Σημαντική νίκη για τα Ρακούν, 2-0 τα Τζουμέρκα

Νίκη που τα διατηρεί στην οχτάδα των play-off, κατέκτησαν κόντρα στον ΑΟΚ Τζουμέρκων τα Ρακούν.

Μία σημαντική νίκη που τα διατηρεί στην οχτάδα της συμμετοχής στα play-off, ξεφεύγοντας στο +3 από τους τους αντιπάλους του που έχουν πιο δύσκολο πρόγραμμα στη συνέχεια, πήραν χθες το απόγευμα τα Ρακούν κόντρα στον ΑΟΚ Τζουμέρκων, ενώ ταυτόχρονα μείωσαν την απόσταση με τις υπόλοιπες ομάδες και πλέον ελπίζουν σε καλύτερο πλασάρισμα.

Στην αναμέτρηση που διεξήχθη στον κάκιστο αγωνιστικό χώρο του "Γ. Γιολδάσης", που είχε ως αποτέλεσμα να είναι αδύνατο για τις δύο ομάδες να παίξουν ποδόσφαιρο, οι γηπεδούχοι απείλησαν μόλις στο 1ο λεπτό, με τον Ράικο μετά από ατομική ενέργεια να σουτάρει, όμως τον Καραμπούλα να τον σταματά. Ο γκολκίπερ των Τζουμέρκων είχε απάντηση και στο σουτ υπό πίεση του Πανέτα, ενώ στο 20' το σουτ του Τσιρώνη αν και αδύναμο πέρασε λίγο άουτ. Στο 43' από σέντρα από τα δεξιά του Μπούκα, η ωραία κεφαλιά του Ράικου από το ύψος του πέναλτι πέρασε λίγο άουτ, ενώ από την πλευρά των φιλοξενούμενων, τα σουτ των Ψωφάκη και Διονύση είχαν την ίδια κατάληξη, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ στο 0-0.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι αφού προειδοποίησαν στο 47', με το σουτ του Μπούκα από το ύψος της μεγάλης περιοχής, να το μπλοκάρει σταθερά ο Καραμπούλας, άνοιξαν το σκορ στο 56ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μερκάι από τα αριστερά και απομάκρυνση των αμυντικών, ο Θεοδωρής με ωραίο αριστερό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι του Καραμπούλα, κάνοντας το 1-0. Τα σουτ του Κυριαζόπουλου που πέρασε ως αλλαγή για τους φιλοξενούμενους δεν είχαν ευτυχή κατάληξη, με τον Καραμπούλα να κρατά την ομάδα του στο παιχνίδι, σταματώντας σωτήρια τον Πανέτα που βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ μετά την κάθετη του Τσιρώνη. Στο 79ο λεπτό όμως, τα Ρακούν σφράγισαν το τρίποντο της νίκης, όταν από κάθετη του Θεοδωρή αυτή τη φορά, ο Ράικος έφυγε απέναντι από τον τερματοφύλακα, τον οποίον πλάσαρε εύστοχα για το 2-0. Τρία λεπτά αργότερα, από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ψωράκη, ο Καραμπούλας με εκπληκτική απόκρουση στη γωνία παραχώρησε κόρνερ. Με το σουτ του Χάρη Κατσάνου τα Τζουμέρκα δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς, καθώς ο Μαλαμής το απέκρουσε, ενώ οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν στα τελευταία λεπτά να πετύχουν και τρίτο τέρμα, καθώς ο Π. Λαυδαριάς μετά από προσωπική ενέργεια έχασε το κοντρόλ και έδωσε το δικαίωμα στον Καραμπούλα να μπλοκάρει τη μπάλα, ενώ ο Ράικος σε νέο τετ-α-τετ, αυτή τη φορά πλάσαρε άουτ.

Διαιτητής: Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί: Βασιλάκης Στέργιος - Δημητρόπουλος Γιάννης

ΑΣ Ρακούν (Καρέζος): Μαλαμής, Κοντογιάννης, Μπίτζος, Ψωράκης, Ράικος, Μερκάι (63' Παππάς), Μπούκας (85' Σκαλτσώνης Μ.), Θεοδωρής (85' Σκαλτσώνης Ε.), Πανέτας (75' Λαυδαριάς Π.), Τσιρώνης, Μπαλτζώης (85' Καραγεώργος)

ΑΟΚ Τζουμέρκων (Κατσάνος Γ.): Καραμπούλας, Κατσάνος Χ., Μαρκοστάμος, Ζαχάρης, Κοντοδήμας, Μαργώνης, Ψωφάκης, Κατσάνος Γ., Διονύσης (60' Κατσάνος Α.), Κατσάνος Π. (53' Κυριαζόπουλος), Κόφφας