Μόνος πρώτος στην κορυφή ο Σκουφάς με γκολ-πέναλτι στο 94'!

Ο Σκουφάς πήρε τη νίκη στο ντέρμπι κορυφής με τη Δόξα και πλέον απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής στην Α΄ ΕΠΣ Άρτας.

Σε ένα επεισοδιακό όπως εξελίχθηκε ντέρμπι κορυφής, ο Σκουφάς κατάφερε με γκολ-πέναλτι στο 94' να πάρει την νίκη απέναντι στη Δόξα και να βρίσκεται πλέον από σήμερα μόνος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, σε αντίθεση με τη Δόξα που έπεσε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, καθώς στο άλλο ντέρμπι της αγωνιστικής ο ΑΟ Κλειδίου επικράτησε άνετα της Μέλισσας με 5-1. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και στο 3' ο Τάσσος είχε ένα πλασέ από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή, το οποίο απέκρουσε ο Νάσης, ενώ ο ίδιος παίκτης λίγο αργότερα από εκτέλεση κόρνερ έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο 18' η Δόξα λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ, όταν σε εκτέλεση φάουλ του Βασιλάκη από πλάγια, ο Παπαχαρίσης στην έξοδο του βρήκε αέρα, όμως για καλή του τύχη οι αμυντικοί ακολούθησαν τη φάση και κατάφεραν να απομακρύνουν με το κεφάλι. Στο 21' ο Σιλιόγκας από πολύ μακριά πήγε να πετύχει ένα δύσκολο γκολ, όμως ο Παπαχαρίσης με υπερένταση κατάφερε να αποκρούσει σε κόρνερ. Ο Βασιλάκης εκτέλεσε απευθείας το κερδισμένο κόρνερ από τα αριστερά, με την μπάλα να χτυπά στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Παπαχαρίση, ενώ στη συνέχεια διαδοχικά σουτ σταμάτησαν στα σώματα των αμυντικών που κατάφεραν να απομακρύνουν τη μπάλα. Δύο λεπτά αργότερα, η Δόξα απείλησε εκ νέου, όταν ο Βασιλάκης με ωραία μπαλιά βρήκε τον Θανάση, όμως από θέση τετ-α-τετ νικήθηκε από τον Παπαχαρίση που παραχώρησε κόρνερ. Στην τελευταία καλή φάση του α' μέρους στο 28', ο Αντωνίου εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα έφτασε στον Τζελιλάι που πλάσαρε, η μπάλα φάνηκε να αλλάζει κάπου πορεία, με το Νάση πάντως να μπλοκάρει τη μπάλα.

Στην επανάληψη, ο Σκουφάς απείλησε και πάλι πρώτος στο 55', με τον Μήτσιο να σπάει με το κεφάλι στον Βερλέκη και το Νάση να προλαβαίνει να του κλείσει το οπτικό πεδίο, ο Βερλέκης στη συνέχεια πρόλαβε να σεντράρει, με τον Τσιγαρίδα στο διώξιμο του να στέλνει τη μπάλα στην πλάτη του Γκαρτζώνη και τον Τάσσο να πετάγεται και με κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα άουτ. Στο 66΄ο Μήτσιος, που άφησε τον Θρίαμβο Λούρου για να επιστρέψει σε γνώριμα γι' αυτόν λημέρια, με ωραία κάθετη βρήκε ξανά τον Βερλέκη που σούταρε από τα όρια της μεγάλης περιοχής, η μπάλα άλλαξε πορεία σε αμυντικό και πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, καταλήγοντας κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα, η Δόξα είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες να "παγώσει" το Κομπότι. Αρχικά, ο Σιλιόγκας με κεφαλιά προς τα πίσω βρήκε τον Θανάση, ο οποίος έκανε δυνατό διαγώνιο σουτ από τη γωνία της μεγάλης περιοχής και ο Παπαχαρίσης με τα ακροδάχτυλα κατάφερε να βγάλει με δυσκολία σε κόρνερ. Ο Βασιλάκης εκτέλεσε το κόρνερ και ο Σιλιόγκας με κοντινή κεφαλιά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Σκουφά. Στο 86' ο Καλόγηρος άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερο, καθώς αποβλήθηκε με δύο κίτρινες (τράβηγμα φανέλας, καθυστέρηση) στην ίδια φάση, για να φτάσουμε στο 92', όπου ο Τάσσος μέσα στην περιοχή βρέθηκε στο έδαφος ύστερα από άμυνα του Βελαέτη, με τον Κουτσιαύτη να δείχνει το σημείο του πέναλτι και τους φιλοξενούμενους να πέφτουν πάνω στον διαιτητή για αυτή του την απόφαση. Ο Βερλέκης που ανέλαβε την εσχάτη των ποινών, εκτέλεσε εύστοχα για το 1-0, μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς. Στα υπόλοιπα λεπτά των καθυστερήσεων φυσικά δεν υπήρξε κάποια άλλη φάση, εκτός της αποβολής των Βερλέκη και Σιλιόγκα στο 95', ενώ να αναφέρουμε ότι με το σφύριγμα της λήξης του διαιτητή ακολούθησαν διαπληκτισμοί και έντονες καταστάσεις που επέφεραν την κόκκινη κάρτα στον Θανάση και στον προπονητή του Σκουφά, Μπαλάτσα.

Διαιτητής: Κουτσιαύτης Αριστομένης  Βοηθοί: Αθανασίου Άγγελος - Νικολάου Βαγγέλης

Σκουφάς Κομποτίου (Μπαλάτσας): Παπαχαρίσης, Παπαγιάννης, Θεοδωρής, Τζιότζιος, Μπελής (46' λ.τρ. Κλάιντι), Τζελιλάι (84' Γρύλλης), Βερλέκης, Τάσσος, Μαλτέζος (46' Γκαρτζώνης / 73' Κυριαζής), Αντωνίου, Μήτσιος

Δόξα Άρτας (Νίκου): Νάσης, Τσιγαρίδας, Αράπης (59' λ.τρ. Βελαέτης), Ζαγγανάς, Πατσαβούρας, Τυρολόγος, Καλόγηρος, Ασπροποταμίτης (80' Οικονόμου), Θανάσης, Βασιλάκης (87' Παχής), Σιλιόγκας