Πήρε το εισιτήριο για τον τελικό στα πέναλτι η Δόξα! (pics)

Με την κανονική διάρκεια και την παράταση να ολοκληρώνονται χωρίς τέρματα, Δόξα και Καμπή έλυσαν τις διαφορές τους στα πέναλτι, με την πρώτη να παίρνει την πρόκριση στον τελικό με 4-2.

H πρώτη φάση του ματς ανήκε στους γηπεδούχους, με τον Τσιάτσο να σουτάρει στο 3ο λεπτό, την μπάλα να κοντράρει και να περνά λίγο έξω. Η Δόξα συνέχισε να είναι πιο επικίνδυνη και απείλησε εκ νέου στο 14ο λεπτό, με τον Μπασιούκα να σουτάρει μέσα από την περιοχή, όμως το Γεροδήμο να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια. Η πίεση των γηπεδούχων με συνεχόμενα κόρνερ, λίγο έλειψε να καρποφορήσει στο 33ο λεπτό, όταν μετά από κόρνερ του Μπασιούκα, ο Δήμος πήρε την κεφαλιά προς τα πίσω, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και κατέληξε ξανά κόρνερ. Ο επιθετικός μονόλογος της Δόξας συνεχίστηκε μέχρι την ανάπαυλα, με τους γηπεδούχους όμως να μην μπορούν να τον κεφαλαιοποιήσουν με ένα τέρμα, έχοντας ως τελευταία καλή στιγμή, ένα σουτ του Παπαλάμπρη στο 40ο λεπτό, που κατέληξε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο δεύτερο λεπτό, η Δόξα μπήκε εξίσου δυνατά και απείλησε μόλις στο 2ο λεπτό, με τον Πέτσα να σουτάρει λίγο άουτ. Η βροχή στη συνέχεια δυσχέρανε τις προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων, βαραίνοντας τον αγωνιστικό χώρο, με τη Δόξα να έχει ένα σουτ στην κόντρα επίθεση στο 62ο λεπτό, με τον Μπαλαδήμα που έφυγε άουτ. Στο 68ο λεπτό, ο Παπαλάμπρης σούταρε με το Γεροδήμο να μπλοκάρει σταθερά, ενώ στο 76ο λεπτό, η Καμπή που δεν είχε δημιουργήσει τη μεγάλη φάση, άγγιξε το γκολ, όταν μετά από απανωτά λάθη στην περιοχή της Δόξας, η μπάλα στρώθηκε στο Δήμο, που από πολύ πλεονεκτική θέση και με το Νάση εξουδετερωμένο έστειλε την μπάλα άουτ. Η Δόξα στα τελευταία λεπτά έψαξε το νικητήριο γκολ-πρόκριση, όμως ο Γεροδήμος στο 89ο λεπτό, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ την εκτέλεση φάουλ του Μπαλαδήμα. Ένα λεπτό αργότερα, μετά από φάουλ του Μπασιούκα, και κεφαλιά προς τα πίσω από αμυντικό η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση, λίγο έλειψε να έχουμε αυτογκόλ στην εστία της Δόξα από κακό διώξιμο. Η Καμπή πίεσε με κάποια κόρνερ στις καθυστερήσεις, που πέρασαν ανεκμετάλλευτα με το ματς να οδηγείται σε ημίωρη παράταση.

Η Δόξα στην παράταση απείλησε πρώτη με τον Μπασιούκα στο 96ο λεπτό να κάνει ατομική ενέργεια και σουτ που έφυγε άουτ, με την Καμπή να έχει μια εκτέλεση φάουλ του Σταμάτη στο 101' που βρήκε στο τείχος και έφυγε κόρνερ. Τελευταία φάση του πρώτου μισού της παράτασης, ένα σουτ του Μπαλαδήμα στο 102ο λεπτό, που έφυγε άουτ. Στο δεύτερο μισό, η μόνη φάση άξια αναφοράς, ανήκε και πάλι στους γηπεδούχους, με τον Μπασιούκα στο 116', να παίρνει την κεφαλιά, μετά από φάουλ του Μπαλαδήμα, όμως την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια και τις δύο ομάδες με το σκορ στο 0-0 να λύνουν τις διαφορές τους στη διαδικασία των πέναλτι. Στη διαδικασία δε συμμετείχαν οι Αράπης και Κ. Τζουμάκας που αποβλήθηκαν λίγο πριν τη λήξη με δεύτερη κίτρινη αμφότεροι, για αψιμαχία. Η διαδικασία ολοκληρώθηκε με τη Δόξα να επικρατεί με 4-2, με τις εκτελέσεις να φαίνονται αναλυτικά παρακάτω :