Επιστροφή στις νίκες για τον Αίαντα Άρτας (pics)

Την χαρά της νίκης μετά από 2 περίπου μήνες γεύτηκε ο Αίας Άρτας.

Την επιστροφή στις νίκες μετά από 4 σερί ήττες πανηγύρισε το μεσημέρι του Σαββάτου (10/2) ο Αίας Άρτας κόντρα στον Κερκυραϊκό. Η αρτινή ομάδα που είχε ξεκινήσει ιδανικά τη σεζόν με 8 σερί νίκες (τελευταία νίκη εκτός έδρας κόντρα στον Φαίακα στις 16/12/23) και βρισκόταν στην κορυφή της βαθμολογίας της Α' ΕΣΚΑΒΔΕ, έχασε στη συνέχεια τον βηματισμό της, γνωρίζοντας συνεχόμενες ήττες από Νικόπολη, Λέων Κέρκυρας, Καναλάκι και Μολοσσούς χάνοντας την επαφή του με την κορυφή.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (16-15), ο Αίας κατάφερε με ένα σερί 15-0 να ξεφύγει με 31-15 στο σκορ και τον Τρικαλιώτη που ήταν πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 27 πόντους, να παλεύει μόνος του στο δεύτερο δεκάλεπτο για τους φιλοξενούμενους, το οποίο ολοκληρώθηκε με 37-22. Στο β' ημίχρονο, η αρτινή ομάδα με πρωταγωνιστές τους Ζήκο, Παπαδημητρίου, Βαρδή και Παπαρούνη που πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων κράτησαν τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα, με τον Κερκυραϊκό να μην μπορεί να δυσκολέψει σε κανένα σημείο τον Αία, ο οποίος πήρε άνετα το ροζ φύλλο αγώνα με 69-45.

Διαιτητές: Αναγνωστόπουλος - Γεωργίου

Δεκάλεπτα: 16-15, 21-7, 18-15, 14-8

Αίας Άρτας (Ντάσιος): Σκούμπος 7, Βαρδής 12(2), Παπαρούνης 10(2), Αποστολάκης 3(1), Γείτονας 1, Φώτης 6, Ζήκος 14, Παπαδημητρίου 13, Μπράμης 1, Καρανίκας 2

Κερκυραϊκός (Μούτσος): Κουλούρης 2, Ζερμπιώνης 3, Τρικαλιώτης 27(4), Πετρόπουλος, Αλαμάνος 3(1), Παπαβλασόπουλος 7(1), Ρουμελιώτης, Μπάρκας, Μπουχαγιάρ, Μητρόπουλος 3