Πέρασε από το Πέτα και πλησίασε στη κορυφή η Δόξα

Σημαντική βαθμολογικά νίκη πέτυχε η Δόξα, που πέρασε από το Πέτα, με 0-2.

Αγχωτική αλλά πολύ σημαντική νίκη, πήρε κόντρα στους Φιλέλληνες, η Δόξα, με 0-2, και με την νίκη αυτή πλησίασε στον ένα βαθμό από την κορυφή όπου φιγουράρουν πλέον το Κλειδί με το Σκουφά. Στο 10ο λεπτό, ο Σιλιόγκας είχε ένα σουτ που κόντραρε στα σώματα, ενώ τέσσερα λεπτά μετά, οι γηπεδούχοι απείλησαν με το Σφήκα, που από καλή θέση σούταρε όμως δεν κατάφερε να νικήσει το Νάση. Με τη συμπλήρωση του ημιώρου, η Δόξα πήρε προβάδισμα στο σκορ, όταν από κάθετη πάσα του Τυρολόγου, ο Βασιλάκης απέφυγε τον αντίπαλό του και νίκησε το Γεροδήμο, για το 0-1. Δύο λεπτά μετά, ο Ασπροποταμίτης έκανε παράλληλο γύρισμα, όμως η προβολή του Σιλιόγκα πέρασε λίγο άουτ. Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, ο Καλόγηρος σούταρε, με το Γεροδήμο να σταματά τελευταία στιγμή την μπάλα πριν καταλήξει στα δίχτυα.

Στην επανάληψη, οι Φιλέλληνες μπήκαν επιθετικά στο ματς, έχοντας δύο πολύ καλές ευκαιρίες, με τους Σφήκα και Σιαπάτη να νικιούνται όμως σε ισάριθμες περιπτώσεις από το Νάση, που πραγματοποίησε δύσκολες επεμβάσεις. Στο 72ο λεπτό, ο Γεροδήμος αρνήθηκε το γκολ στο Σιλιόγκα, ενώ στο 81ο λεπτό, ο νεοαποκτηθείς Τσάκαλος μετά από ωραία προσωπική ενέργεια σούταρε λίγο άουτ. Το γκολ που κλείδωσε τη νίκη της Δόξας ήρθε στο 90ο λεπτό, όταν ο Τυρολόγος σούταρε, η μπάλα άλλαξε κάπου πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Γεροδήμου, για το τελικό 0-2.

Διαιτητής : Αθανασίου Μπάμπης  Βοηθοί : Στούπας Χρήστος - Σαρλής Χρήστος

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας) : Γεροδήμος, Ζάμπας (46' Ροβίνας), Οικονόμου (46' Σιαπάτης), Δήμος, Κατέρος, Τσέτσος (46' Αθανασιάδης), Κώτσης, Ντιβέρης, Σφήκας (61' Σαμαρτζής), Γεωργής, Τσάκαλος

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Νάσης, Βελαέτης, Οικονόμου (69' Στέργιος), Αράπης, Κάλλιας, Τυρολόγος, Ασπροποταμίτης, Καλόγηρος (90' Πατσόγας), Θανάσης, Βασιλάκης, Σιλιόγκας