Μυθική ανατροπή και πρόκριση της ΑΕΞ στον τελικό!

Η ΑΕ Ξηροβουνίου έγραψε ιστορία, όχι μόνο για την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου ΕΠΣ Άρτας για πρώτη της φορά, αλλά επειδή ήρθε με ανατροπή εκτός έδρας στα τελευταία λεπτά, απέναντι στον Σκουφά Κομποτίου της Γ' Εθνικής! Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ΑΕΞ, ο Άρης Δόσης, πού πέτυχε και τα δύο γκολ των φιλοξενούμενων.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά στην αναμέτρηση, αφού στο 11ο λεπτό, ο Μπαλωμένος σέντραρε και ο Σταμούλης με κεφαλιά ψαράκι άνοιξε το σκορ, κάνοντας το 1-0. Στο 29' ο Παρράς έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, όταν μετά από ανέβασμα του Παπαγιάννη και πάσα του, απέναντι από τον Αλεξίου αλλά πλάγια πλάσαρε λίγο δίπλα από την απέναντι γωνία. Ο Σκουφάς απειλήθηκε στο 42', όταν από εκτέλεση φάουλ του Κυριαζή από τα δεξιά, ο Γιαννούλης πήρε ωραία κεφαλιά αλλά χτύπησε σε σώμα αμυντικού και δεν κατέληξε στην εστία.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν με σκοπό να πετύχουν ένα δεύτερο γκολ για να μην μπουν σε περιπέτειες, όμως στην τελική προσπάθεια ήταν άστοχοι. Στο 48' την ωραία απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ασπροποταμίτη ακολούθησε γη δύσκολη επέμβαση του Αλεξίου, ενώ στη συνέχεια της φάσης και έπειτα από σέντρα, ο Τσάκαλος δεν μπόρεσε με προβολή να στείλει τη μπάλα στο τέρμα. Στο 59' ο Σκουφάς βγήκε στην αντεπίθεση με τον Παππά, ο οποίος σέντραρε για τον Σταμούλη, ο οποίος έχασε χρόνο στο κοντρόλ και έδωσε την ευκαιρία στον Αλεξίου να πέσει γρήγορα πάνω του και να αποκρούσει το σουτ του. Στο 67' σπουδαία χαμένη ευκαιρία, με τον Τσάκαλο να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας και σε θέση τετ-α-τετ να κάνει ένα άσχημο πλασέ, στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Στο 77' οι φιλοξενούμενοι απείλησαν μετά από αρκετή ώρα, με τον Κυριαζή να μπαίνει ωραία με τη μπάλα στην περιοχή αλλά το σουτ να πηγαίνει ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Μαλαμή. Στο 80' ένα μακρινό σουτ του Μαγκάκη βρήκε σε ετοιμότητα τον Αλεξίου, για να ακολουθήσουν δύο άστοχες κεφαλιές από καλή θέση των Βερλέκη και Μαγκάκη. Για να φτάσουμε στο 84΄, όπου ο Γιαννούλης με σουτ έξω από την περιοχή ανάγκασε τον Μαλαμή σε δύσκολη απόκρουση στη γωνία του, βγάζοντας τη μπάλα κόρνερ. Ο Κυριαζής εκτέλεσε το κόρνερ και ο Άρης Δόσης με δυνατή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Μάλιστα, στο 91', ο Πλακιάς με το εξωτερικό έβγαλε τετ-α-τετ τον Άρη Δόση, ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-2, με τον ίδιο να πετυχαίνει το δεύτερο γκολ του στο παιχνίδι και να γίνεται ο MVP της αναμέτρησης. Ο Σκουφάς το επόμενο λεπτό, θα μπορούσε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, αλλά ύστερα από τη σέντρα του Μπαλωμένου, ο Παππάς με πλασέ από το δεύτερο δοκάρι, είδε τη μπάλα βασανιστικά να περνά λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο του δοκάρι του Αλεξίου και να καταλήγει άουτ.

Μετά τη λήξη του ημιτελικού στο γήπεδο "Ευάγγελος Σεργιάννης" ακολούθησαν πανηγυρισμοί από τους παίκτες της ΑΕ Ξηροβουνίου, για την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσουν τους Φιλέλληνες Πέτα.

Διαιτητής: Καλιακάτσος Δημήτρης  Βοηθοί: Νικολάου Βαγγέλης - Κοσίνας Βαγγέλης

Σκουφάς Κομποτίου (Σωτηρόπουλος): Μαλαμής, Τάσσος, Σχισμένος, Πέτσας, Παπαγιάννης, Μπαλωμένος, Βερλέκης, Ασπροποταμίτης (58' Θεοδωρής), Παππάς, Παρράς (46' Τσάκαλος), Σταμούλης (65' Μαγκάκης)

ΑΕ Ξηροβουνίου (Παππάς): Αλεξίου, Δόσης Αν., Κοσταντίνι, Γιαννούλης, Καφαλης, Παλιάτσος (63' Γρύλλης), Γεωργατσέλος, Πλακιάς, Βίτσιος (22' λ.τρ. Κυριαζής/ 94' Καλιακάτσος), Νίκου, Δόσης Αρ.