Σημαντική νίκη για τον Καλόβατο, επί της Ανέζας

Με 2-1 επικράτησε ο Ολυμπιακός Καλοβάτου, της Ανέζας, μπαίνοντας με το δεξί στο δεύτερο γύρο.

Με το δεξί μπήκε στο δεύτερο γύρο, ο Καλόβατος, που χάρη σε δύο γκολ σε πέντε λεπτά λίγο πριν το ημίωρο, επικράτησε της Ανέζας, που παρά την προσπάθειά της δεν μπόρεσε να γυρίσει το παιχνίδι, μένοντας στα χαμηλά πατώματα της βαθμολογίας. Πριν το γκολ, οι ομάδες είχαν από μία καλή στιγμή, με τους γηπεδούχους να απειλούν στο 11' με δυνατό σουτ του Μπιρμπίλη, που σταμάτησε σε σώματα αμυντικών πριν περάσει τη γραμμή, ενώ η Ανέζα είχε μια στιγμή με το Γιώργο Ρώσσιο στο 17' να πλασάρει άουτ. Στο 25ο λεπτό, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Κοτρότσιου, που αγωνίστηκε κόντρα στην πρώην ομάδα του, ο Μπιρμπίλης με κεφαλιά, έγραψε το 1-0. Τέσσερα λεπτά μετά, ο Καλόβατος διπλασίασε τα τέρματά του, όταν ο Κωλέτσος έκλεψε τη μπάλα από την άμυνα της Ανέζας και πλάσαρε εύστοχα για το 2-0. Η Ανέζα προσπάθησε να αντιδράσει στο πρώτο μισό, όμως ο Σάλλας κράτησε το "μηδέν" σε κεφαλιά του Αβραμίδη, στο 41'.

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να τελειώσει το ματς στο 47ο λεπτό, όμως ο Κωλέτσος νικήθηκε σε τετ α τετ από τον Τσαμπά, για να μειώσει μάλιστα, η Ανέζα τρία λεπτά αργότερα, με τον Παπανδρέου, με σουτ από πλάγια να γράφει το 2-1. Στο 71ο λεπτό, ο Νίκαρης είχε την ευκαιρία να σκοράρει, όμως ο Τσαμπάς αντέδρασε σωστά, ενώ τέσσερα λεπτά μετά, ο Παπανδρέου λίγο έλειψε να φέρει στα ίσα το ματς, όμως το σουτ του έφυγε λίγο άουτ. Στην τελευταία προσπάθεια της Ανέζας να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας, ο Μυτικιώτης είδε το Σάλλα να σταματά την κεφαλιά του στο 82ο λεπτό, με το 2-1 να παραμένει μέχρι τέλους.

Διαιτητής : Μωυσιάδης (Ηπείρου)  Βοηθοί : Δημητρόπουλος Γιάννης - Στούπας Χρήστος

Ολυμπιακός Καλοβάτου (Θεμελής Π.) : Σάλλας, Χατζίου, Κιούρα, Κοτρότσιος (90' Καλύβας), Τζώρας, Μπιρμπίλης, Τσιώλης, Σιαπέρας, Κωλέτσος Αχ. (85' Θεμελής Γ.), Δάρδας, Νίκαρης (72' Κωλέτσος Π.)

ΠΑΣ Ανέζα (Φώτου) : Γεωργάκης (46' Τσαμπάς), Μυτικιώτης, Ρώσσιος Γ., Αβραμίδης, Νίκου Γ., Μπάφας  (46' Ρούμπος Π. - 70' Σιώζος), Ρώσσιος Λ., Γεροκώστας (70' Νίκου Β.), Παπανδρέου, Ζώης, Ρούμπος Χ.