Σημαντική νίκη για την Προοδευτική στο ντέρμπι της ουράς

Μεγάλη νίκη πέτυχε κόντρα στη Φιλοθέη, η Προοδευτική, με 3-1.

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Προοδευτική, κόντρα στη Φιλοθέη στο ντέρμπι ουραγών της κατηγορίας, αφού επικράτησε με 3-1, και ξεκόλλησε από την τελευταία θέση. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που άγγιξαν πρώτοι το γκολ, όμως το σουτ του Ευθυμίου στο 7ο λεπτό από μέσα αριστερά, σταμάτησε στο δοκάρι. Οι γηπεδούχοι στο επόμενο τρίλεπτο ήταν αποτελεσματικοί, και αφού αρχικά στο 9ο λεπτό, άνοιξαν το σκορ, όταν από βαθιά μπαλιά του Νάτσιου, ο Δήμος από θέση τετ α τετ πλάσαρε σωστά, για το 1-0, μόλις ένα λεπτό μετά, διπλασίασαν τα τέρματά τους, όταν από νέα πάσα αυτή τη φορά του Τσόλη στο Δήμο, εκείνος σκόραρε για δεύτερη φορά, για το 2-0. Στο 24ο λεπτό, ο Καραχάλιος εκτέλεσε φάουλ, ο Τσιρογιάννης πήρε την κεφαλιά, που όμως έφυγε λίγο άουτ, ενώ στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, ο Δήμος άγγιξε το χατ-τρικ, όμως το σουτ που επιχείρησε στο 40', έφυγε λίγο άουτ.

Στο δεύτερο μισό, η Προοδευτική ήταν εκείνη που κατάφερε να σκοράρει τρίτο γκολ, και να κλειδώσει ουσιαστική τη νίκη της, όταν από προσπάθεια του Τσόλη και σπάσιμο της μπάλας στο πέναλτι, ο Φώτης Παππάς σκόραρε, για το 3-0. Στο 71ο λεπτό, η Φιλοθέη αναπτέρωσε τις ελπίδες της, όταν ο Άρης Καραχάλιος εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα άλλαξε πορεία στο τείχος και κατέληξε στα δίχτυα για το 3-1. Στο 80ο λεπτό, ο Κουτρούμπας είχε ένα σουτ που έφυγε λίγο άουτ, ενώ στο 88ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να δώσουν άλλο ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά, όμως η κεφαλιά του Ευθυμίου έφυγε λίγο άουτ, και το 3-1 παρέμεινε.

Περισσότερα για το παιχνίδι, στο βίντεο με τις καλύτερες φάσεις και τα γκολ που θα ανέβει αργότερα.

Διαιτητής : Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί : Πολύζος Κωνσταντίνος - Γκόκα Κατερίνα

Προοδευτική Γραμμενίτσας (Καρατζάς) : Παππάς Π., Σκορίλας, Παππάς Φ. (86' Καλόγηρος), Νάτσιος, Σταμούλης, Νάσης (67' Φώτης), Τσόλης, Μπασιάκος, Δήμος, Παππάς Θ., Σεντόρης (75' Κουτρούμπας)

ΑΟ Φιλοθέης (Παλιάτσος) : Κατσούλας, Τσώλας (46' Τασούλας), Μποχώτης, Τσιρογιάννης, Καραχάλιος Β., Καραχάλιος Αρ., Ευθυμίου, Ζώης Δ., Ζώης Θ., Καραγιάννης, Μεγαδούκας (62' Βαγγελάτος)