Ισοπαλία στην Ανέζα για την τοπική ομάδα και το Πέτα

Παραμένει ρευστή η κατάσταση στην ουρά της βαθμολογίας, μετά την ισοπαλία Ανέζας και Πέτα, με 2-2.

Σημαντικό ματς από βαθμολογικής άποψης διεξήχθη σήμερα στην Ανέζα, με την τοπική ομάδα να αναδεικνύεται ισόπαλη με 2-2 με τους Φιλέλληνες, και να παραμένει κοντά στο ενδεχόμενο των μπαράζ. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 4ο λεπτό, όταν μετά από κόρνερ της Ανέζας έφυγαν στην κόντρα, ο Κώτσης μοίρασε στον Τάγκα, που έγραψε το 0-1. Στο 10ο λεπτό η Ανέζα πλησίασε στην ισοφάριση όμως το τετ α τετ του Ρώσσιου έβγαλε ο Σιαπάτης και στη συνέχεια απομάκρυναν οι αμυντικοί. Στο 14ο λεπτό, σουτ του Άκη Παππά έδιωξε ο Σιαπάτης, ενώ στο 17ο λεπτό, ο Σιαπάτης ήταν και πάλι εκεί, όταν ο Ρώσσιος έφυγε στην πλάτη της άμυνάς του. Στο 23ο λεπτό, ο Θ. Παππάς βρέθηκε σε θέση για γκολ, όμως ο Σιαπάτης το νίκησε και πάλι, με την Ανέζα να φτάνει τελικά στην ισοφάριση στο 25ο λεπτό, όταν ο Γκανάρας κέρδισε πέναλτι, και ο Καραμέτσος ευστόχησε για το 1-1. Οι φιλοξενούμενοι από τη μεριά τους είχαν μια καλή κεφαλιά του Τσάκαλου, καθώς και ένα σουτ του Κώτση μετά το ημίωρο που σταμάτησαν στον Ντούκα.

Στο δεύτερο μέρος, η Ανέζα πίεσε για δεύτερο γκολ, έχοντας μια καλή φάση με το Ρούμπο στο 50ο λεπτό, όμως στη συνέχεια έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Σκορίλα. Παρά το γεγονός πως αγωνιζόταν με δέκα παίκτες, η Ανέζα κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή, και το 2-1, με πλασέ του Ρούμπου από την περιοχή, μετά από σέντρα του Παππά. Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια πήραν μέτρα στο γήπεδο, και στο 73ο λεπτό, έφτασαν κοντά στην ισοφάριση, όμως το σουτ του Τσάκαλου έφυγε λίγο άουτ. Τελικά, το τελικό 2-2 διαμορφώθηκε στο 80ο λεπτό, με τον Τσάκαλο με ωραία εκτέλεση φάουλ να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι και στα δίχτυα. Το Πέτα θα μπορούσε να έχει πάρει και το προβάδισμα στο σκορ, όμως το πλασέ του Α. Κώτση μετά από την πάσα του αδερφού του Δημήτρη, έφυγε λίγο δίπλα από το δοκάρι, και έτσι οι δύο ομάδες μοιράστηκαν γκολ και βαθμούς.

Διαιτητής : Σαρλής Χρήστος  Βοηθοί : Δημητρόπουλος Γιάννης - Πανάγος Άγγελος

ΠΑΣ Ανέζα (Παπαγεωργίου) : Ντούκας, Σκορίλας, Παππάς Φ., Ευαγγέλου, Μυτικιώτης (86' Ζώης), Καραμέτσος (65' Γεροκώστας), Ρώσσιος, Παππάς Ακ., Χουλιάρας (59' Νίκου), Γκανάρας, Παππάς Θ. (46' Ρούμπος)

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας) : Σιαπάτης, Βάσιος, Γούλας, Γεωργής, Χριστοδούλου, Τσουρής, Τσέτσος (46' Κώτσης Α.), Σφήκας, Τάγκας, Τσάκαλος, Κώτσης