (64' Κολιογιάννης / 92' Γουδέλης), Παππάς, Γιαννούλης, Νάσο (46' Νούσιας), Βούλγαρης, Στόγια, Δήμου (83' Τολιάκης), Κατσούλης, Κωσταδήμας

ΑΕ Ξηροβουνίου (Λαϊνάς): Στέφου, Πλατογιάννης, Κόνιαρης, Θάνος, Σαββίδης, Μανθιός, Τρούλλης, Τζούκας (79' Τσιάπαλης), Μπατίλας (92' Νούτσος), Σιαμέτης, Μανδουραράκης (70' Κασελούρης)